Author Topic: Prejardhja nga Deti i Zi?  (Read 111 times)

Phanes

 • OG member
 • Jr. Member
 • ***
 • Posts: 78
 • Karma: +10/-0
Prejardhja nga Deti i Zi?
« on: July 12, 2019, 12:54:51 AM »
Ne librin e Rose Wilder Lane, ajo e takon nji plak ne Theth i cili ja tregon nji legjend per prejardhjen e Shqiptarve. Jom kurreshtar me dite nese eshte dokumentu kjo pralle/legjend dikun tjeter a veq nkete liber eshte? Plaku thot qe shqiptaret vijn prej nji vendi pertej maleve te lindjes, dhe para se me egzistu deti i zi??


Leki

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Posts: 838
 • Karma: +75/-2
 • R1b-BY611
Re: Prejardhja nga Deti i Zi?
« Reply #1 on: July 12, 2019, 06:35:18 AM »
Per here te pare ne kete liber i kam lexuar edhe une keto verzione. Rreth origjines nga lindja, po mendoja mos ka mbet ne popull ndonje tradite e dyndjeve indo-evropiane...E per Greke, ndoshta e ka fjalen per kolonizimin qe e kane bere ne adriatik gjate kohes te hekurit (Iron Age)?

Teper interesant.
<Gjuha √Ęsht tulit e gjithshka bluen>

Phanes

 • OG member
 • Jr. Member
 • ***
 • Posts: 78
 • Karma: +10/-0
Re: Prejardhja nga Deti i Zi?
« Reply #2 on: July 12, 2019, 12:34:52 PM »
Ashtu edhe une kom mendu per pjesen e grekve. Sa i perket pjeses ku permend vershime, vone ne 1997 u zhvillu teoria qe deti i zi u kane liqen dhe qe ka pas vershime para ~7000 vjet. Nese ka naj pjese tvertetes nket pralle/legjend, mundet me spjegu edhe cka i ka shty dyndjet indo-evropiane.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Black_Sea_deluge_hypothesis