Autori Tema: Rezultatet e personaliteteve të shquara shqiptare  (Lexuar 1060 herë)

Leutrim

 • Newbie
 • *
 • Postime: 32
 • Karma: +4/-0
Rezultatet e personaliteteve të shquara shqiptare
« Pergjigju #15 Me: Janar 16, 2019, 12:50:30 PD »
Bekim Berisha : EV13>Z5018>FGC33625Citim
Ky ishte Bekim Berisha (Abeja). Hero i tri luftërave (Kroaci, Bosne dhe Kosovë). Ishte nga Grabovci i Kosovës dhe sipas testeve gjenetike Berishët e Grabovcit duhet ti takojnë haplogrupit E-V13. Specifikisht degës V13>Z5018>FGC33625. Lavdi!!

Dibran

 • Jr. Member
 • **
 • Postime: 81
 • Karma: +8/-0
Rezultatet e personaliteteve të shquara shqiptare
« Pergjigju #16 Me: Janar 18, 2019, 01:46:43 PD »

Elez Koci është pjesë e familjes sime nga Ostreni. Prandaj, ai duhet të jetë pjesë e grupit të Dibrës.


Elez Koci: R1a-M458>L1029>Y133383>"Dibra Cluster"

« Redaktimi i Fundit: Janar 18, 2019, 01:54:40 PD nga Dibran »

Dema

 • Hero Member
 • *****
 • Postime: 814
 • Karma: +46/-14
 • J2-M205
Rezultatet e personaliteteve të shquara shqiptare
« Pergjigju #17 Me: Shkurt 10, 2019, 10:42:23 MD »
Bekim Berisha : EV13>Z5018>FGC33625Lavdi për këtë hero! Kam pas nder ta njof per se gjalli ne vitin 1991 kur isha femi.

Nje foto me disa heroj te gjallë, bashkëluftetaret e Bekimit.


Alban

 • Global Moderator
 • Full Member
 • *****
 • Postime: 176
 • Karma: +33/-0
Rezultatet e personaliteteve të shquara shqiptare
« Pergjigju #18 Me: Shkurt 11, 2019, 09:27:12 MD »
Tre ndër udhëheqësit e Malësisë së Gjakovës në veprimet luftarake të Lidhjes së Prizrenit:

Binak Alia: J2b-L283>PH1751
Ishte nga familja Mulosmani, në Bujan, bajraktarë të Krasniqes. Testi më i afërt që kemi është i vllaznisë Ahmagjokaj, shkojnë 11 breza.

Mal Dula Bajraktari: R1b-BY611>Z2705
Nga familja Hoxhaj e vllanznisë Aliaj në Pac, bajraktar i Bytyçit. Testi më i afërt është i vllaznisë Isufi të Pacit, me të cilën lidhen në 10 breza.

Ali Ibër Neza: E1b-V13>PH2180
Bajraktar i Shipshanit të Gashit në periudhën e Lidhjes. Kemi një test nga vllaznia Nezaj e Shpishanit. Lidhja breznore nuk është e qartë.
« Redaktimi i Fundit: Shkurt 11, 2019, 11:03:00 MD nga Alban »

Dema

 • Hero Member
 • *****
 • Postime: 814
 • Karma: +46/-14
 • J2-M205
Rezultatet e personaliteteve të shquara shqiptare
« Pergjigju #19 Me: Shkurt 11, 2019, 09:50:24 MD »
Elez Koci është pjesë e familjes sime nga Ostreni. Prandaj, ai duhet të jetë pjesë e grupit të Dibrës.


Elez Koci: R1a-M458>L1029>Y133383>"Dibra Cluster"

Tre ndër udhëheqësit e Malësisë së Gjakovës në veprimet luftarake të Lidhjes së Prizrenit:

Binak Alia: J2b-L283>PH1751
Ishte nga familja Mulosmani, në Bujan, bajraktarë të Krasniqes. Testi më i afërt që kemi është i vllaznisë Ahmagjokaj, shkojnë 11 breza.

Mal Dula Bajraktari: R1b-Z2705
Nga familja Hoxhaj e vllanznisë Aliaj në Pac, bajraktar i Bytyçit. Testi më i afërt është i vllaznisë Isufi të Pacit, me të cilën lidhen në 10 breza.

Ali Ibër Neza: E1b-V13>PH2180
Bajraktar i Shipshanit të Gashit në periudhën e Lidhjes. Kemi një test nga vllaznia Nezaj e Shpishanit. Lidhja breznore nuk është e qartë.

Respekte dhe lavdi e përjetshme!!!

Alban

 • Global Moderator
 • Full Member
 • *****
 • Postime: 176
 • Karma: +33/-0
Rezultatet e personaliteteve të shquara shqiptare
« Pergjigju #20 Me: Mars 14, 2019, 09:16:39 PD »
Shpend Dragobia: J2b-L283>PH1751

Shpend Dragobia (Shpend Bali Bisheva) ishte ndër udhëheqësit më të shquar të kryengritjeve shqiptare të vitete 1910-1912, dhe organizator i qëndresës ndaj pushtuesve të shumtë më pas. Kishte lidhje të ngushta me Isa Boletinin dhe Bajram Currin. Figura e tij është pasqyruar si një ndër presonazhet kryesorë në filmin Nëntori i Dytë.

Nga e njëjta familje, jo më larg se 5-6 breza, kemi tani rezultatin e parë, J2b-L283>PH1751.
« Redaktimi i Fundit: Mars 14, 2019, 09:59:35 PD nga Alban »

Alban

 • Global Moderator
 • Full Member
 • *****
 • Postime: 176
 • Karma: +33/-0
Rezultatet e personaliteteve të shquara shqiptare
« Pergjigju #21 Me: Mars 18, 2019, 03:05:00 MD »
Ardit Gjebrea: E1b-V13>Z5018>FGC11450>Cluster A

Kemi një rezultat nga familja Gjebrea në Gjirokastër. Sipas të gjitha gjasave edhe prezantuesi dhe këngëtari është i të njëjtës linjë.

Alban

 • Global Moderator
 • Full Member
 • *****
 • Postime: 176
 • Karma: +33/-0
Rezultatet e personaliteteve të shquara shqiptare
« Pergjigju #22 Me: Mars 28, 2019, 09:01:39 MD »
Nexhmije Pagarusha: I1-Z63>Y60985

Javët e fundit u testua një person me mbiemër Kryeziu, nga fshati Pagarushë. Ky ka qenë edhe mbiemri i familjes se Vesel e Nexhmije Pagarushës. Personi i testuar lidhet me familjen e tyre në jo më shumë se 5 breza. Vesel Pagarusha ka qenë atdhetar tepër aktiv, sidomos në fushën e arsimit, kurse vajza e tij, Nexhmija, është ndoshta këngëtarja më e famshme në krejt trojet shqiptare.

Alban

 • Global Moderator
 • Full Member
 • *****
 • Postime: 176
 • Karma: +33/-0
Rezultatet e personaliteteve të shquara shqiptare
« Pergjigju #23 Me: Prill 11, 2019, 08:23:39 PD »
Gëzim Nika: E1b-V13>FGC33625

Gëzim Nika është këngëtar nga fshati Bëtoshë, i fisit Mërtur, Tropojë. Kemi deri tani disa rezultate nga fisi i Mërturit, përfshirë edhe një nga fshati Bëtoshë. Te gjithë i takojnë degës E-FGC33625, pra edhe Gëzim Nika duhet të ketë të njëjtin haplogrup.

Ujkan Vushaj

 • Hero Member
 • *****
 • Postime: 814
 • Karma: +30/-1
Rezultatet e personaliteteve të shquara shqiptare
« Pergjigju #24 Me: Prill 11, 2019, 06:10:19 MD »
Nikolle Nikprelaj: R1b>CTS9219>BY611>Y23373>Z2705*Nikolle Nikprelaj asht kengetar nga Tuzi ne Mal Zi, i perket fisit Triesh-Benkaj. Kemi nji Nikprelaj nga Trieshi ne projekt ca i perket grupit R-Z2705*, pra edhe Nikolla duhet te kete kte grup.