Autori Tema: Shqipja ekzotike nga pikpamja e gjuhëve ekstinkte  (Lexuar 579 herë)

abs4nt

 • Newbie
 • *
 • Postime: 28
 • Karma: +7/-0
Shqipja ekzotike nga pikpamja e gjuhëve ekstinkte
« Me: Prill 24, 2018, 11:39:06 MD »
Kjo çashtje asht per Shqipen dhe ngjajshmerin e saj me gjuhët e lashta. Gjuha Shqipe nga jashta po trajtohet si ni gjuhë çi ka pikë pi çille dhe t partë t'tonë si jashttoksor-jondikusë te tjert popuj n rajon. Saherë asht Shqipja çi ka huazue fjalë prej fqinjve, e jo tjeterqysh...
E lexoj se Metzinger dhe Schumacher nuk e perkrahin menimin se Shqipja i ka ngahë "Ilirishtes", por e shfaqin Shqipen t veçant me lashtesi 3 mijë vjeçare. E përcaktusi 'Iliria' a kan i ngjajshëm me përcaktusa t soçëm si 'Ballkani', pra me cilën 'Ilirishte', Shqipja dhe/apo Shqiptartë, nuk kan ngjasi ktu?! - iu kisha than ktyne zbulusve!


Ktu pi paraqiti do pikë për shkëmbim;
 • Shqipja Mesjetare
 • Gjuha Pellazge
 • Gjuhët 'Ilire-Dardane'
 • Gjuha Hitite

Përmbledhje me fjal t lashta
http://albanianydna-001-site1.itempurl.com/tjera/shqipja_dhe_lashtesia.html
Burime tjera perveç ktove, ju luti ti paraqitni.

Dema

 • Hero Member
 • *****
 • Postime: 743
 • Karma: +37/-11
 • J2b1-M205
Shqipja ekzotike nga pikpamja e gjuhëve ekstinkte
« Pergjigju #1 Me: Prill 25, 2018, 10:05:16 MD »
Pershendetje Toka Arbnore,,

Teme interesante, jam ne dioni per kete qeshtje (Schumacher, Matzinger), ce nje kohe, kjo eshte lajm i vjeter ce disa vjete me nje tenzion negativ por ne vertete me shume pake detale. Ketu kan pas shume propagande gazetat ndersa une nuke besoj ce e verteta eshte ashtu sic ce ceke ti por besoj edhe keto sene, ti, edhe tjeret (por edhe une), i kemi ndegju ne lajme gazetare, ku gazetaret (copy paste analfabeta) bajn artikuj qysh ju konvenon atyre. Pra edhe nuke besoj ce keta dy shkenctar te permendur kan dhan donje mendimi reth konekcionit gjuhes Ilire te lasht me gjuhen Shqipe moderne sikur qysh e kan shkru gazetat. Sidemos nuke besoj ce donje prej ktyre e mohoj tezen Ilire ne qeshtjen e Shqiptarve modern. Sidemos keta dy Austrian te permendur nuke kan hulumtu asgje reth Ilirve apo kohve te lashta antike, por reth Kohes Mesjetare e me vone..

Qillimi i studimit te ktyre lingvistve ishte demonstrimi ce gjuha Shqipe e vjeter ka patur influence ne gjuhet moderne te Balkanit.
Sic pershembull gjuhet: Maqedone, Bugare, Romune, Greke,,, (Ne mendimin time kjo teze eshte e vertete)

Pra jo sikur qysh gazetaret e kan permenden me heret ce studimi ishte reth Ilirve, apo ce gjuha Shqipe i ka formua gjuhet Sllave, Romane apo Greke.

Ketu duhet te jen minimum dy apo tre lloje te ngjashmerise ne keto gjuhe, pra mas pari ngjajshmeria Indo-Evropiane, e pastaj Influenca Romane, Greke dhe Ilire, dhe prandaj edhe Sllave. Dhe ngjajshmrite e viteve 800 e pastaj ku identiteti nacional modern fillohet te zhvillohet, ku reth viteve 1300 nderhyn edhe fjalet pra edhe ngjajshmria Ottomane.


Ketu mundet te lexohet artikuji: http://www.balkaninsight.com/en/article/pohimet-per-gjuhen-e-vjeter-shqipe-i-lene-studiuesit-pa-fjale

Ndersa ketu eshte Studimi i shkenctarve Austrian te permendur: https://www.fwf.ac.at/en/research-in-practice/project-presentations-archive/2008/old-albanian-living-legacy-of-a-dead-language/

Ky eshte mendimi im personal, ndoshta diqka nuke kam kuptua, jam i hapur per debate  ;)

Dema

 • Hero Member
 • *****
 • Postime: 743
 • Karma: +37/-11
 • J2b1-M205
Shqipja ekzotike nga pikpamja e gjuhëve ekstinkte
« Pergjigju #2 Me: Prill 25, 2018, 10:25:45 MD »
Kjo çashtje asht per Shqipen dhe ngjajshmerin e saj me gjuhët e lashta. Gjuha Shqipe nga jashta po trajtohet si ni gjuhë çi ka pikë pi çille dhe t partë t'tonë si jashttoksor-jondikusë te tjert popuj n rajon. Saherë asht Shqipja çi ka huazue fjalë prej fqinjve, e jo tjeterqysh...

E lexoj se Metzinger dhe Schumacher

Schumacher dhe Metzinger  e trajtojne gjuhen Shqipe sikur gjuhe Indo-Evoropiane,  me siguri sikur gjuhe te vjeter dhe teri dikur Paleo Balkanike.
Ku ndarja prej Indo-Evopianve (pra origjinaliteti) sipas tyre ishte minimum 3000 vjet.   

 
nuk e perkrahin menimin se Shqipja i ka ngahë "Ilirishtes", por e shfaqin Shqipen t veçant me lashtesi 3 mijë vjeçare.

Nuke besoj ce kan ba hulumtim reth gjuhes Ilire te lasht dhe konekcionit me Shqipen moderne por ne fakt pajtohen ce eshte gjuhe Indo-Evropiane, cila ka patur ndikim ne gjuhet moderne Balkanike + e datojne ne baze te analizes te fjalve dhe fjalive ne kohen 1000 BCE, Ne fakt besohet ce Iliret kan ardh ketu reth 2000 - 1000 BCE, pra kjo nuke tregon asgje por ce Shqipja ne realitet mund te jet pasardhsi i gjuhes te lasht Ilire, dhe ce ka pas influence ne tjera gjuhe moderne te Balkanit.


E përcaktusi 'Iliria' a kan i ngjajshëm me përcaktusa t soçëm si 'Ballkani', pra me cilën 'Ilirishte', Shqipja dhe/apo Shqiptartë, nuk kan ngjasi ktu?! - iu kisha than ktyne zbulusve!

Ne kontrazi!

Ktu pi paraqiti do pikë për shkëmbim;
 • Shqipja Mesjetare
 • Gjuha Pellazge
 • Gjuhët 'Ilire-Dardane'
 • Gjuha Hitite

Përmbledhje me fjal t lashta
http://albanianydna-001-site1.itempurl.com/tjera/shqipja_dhe_lashtesia.html
Burime tjera perveç ktove, ju luti ti paraqitni.


Dardanet ishin njeri prej fiseve Ilire, pra nuke ka gjuhe Ilire-Dardane, ndoshta Dardanet kan folur me donje dialekt te veqant, por pa dyshim me ngjajshmeri me gjuhet Ilire.
Do te shkruaj per Dardanet me shume, kemi do informata interesante prej Stipcevicit.
Gjuhet pelazge, nuke dihet a jan Indo-Evropiane apo pre IE, sic po duket do te jen pre IE.
Gjuhet Hitite te lashta ne fakt jan gjuhe Indo-Evropiane pra normal eshte ce mundesh me gjete konekcion dhe ngjajshmeri nermjet gjuhes Shqipe, Hitite apo donje tjeter.
Citim
Rexhep Ismaili, gjuhëtar nga Prishtina, është poashtu i rezervuar sa i përket pohimeve lidhur me gjuhën shqipe dhe shtrirjen e saj.

Gjuha shqipe është një nga gjuhët e lashta të Ballkanit, por në të shkruar e gjejmë vetëm në shekullin e XIV-të.
Dhe dokumenti i vetëm në gjuhën shqipe që ka mbijetuar është formula e pagëzimit nga Kryepeshkopi i Durrësit që daton në nga viti 1462.

E cila fillon: “Unte paghesont premenit Atit et birit et spertit senit.” – që në gjuhën e sotme shqipe është  “Unë të përgëzoj në emër të atit, birit e shpirtit të shenjtë”.

Ne s’mund të flasim për ndikimin e një gjuhe mbi tjetrën,” thotë Ismaili, “por vetëm për një fond reciprok shkëmbimesh nga gjuhët indo-evropiane dhe jo indo-evropiane të Ballkanit.’

Dema

 • Hero Member
 • *****
 • Postime: 743
 • Karma: +37/-11
 • J2b1-M205
Shqipja ekzotike nga pikpamja e gjuhëve ekstinkte
« Pergjigju #3 Me: Prill 25, 2018, 10:35:40 MD »
Une kam ni teza ce gjuha Serbe vjen prej Sanskritit, + edhe per disa gjuhe tjera te evropes moderne thojshin keshtu. Por keto jan vetem se teza te bazuara ne ngjajshmeri te disa fjaleve apo sintakse me Sanskritin e Indijes te lasht.

Ndersa ne ralitet skan kurfare lidhje por kan aq shume lidhje sa kan krejtat tjera gjuhe Indo-Evropiane:abs4nt

 • Newbie
 • *
 • Postime: 28
 • Karma: +7/-0
Shqipja ekzotike nga pikpamja e gjuhëve ekstinkte
« Pergjigju #4 Me: Prill 25, 2018, 11:43:02 MD »
Faliminderit Dema per kto t dhana udhrefyse dhe ushqim per menjen.


Citim nga: Dema
Dardanet ishin njeri prej fiseve Ilire, pra nuke ka gjuhe Ilire-Dardane, ndoshta Dardanet kan folur me donje dialekt te veqant, por pa dyshim me ngjajshmeri me gjuhet Ilire.
Do te shkruaj per Dardanet me shume, kemi do informata interesante prej Stipcevicit.
Shum mir çi e parashikon me cek ma shum hollsina nga Dardanët..
Ku thue se Dardanët jan kan fis Ilir, dhe Iliria a kan nji popull i përbashkum (mfal n koft se tkam keqkuptue),  a munesh me cek ndonji deshmi t fort t ndonji zbulusi t perment (Stipcevic etj.?) ose ti me i shtrue piktë tua rreth ksaj ma gjan. Une nuk jam shum i perparum n çashtjet e parakohes.

Citim nga: Dema
Gjuhet pelazge, nuke dihet a jan Indo-Evropiane apo pre IE, sic po duket do te jen pre IE.
Gjuhet Hitite te lashta ne fakt jan gjuhe Indo-Evropiane pra normal eshte ce mundesh me gjete konekcion dhe ngjajshmeri nermjet gjuhes Shqipe, Hitite apo donje tjeter.
Pajtohem vlla, Dhe megjithatë ka shum hollsina n gjuhë çi mujn nime mu ba çels i ndonji deritash-çashtje t pazgjidhshme. Sikur n vendgjarje ku e kerkojn nji kime, per ta gjetun shkaktarin.


Dema n koft se ke permbledhje t fjalve t atyne gjuhve, t'i bashkojm çi ti kemi krejt parasysh.

Dema

 • Hero Member
 • *****
 • Postime: 743
 • Karma: +37/-11
 • J2b1-M205
Shqipja ekzotike nga pikpamja e gjuhëve ekstinkte
« Pergjigju #5 Me: Prill 26, 2018, 08:13:16 MD »
Faliminderit Dema per kto t dhana udhrefyse dhe ushqim per menjen.

Shum mir çi e parashikon me cek ma shum hollsina nga Dardanët..
Ku thue se Dardanët jan kan fis Ilir, dhe Iliria a kan nji popull i përbashkum (mfal n koft se tkam keqkuptue),  a munesh me cek ndonji deshmi t fort t ndonji zbulusi t perment (Stipcevic etj.?) ose ti me i shtrue piktë tua rreth ksaj ma gjan. Une nuk jam shum i perparum n çashtjet e parakohes.
Pajtohem vlla, Dhe megjithatë ka shum hollsina n gjuhë çi mujn nime mu ba çels i ndonji deritash-çashtje t pazgjidhshme. Sikur n vendgjarje ku e kerkojn nji kime, per ta gjetun shkaktarin.


Dema n koft se ke permbledhje t fjalve t atyne gjuhve, t'i bashkojm çi ti kemi krejt parasysh.

Emri Ilir shum heret permendet ne mitologjine Greke, me nje pozite te rendishme. Pra Illyrios, dhe babai i vet Fenikasi Kadama me motren e ti Evropen cilen don ta pshton prej Zeusit cili e ka burgosur.
Prandaj gjeografikisht,  Iliret ne Adriatik i parri i permend Alkameni i Spartes ne shekullin e VII BCE. Ne shekullin V, Hekateji i Miletit e shkruan Periegesis, i pari i shenon rutat dhe teritoret e Ilirve me detalisht sikurse edhe fiset.
Ne shekullin e IV, Periplus dokumenti shkruan shume detalisht per teritoret, rutat dhe fiset Ilire. E shume te tjere, sic Romaket dhe Greket me modern.
Dhe shume autor antik Grek e Romak kan shkrua per Iliret gjeneralisht, ku teri te shekullin e V Greket i quajshin barbar, por shume heret edhe shume fise Ilire jan Helenizua.
Pra pa dyshim Greket dhe prandaj edhe Romaket antik i kan nda Iliret nen grup nen veti.
Ska dyshim ce Iliret kan pas dioni per identitetin e tyre dhe njefare lloji kufiri etnik dhe teritorial ne mes tyre dhe tjerve, sidemos Grekve, Romakve dhe Keltve!
Ska rendesi ae kan quajt Iliret veten Ilir apo jo, cka eshte me rendesi eshte ajo ce tjeret i kan quajt Ilir (Greket, Romaket, etj), dhe sa her jan kan te ndam nen grup dhe etnogeneze nen veti.

Shume me rendesi shkruan Romaku Apiani ne shekullin II CE, sepse ne at kohe Romaket kan patur shume dioni + Apiani nuke ka shkrua per kufiret mbrenda Perandorise Romake por mbrenda identitetit Ilir, ku Romaket tehnikisht e kan maten teritorin e Ilirve.
Aj thot: Toka e Ilirve eshte 6000 stadij e gjat dhe reth 1200 stadij e gjan.

Sipas Stipcevicit, Dardanet jan pa dyshim njeri prej grupeve Ilire por me nje autonomi dhe fuqi te veqant. Ndersa Maqedonet jan Helenizu shume heret.   ;)
« Redaktimi i Fundit: Prill 26, 2018, 10:10:26 MD nga Dema »

Dema

 • Hero Member
 • *****
 • Postime: 743
 • Karma: +37/-11
 • J2b1-M205
Shqipja ekzotike nga pikpamja e gjuhëve ekstinkte
« Pergjigju #6 Me: Prill 28, 2018, 12:40:06 PD »

Ku thue se Dardanët jan kan fis Ilir,

Keto jan burimet me te vjetra, dikund 700, 800 BCE:

Citim
Iliri është një person në Mitologjinë Greke. Në njerën prej historisë, ku thuhet se Iliri ka qenë i biri i Kadmos-it dhe i Haromonisë. I cili ndoshta ka udhëhequr Ilirët. Në një histori tjetër thuhet se Iliri ka qenë i biri i Ciklopit Polyphem the Gruas së ti Galatea, ai ishte vëllai i Celtus dhe Galas. Fëmijët e Polyphemit u larguan nga Sicilia dhe udhëheqën Keltët, Ilirët dhe Galatët. Në të dy Historit thuhet se Iliri ka qenë Paraardhsi i Ilireve. Iliri ka pasur gjashtë djem Enchelus, Autarieus, Dardanus, Maedus, Taulas dhe Perrhaebus. Emrat e vajzave ishin Partho, Daortho, Dassaro. Ata i quajtën fëmijët e tyre Taulanti, Perhebi, Enkeleu, Autari, Dardani, Partheni, Dasari dhe Daorsi. Autari kishte dy djem Panonin (ose Peon). Panoni kishte dy djem Skordizin dhe Tribalin

https://sq.wikipedia.org/wiki/Iliri