Author Topic: Goranat te sharrit  (Read 2014 times)

shqipe

 • OG member
 • Sr. Member
 • ***
 • Posts: 259
 • Karma: +15/-1
Goranat te sharrit
« on: June 09, 2017, 03:48:54 PM »
A e din najkush qysh eshte puna gjenetikisht me Goranet?
A jan ma eastern european autosomally si sa yugosllavet tjere?
Nese e dini naj artikull ose link per ket teme, ndajeni mos pritoni. Ose naj faqe me informatat e tyre gjenetike nese egziston.

Leki

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Posts: 839
 • Karma: +75/-2
 • R1b-BY611
Goranat te sharrit
« Reply #1 on: June 09, 2017, 04:19:57 PM »
Nuk ka ndonje studim gjenetik per Goranet ende per sa e di une. Edhe une jam shume kurioz me dit me shume per ta, sidomos per nga ana e kromozomit Y.
« Last Edit: January 03, 2019, 04:49:12 PM by Leki »
<Gjuha âsht tulit e gjithshka bluen>

shqipe

 • OG member
 • Sr. Member
 • ***
 • Posts: 259
 • Karma: +15/-1
Goranat te sharrit
« Reply #2 on: June 09, 2017, 06:22:19 PM »
Po shume interesant ish kone. Se qeto grupet te izoluara shpesh po bijne info te rreja.
Edhe po me intereson, se aty ne 23andme e kan ba nje far timeline. Dhe ety ne timeline po thot se para nja 300 vjet e kam pas nje pasardhes se eshte kone 100% eastern european. Por serbet mesa di une nuk jan 100% eastern europe. Ndoshta keta goranet jan aq te izoluar se hala jan ma eastern european si yugot te tjere.
A ka hala naj vend sot ku ka njerze me 100% eastern european athu?

Ujkan Vushaj

 • OG member
 • Hero Member
 • ***
 • Posts: 845
 • Karma: +35/-1
Goranat te sharrit
« Reply #3 on: June 09, 2017, 06:37:32 PM »
Po shume interesant ish kone. Se qeto grupet te izoluara shpesh po bijne info te rreja.
Edhe po me intereson, se aty ne 23andme e kan ba nje far timeline. Dhe ety ne timeline po thot se para nja 300 vjet e kam pas nje pasardhes se eshte kone 100% eastern european. Por serbet mesa di une nuk jan 100% eastern europe. Ndoshta keta goranet jan aq te izoluar se hala jan ma eastern european si yugot te tjere.
A ka hala naj vend sot ku ka njerze me 100% eastern european athu?
Ajo "Timeline" nuk asht shume accurate

Flor

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Posts: 977
 • Karma: +156/-1
Goranat te sharrit
« Reply #4 on: June 09, 2017, 06:42:42 PM »
Ernest, do të sugjeroja që këta rezultatet Autosomale mos i vi shumë në mikroskop ;)  Normal, Autosomali është i mirë për me dhënë një pasqyrë rreth përbërjes së tërë gjenetike, por nuk është aq preciz për me identifikuar për shembull nga mund të vijë ndonjë paraardhës para 300 ose 1000 vjeç, ose nga vjen ndonjë komponent i vogël. Poashtu këta kalkulatorët/komponentet, mvaren nga referencat e popullatave që përdoren.

Për këtë gjë është më e mirë Y-DNA, pra linja e drejpërdrejtë atërore.

Sa i përket këtyre Goranëve, kam kërkuar por nuk kam pa ndonjë studim rreth tyre. Edhe mua më intereson si do jenë për nga Y-DNA duke konsideruar faktin që duket se janë një popullatë e izoluar dhe në afërsi të shqiptarëve.
« Last Edit: June 09, 2017, 06:48:36 PM by Flor »

shqipe

 • OG member
 • Sr. Member
 • ***
 • Posts: 259
 • Karma: +15/-1
Goranat te sharrit
« Reply #5 on: June 09, 2017, 06:43:36 PM »
Po shume interesant ish kone. Se qeto grupet te izoluara shpesh po bijne info te rreja.
Edhe po me intereson, se aty ne 23andme e kan ba nje far timeline. Dhe ety ne timeline po thot se para nja 300 vjet e kam pas nje pasardhes se eshte kone 100% eastern european. Por serbet mesa di une nuk jan 100% eastern europe. Ndoshta keta goranet jan aq te izoluar se hala jan ma eastern european si yugot te tjere.
A ka hala naj vend sot ku ka njerze me 100% eastern european athu?
Ajo "Timeline" nuk asht shume accurate

Mire hehe. se bodh cudi mu dok me pase dikon 100% eastern ne familje, kur nuk ka popuj ne balkan me 100% eastern(mesa di une)

shqipe

 • OG member
 • Sr. Member
 • ***
 • Posts: 259
 • Karma: +15/-1
Goranat te sharrit
« Reply #6 on: June 09, 2017, 06:52:00 PM »
Ernest, do të sugjeroja që këta rezultatet Autosomale mos i vi shumë në mikroskop ;)  Normal, Autosomali është i mirë për me dhënë një pasqyrë rreth përbërjes së tërë gjenetike, por nuk është aq preciz për me identifikuar për shembull nga mund të vijë ndonjë paraardhës para 300 ose 1000 vjeç.

Për këtë gjë është më e mirë Y-DNA, pra linja e drejpërdrejtë atërore.

Sa i përket këtyre Goranëve, kam kërkuar por nuk kam pa ndonjë studim rreth tyre. Edhe mua më intereson si do jenë për nga Y-DNA duke konsideruar faktin që duket se janë një popullatë e izoluar dhe në afërsi të shqiptarëve.
A ani. E me at timeline athu a e kan naj 'baze' shkenzatare, a vetem ja kan fute qeshtu ka pak per entertainment? Po du me thone: A eshte e sigurt se ato 1.5% eastern european i kam marre prej nje personit(se eshte kone teper easter european) qysh po thote kjo timeline, apo a ka edhe mundsi se i kam marre prej disa njerzeve se kan pase ka pak eastern european?

Dema

 • OG member
 • Hero Member
 • ***
 • Posts: 856
 • Karma: +47/-14
 • J2-M205
Goranat te sharrit
« Reply #7 on: June 14, 2017, 02:48:14 PM »
E kam këto një famile Gorane, shumë jan interesant. Dukën shumë atipik për Sllav Jugor.
Unë kam mendu gjith jetën çe jan Shqiptar lol. Ma vona një plakë më kallxoj çe jan Goran.


Qashto i kan fytyrat, përngjanë ma shumë me Shqiptar se me Sllav..


Nejse, interesant ka me kan mi testu Goranet.   E shofmi, ndoshta pikë naj J2b1 aty.
« Last Edit: June 14, 2017, 02:53:56 PM by Dema »

shqipe

 • OG member
 • Sr. Member
 • ***
 • Posts: 259
 • Karma: +15/-1
Goranat te sharrit
« Reply #8 on: June 14, 2017, 09:45:45 PM »
Po ndryshe duken prej sllaveve te tjere.
Une kam ni se femrat i kan do prej ma te bukurave ne ballkan.

Dema

 • OG member
 • Hero Member
 • ***
 • Posts: 856
 • Karma: +47/-14
 • J2-M205
Goranat te sharrit
« Reply #9 on: June 14, 2017, 10:01:44 PM »
Po ndryshe duken prej sllaveve te tjere.
Une kam ni se femrat i kan do prej ma te bukurave ne ballkan.

Nukë di për ata gjeneralisht por kjo famile dukën shumë cool.

E shifmi..

IceT

 • Full Member
 • ***
 • Posts: 188
 • Karma: +8/-0
Goranat te sharrit
« Reply #10 on: June 14, 2017, 10:33:34 PM »
Besoj qe jane Serb ose Slav te Islamizuar. Nuk besoj qe jane Shqiptar. S'ka kuptim. Unless they are Balkan natives who underwent Slavicization and later Islamization.

Por cka asht interesant e kom pas pa ni video moti ne youtube ku ni Serb e kish pas therr ni Gorani me thik sepse ka mendu qe asht Shqiptar.

shqipe

 • OG member
 • Sr. Member
 • ***
 • Posts: 259
 • Karma: +15/-1
Goranat te sharrit
« Reply #11 on: June 15, 2017, 02:23:07 PM »
Besoj qe jane Serb ose Slav te Islamizuar. Nuk besoj qe jane Shqiptar. S'ka kuptim. Unless they are Balkan natives who underwent Slavicization and later Islamization.

Por cka asht interesant e kom pas pa ni video moti ne youtube ku ni Serb e kish pas therr ni Gorani me thik sepse ka mendu qe asht Shqiptar.
Ku, aty ne kosov e ka therr at goranin a?

Une edhe kam mendu per at possibility se goranet munden mu kone ata Bessi, se jan sllavizuar tu ardhe prej thrakise/bulgarise per shqipni. Ajo e kish shpjegu to some extent pse duken ma shume si na, si sa se duken si middle age newcomers sikur serbet. But who knows. Ndoshta jan vetem serb te islamizuar qysh po thu.

IceT

 • Full Member
 • ***
 • Posts: 188
 • Karma: +8/-0
Goranat te sharrit
« Reply #12 on: June 15, 2017, 02:47:03 PM »
Ku, aty ne kosov e ka therr at goranin a?

Une edhe kam mendu per at possibility se goranet munden mu kone ata Bessi, se jan sllavizuar tu ardhe prej thrakise/bulgarise per shqipni. Ajo e kish shpjegu to some extent pse duken ma shume si na, si sa se duken si middle age newcomers sikur serbet. But who knows. Ndoshta jan vetem serb te islamizuar qysh po thu.

Jo ne kosov por po m'doket ne Beograd a dikun ne Serbi e ka pas therr mbrena ni autobuss. U kan moti ajo. 10 vjet e diqka po i bjen tash. E mbaj ne mend kur e kom pa ne lajme.

Ujkan Vushaj

 • OG member
 • Hero Member
 • ***
 • Posts: 845
 • Karma: +35/-1
Goranat te sharrit
« Reply #13 on: December 22, 2017, 11:36:17 PM »
I got told by a guy from the Serbian DNA project that in the future they are going to test the Ydna of around 30 Gorani

shqipe

 • OG member
 • Sr. Member
 • ***
 • Posts: 259
 • Karma: +15/-1
Goranat te sharrit
« Reply #14 on: December 23, 2017, 02:07:15 AM »
Shume mire. Interesant bohet me pa qysh ju dalin linjat gjenetike