Author Topic: A jane gasht e luzhes  (Read 2563 times)

shqipe

 • OG member
 • Sr. Member
 • ***
 • Posts: 259
 • Karma: +15/-1
A jane gasht e luzhes
« on: June 08, 2017, 02:16:05 PM »
edit.
« Last Edit: January 24, 2018, 02:58:40 PM by ernesti »

Leki

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Posts: 849
 • Karma: +75/-2
 • R1b-BY611
A jane Gasht e Luzhes me te zeshte?
« Reply #1 on: June 08, 2017, 03:36:16 PM »
Nuk e di per paraardhesit e tu por Hasan Gashi ne video nuk koka zeshkan.  Edhe ne pergjithesi na jemi popullate brune me sy e flok kafe. Raca Dinaric dominion.
« Last Edit: June 08, 2017, 04:05:49 PM by Leki »
<Gjuha âsht tulit e gjithshka bluen>

shqipe

 • OG member
 • Sr. Member
 • ***
 • Posts: 259
 • Karma: +15/-1
A jane Gasht e Luzhes me te zeshte?
« Reply #2 on: June 08, 2017, 06:27:37 PM »
Mu bodh i kafte po me duket qaj Hasani, por ndoshta nuk kam pa bodh malsore per me pas me qka me krahasu.
Veq dmth nuk paska far dallimi mes fiseve malsoreve ne aspektin e bardhsise a?

Ujkan Vushaj

 • OG member
 • Hero Member
 • ***
 • Posts: 862
 • Karma: +35/-1
A jane Gasht e Luzhes me te zeshte?
« Reply #3 on: June 08, 2017, 06:31:01 PM »
Ka shume Malsor ca jan te kafte

Leki

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Posts: 849
 • Karma: +75/-2
 • R1b-BY611
A jane Gasht e Luzhes me te zeshte?
« Reply #4 on: June 08, 2017, 07:22:39 PM »
Hasani mu me duket tipik Shqiptar ne pamje, dhe hiç nuk eshte zeshkan. Zeshkan une kisha m'i thane tipave si Thaçi e Meda, qe jane prezent nen ne, sikurse bjondet, por nuk dominojne. Lexoje libren e Carlton Coon 'the mountain of giants' qe je i interesun me dite me shume rreth kesaj fushe.
« Last Edit: June 08, 2017, 07:26:14 PM by Leki »
<Gjuha âsht tulit e gjithshka bluen>

shqipe

 • OG member
 • Sr. Member
 • ***
 • Posts: 259
 • Karma: +15/-1
A jane Gasht e Luzhes me te zeshte?
« Reply #5 on: June 08, 2017, 08:35:40 PM »
Kurre se kam kuptu mire qat fjale mire(zeshkan). Zeshkan a dmth se i ka njeri floket e zeza, apo lekure ma te mbyllte? A te dyjat?
Se Hasani me lekure pak ma i mbyllte si Meda po me duket. Por me form te ftyres dhe ngjyren e flokeve meda shume ma i zi eshte.

Po interesant me duken keto sende. Per qka eshte aj libri? A veq per fiziken te shqiptareve, apo naj liber i antropologjise per shqiptaret pergjithesisht?

a muj me gjete librin online?

Leki

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Posts: 849
 • Karma: +75/-2
 • R1b-BY611
A jane Gasht e Luzhes me te zeshte?
« Reply #6 on: June 08, 2017, 09:09:33 PM »
Mos je color blind? :p

Hasani eshte shume i vjeter dhe veshtire me klasifiku sakte, por ka shume gjasa kur ka qene i ri t'i kete pas floket kafe te qelta dhe lekuren e bardhe - cka e kisha klasifku une si Noric  (Dinaric me tipare te qilta). Ai djali i shnosh aty ule ne te djathten e Hasanit eshte zeshkan, dhe e ka pigmentin e njejte me Thaçin e Meden.

Rreth antropologjise dhe pigmentit. Jame ne tel per momentin por mundesh me gjete ne net, Carlton S Coon - Mountain of Giants.
« Last Edit: June 08, 2017, 09:14:41 PM by Leki »
<Gjuha âsht tulit e gjithshka bluen>

shqipe

 • OG member
 • Sr. Member
 • ***
 • Posts: 259
 • Karma: +15/-1
A jane Gasht e Luzhes me te zeshte?
« Reply #7 on: June 08, 2017, 10:42:58 PM »
Floket kafe qelt, lekure te bardhe? A po mundesh me pa te kaluaren a? :b
Veq ani hajt, une jam color blind, ti je orakull.

Flm, e gjeta online librin. Qe link nese ju intereson edhe najkuj tjeter.
https://archive.org/stream/TheMountainsOfGiants/Mountains_of_Giants#page/n7/mode/2up

Leki

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Posts: 849
 • Karma: +75/-2
 • R1b-BY611
A jane Gasht e Luzhes me te zeshte?
« Reply #8 on: June 09, 2017, 12:01:58 AM »
Hahaha 'orakull' - ma qite gazin :P

Merrna me keto klasifikime qe sa kohe, Ernest. Per nga tiparet Hasani duket qe eshte Noric (Dinaric i perzier me Nordic), ose Dinaric/Alpinid, dhe per kete arsye e ceka qe mundesite jane se i ka pas floket e qilta ne rini. Mos e shiko lekuren qe ja ka nxi dielli - antropologet si Coon prsh kur e kane mat pigmentit jane bazuar ne lekuren e nersjetullave sepse nuk e rrok dielli etj.
<Gjuha âsht tulit e gjithshka bluen>

Dan

 • Jr. Member
 • **
 • Posts: 72
 • Karma: +1/-1
A jane Gasht e Luzhes me te zeshte?
« Reply #9 on: June 10, 2017, 12:33:46 PM »
Hahaha 'orakull' - ma qite gazin :P

Merrna me keto klasifikime qe sa kohe, Ernest. Per nga tiparet Hasani duket qe eshte Noric (Dinaric i perzier me Nordic), ose Dinaric/Alpinid, dhe per kete arsye e ceka qe mundesite jane se i ka pas floket e qilta ne rini. Mos e shiko lekuren qe ja ka nxi dielli - antropologet si Coon prsh kur e kane mat pigmentit jane bazuar ne lekuren e nersjetullave sepse nuk e rrok dielli etj.
I paska myt era e ner sjetullav antropologet :D. Pajtohna me lekin se ndikon edhe dielli sidomos te njerzit e vjeter sbon mu bazu shum por edhe une kom pa shum Gash te zesht. Por ky hasani tiparet I ka tipik shqiptar.
« Last Edit: June 10, 2017, 12:37:53 PM by Shkodran bytyqi »

shqipe

 • OG member
 • Sr. Member
 • ***
 • Posts: 259
 • Karma: +15/-1
A jane Gasht e Luzhes me te zeshte?
« Reply #10 on: June 10, 2017, 12:50:18 PM »
Po mire e keni. Tash kur pe shoh ngat ati djalit te rri(ne kauq) po shihet se bodh i bardhe koka ky Hasani  ;D
Mbasi keti librit "Moutains of Giants" atje te kufiri per Kosove po jan ma te zeshte malsoret. Atje ka Luma, Puka dhe Hasi. Veq prap ngjyra bardhe po eshte ma e perhapta ne krejt malsi ne ket librin.


Dan

 • Jr. Member
 • **
 • Posts: 72
 • Karma: +1/-1
A jane Gasht e Luzhes me te zeshte?
« Reply #11 on: June 10, 2017, 12:56:11 PM »
Po mire e keni. Tash kur pe shoh ngat ati djalit te rri(ne kauq) po shihet se bodh i bardhe koka ky Hasani  ;D
Mbasi keti librit "Moutains of Giants" atje te kufiri per Kosove po jan ma te zeshte malsoret. Atje ka Luma, Puka dhe Hasi. Veq prap ngjyra bardhe po eshte ma e perhapta ne krejt malsi ne ket librin.


shumica e pleqve marrin ngjyre me te erret sidomos ne fytyre, une te garantoj qe me ja pa trupin qati hasani e ka te bardh si tamli haha.

shqipe

 • OG member
 • Sr. Member
 • ***
 • Posts: 259
 • Karma: +15/-1
A jane Gasht e Luzhes me te zeshte?
« Reply #12 on: June 10, 2017, 01:10:23 PM »
Po mire e keni. Tash kur pe shoh ngat ati djalit te rri(ne kauq) po shihet se bodh i bardhe koka ky Hasani  ;D
Mbasi keti librit "Moutains of Giants" atje te kufiri per Kosove po jan ma te zeshte malsoret. Atje ka Luma, Puka dhe Hasi. Veq prap ngjyra bardhe po eshte ma e perhapta ne krejt malsi ne ket librin.


shumica e pleqve marrin ngjyre me te erret sidomos ne fytyre, une te garantoj qe me ja pa trupin qati hasani e ka te bardh si tamli haha.
Po sigurisht haha.
Ky shoku hasanit shume interesant pe ka mushteqen, bash ancient :D

Gon!

 • OG member
 • Newbie
 • ***
 • Posts: 43
 • Karma: +4/-0
 • Illyrian Muslim
A jane Gasht e Luzhes me te zeshte?
« Reply #13 on: July 07, 2017, 01:15:16 AM »
"Kara" i thone edhe tokes. Pastaj edhe "Hoda" e ka kuptimin e vet, qe kur behen bashke keto dy fjale, formojne nje fjali me kuptim me te qarte qe nuk ka lidhje me "Hoden" e "Zi".

>> Thaci Tribe - J2b2-L283>Z1296>PH2967>PH1751  <<

shqipe

 • OG member
 • Sr. Member
 • ***
 • Posts: 259
 • Karma: +15/-1
A jane Gasht e Luzhes me te zeshte?
« Reply #14 on: August 05, 2017, 02:02:00 PM »
"Kara" i thone edhe tokes. Pastaj edhe "Hoda" e ka kuptimin e vet, qe kur behen bashke keto dy fjale, formojne nje fjali me kuptim me te qarte qe nuk ka lidhje me "Hoden" e "Zi".
Nuk besoj se kan lidhje me "toka". Se qe moti eshte kone tradite ne ballkan me ju thone zeshkaneve "kara", si per shembull karadjordjevicat(mbreteroret serb), karayannis dhe karagiorgis (familja te fuqishem greke). Dmth dikush e ka pas emrin Djordj, Yannis ose Giorgis, masnej se jan kone zeshkan njerzit i kan thirre Kara Djordj, Kara Yannis ose Kara Giorgis ne perandorine osmane, ku gjuha officiale neper qytete eshte kone turqisht. Masnej nese kan bo naj send ekstraordinare ne jete, ose nese jan kone te njoftur per naj send te madh, pasardhesit e tyre e kan mare emrin e tyre si mbiemer(per me permbajte "prestige", dhe me poentu se jan pasardhesat e tyre). Femijet masnej i kan pas me mbiemra Karadjordjevic, Karayannis ose Karagiorgis.
« Last Edit: July 14, 2019, 10:46:52 AM by shqipe »