Autori Tema: Diskutim i pergjithshem  (Lexuar 65216 herë)

Dema

 • Hero Member
 • *****
 • Postime: 784
 • Karma: +43/-11
 • J2-M205
Diskutim i pergjithshem
« Pergjigju #900 Me: Shtator 13, 2018, 07:44:04 MD »
Momentalisht në testim 36 në YSEQ dhe 9 në FTDNA. Pra gjithsej 45 rezultate të reja priten brenda rreth dy muajve në projekt :D

wow, shume nice  8)   

Shalian i Drenasit

 • Full Member
 • ***
 • Postime: 122
 • Karma: +16/-1
Diskutim i pergjithshem
« Pergjigju #901 Me: Shtator 14, 2018, 12:44:01 PD »
Momentalisht në testim 36 në YSEQ dhe 9 në FTDNA. Pra gjithsej 45 rezultate të reja priten brenda rreth dy muajve në projekt :D


Faleminderit per rekomandim

Shalian i Drenasit

 • Full Member
 • ***
 • Postime: 122
 • Karma: +16/-1
Diskutim i pergjithshem
« Pergjigju #902 Me: Shtator 14, 2018, 12:44:51 PD »

Pajtohem me krejt qka tha Leki, siq ta spjegova edhe une :  )

Keto vlera qe i ki te veqanta eshte mire per projekt shkaku variantave te ndryshme.

Per mendimin tim Iliro Grek dhe Shqiptar i vjeter i Dardanise apo rethines.
Veq per autosomal spo di qka me ba meqe po ki qef, ndoshta FTDNA? Tash eshte 59$

Po autosomal duhet te bej gjithashtu.

Flor

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Postime: 928
 • Karma: +146/-1
Diskutim i pergjithshem
« Pergjigju #903 Me: Shtator 14, 2018, 07:29:52 MD »
Momentalisht në testim 36 në YSEQ dhe 9 në FTDNA. Pra gjithsej 45 rezultate të reja priten brenda rreth dy muajve në projekt :D

wow, shume nice  8)

Synimi është që të arrijmë 500 rezultate në databazë deri në fund të vitit ;)

Flor

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Postime: 928
 • Karma: +146/-1
Diskutim i pergjithshem
« Pergjigju #904 Me: Shtator 16, 2018, 04:45:29 PD »
Zykaj sipas Y37 ka një haplotip të veçantë të J2b-L283. Kandidat i mirë për BigY.

Jemi duke grumbulluar fonde në J-M241 Project në FTDNA që të sponzorojmë BigY për Zykaj. Nëse dikush ka dëshirë të ndihmojë sipas mundësisë, klikoni Donate në faqen: https://www.familytreedna.com/groups/m-241/about

Flor

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Postime: 928
 • Karma: +146/-1
Diskutim i pergjithshem
« Pergjigju #905 Me: Shtator 27, 2018, 11:51:10 MD »
FTDNA sapo doli me pemen e tyre publike, qe eshte e bazuar nga rezultate te BigY si dhe ata qe kane testuar ndonje SNP ne sistemin e tyre. Shpresoj qe te kete permiresime ne te ardhmen. Gjithsesi, nje iniciative e mire pasi eshte publike dhe FTDNA ka databazen me te madhe, si dhe mund te shihen shembujt qe nuk kane transferuar BigY ne YFull:
https://www.familytreedna.com/public/y-dna-haplotree

FTDNA e ka edhe Kosoven 8)  Psh, ja si duket J-Z1296>PH2967:

« Redaktimi i Fundit: Shtator 27, 2018, 11:52:53 MD nga Flor »

Flor

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Postime: 928
 • Karma: +146/-1
Diskutim i pergjithshem
« Pergjigju #906 Me: Dhjetor 03, 2018, 03:49:00 PD »
Synimi është që të arrijmë 500 rezultate në databazë deri në fund të vitit ;)

Dhe synimi u arrit!!

Kerkojme ndjese qe nuk kemi publikuar rezultate koheve te fundit, por arsyeja eshte sepse kemi qene zene me analiza, inkuadrime, etj, pasi na kane dale shume. Keshtu qe sapo arritem 500 te testuar ne databazen e Projektit Shqiptar te ADN-se :D
http://www.gjenetika.com/rezultatet/


Ujkan Vushaj

 • Hero Member
 • *****
 • Postime: 763
 • Karma: +25/-1
Diskutim i pergjithshem
« Pergjigju #907 Me: Dhjetor 03, 2018, 06:56:32 MD »
Dhe synimi u arrit!!

Kerkojme ndjese qe nuk kemi publikuar rezultate koheve te fundit, por arsyeja eshte sepse kemi qene zene me analiza, inkuadrime, etj, pasi na kane dale shume. Keshtu qe sapo arritem 500 te testuar ne databazen e Projektit Shqiptar te ADN-se :D
http://www.gjenetika.com/rezultatet/


Urime  :D.

Dema

 • Hero Member
 • *****
 • Postime: 784
 • Karma: +43/-11
 • J2-M205
Diskutim i pergjithshem
« Pergjigju #908 Me: Dhjetor 09, 2018, 02:38:23 MD »
Edhe unë bashkangjitna urimeve, 500 dukët sikur një numer i mjaftushëm për analiza më të thella dhe kuptimin e linjave direkte baballare tek nesh, pra Y kromosomi.

Duket çe E-v13 do te mbet sikur haplogrupi me i perhapt tek nesh por jo me aq përqindje te madhe siq u propozu më heret në disa studime siç për shembull Pericic et al, por më dukët çe reth 30 % duhet të jet më reale. Në gjithse ende duhet te jet me përqindje më të nalt tek shqiptaret në kresim me tjere popullata me një variacion mjaft të nalt.

Gjithashtu po me vjen interesant çe i kemi disa minoritete ne projekt sikur Grek, Maqedonas, Vlleh, Ashkali, etj, por nje sasi te vogel te mostrave.
Ne gjithse interesant me percjedh qysh do te kompletohën rezultatet sepse kjo ende nuke është piktura e plot. Pra next level është 1000 antarë e pastaj 2000.

Une jam momentalisht i bllokumë me punë dhe jam dukë i prit dy programë çe i kam porosite më mi programu dhe do të jem i gatshum për vazhdimin e investigimin të Y linjave në të ardhmën. Shumë hobby interesant : )

Flor

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Postime: 928
 • Karma: +146/-1
Diskutim i pergjithshem
« Pergjigju #909 Me: Dhjetor 25, 2018, 06:54:04 MD »
Java e fundit e zbritjes në FTDNA. Y-37 për $99. Me kuponin JINGLE10 ka edhe 10% lëshim, dmth. Y-37 vjen për $89: https://www.familytreedna.com/group-join.aspx?group=AlbanianBloodlines&code=B11086

Ky kupon gjithashtu vlen edhe për upgrades. Psh, Y37 në Y111 vjen për $133.


Leutrim

 • Newbie
 • *
 • Postime: 20
 • Karma: +4/-0
Diskutim i pergjithshem
« Pergjigju #910 Me: Janar 07, 2019, 08:49:12 MD »
A jane t'perfshim edhe minoritetet te http://www.gjenetika.com/statistikat/ apo veq Shqiptaret ?

Flor

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Postime: 928
 • Karma: +146/-1
Diskutim i pergjithshem
« Pergjigju #911 Me: Janar 07, 2019, 09:05:30 MD »
A jane t'perfshim edhe minoritetet te http://www.gjenetika.com/statistikat/ apo veq Shqiptaret ?

Në ata statistika vetëm shqiptarët janë. Kur të kemi më shumë mostra nga minoritetet, mund të bëjmë grafe të veçantë për to.

Duhan

 • Full Member
 • ***
 • Postime: 198
 • Karma: +24/-1
 • J2b2 PH1751
Diskutim i pergjithshem
« Pergjigju #912 Me: Janar 11, 2019, 04:53:48 MD »


• Cabej. Gjirokaster: J2b-M205>Cluster A


a asht ky e lidhur me eqrem cabejin

Ujkan Vushaj

 • Hero Member
 • *****
 • Postime: 763
 • Karma: +25/-1
Diskutim i pergjithshem
« Pergjigju #913 Me: Janar 11, 2019, 06:10:21 MD »
a asht ky e lidhur me eqrem cabejin
Ashtu duket, te dy jane prej Gjirokastres me origjine.

Dema

 • Hero Member
 • *****
 • Postime: 784
 • Karma: +43/-11
 • J2-M205
Diskutim i pergjithshem
« Pergjigju #914 Me: Janar 14, 2019, 05:08:13 PD »
Ashtu duket, te dy jane prej Gjirokastres me origjine.

Eshte shembulli jone i dyti i njohur.

Sir John Anthony Pople (31 October 1925 – 15 March 2004) was a British theoretical chemist who was awarded the Nobel Prize in Chemistry with Walter Kohn in 1998 for his development of computational methods in quantum chemistry.
J2b-M205>CTS1969>YP13


Eqrem Çabej (6 August 1908 – 13 August 1980) was an Albanian historical linguist and scholar who, through the publication of numerous studies gained a reputation as a key expert in the research into Albanian-language, literature, ethnology and linguistics.
J2b-M205>(under testing)Pople edhe nesh "Balkan cluster" jemi dega vellaznore prej kohve fenikase:
J2-M205>CTS1969>YP13*
J2-M205>CTS1969>PH4306*

Do ta shofmi ku bjen Çabej ;) ka gjasa ce eshte njera prej ktyre dyja, YP13 apo PH4306.