Autori Tema: Diskutim i pergjithshem  (Lexuar 74645 herë)

Flor

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Postime: 949
 • Karma: +151/-1
Diskutim i pergjithshem
« Pergjigju #900 Me: Dhjetor 03, 2018, 03:49:00 PD »
Synimi është që të arrijmë 500 rezultate në databazë deri në fund të vitit ;)

Dhe synimi u arrit!!

Kerkojme ndjese qe nuk kemi publikuar rezultate koheve te fundit, por arsyeja eshte sepse kemi qene zene me analiza, inkuadrime, etj, pasi na kane dale shume. Keshtu qe sapo arritem 500 te testuar ne databazen e Projektit Shqiptar te ADN-se :D
http://www.gjenetika.com/rezultatet/


Ujkan Vushaj

 • Hero Member
 • *****
 • Postime: 814
 • Karma: +30/-1
Diskutim i pergjithshem
« Pergjigju #901 Me: Dhjetor 03, 2018, 06:56:32 MD »
Dhe synimi u arrit!!

Kerkojme ndjese qe nuk kemi publikuar rezultate koheve te fundit, por arsyeja eshte sepse kemi qene zene me analiza, inkuadrime, etj, pasi na kane dale shume. Keshtu qe sapo arritem 500 te testuar ne databazen e Projektit Shqiptar te ADN-se :D
http://www.gjenetika.com/rezultatet/


Urime  :D.

Dema

 • Hero Member
 • *****
 • Postime: 814
 • Karma: +46/-14
 • J2-M205
Diskutim i pergjithshem
« Pergjigju #902 Me: Dhjetor 09, 2018, 02:38:23 MD »
Edhe unë bashkangjitna urimeve, 500 dukët sikur një numer i mjaftushëm për analiza më të thella dhe kuptimin e linjave direkte baballare tek nesh, pra Y kromosomi.

Duket çe E-v13 do te mbet sikur haplogrupi me i perhapt tek nesh por jo me aq përqindje te madhe siq u propozu më heret në disa studime siç për shembull Pericic et al, por më dukët çe reth 30 % duhet të jet më reale. Në gjithse ende duhet te jet me përqindje më të nalt tek shqiptaret në kresim me tjere popullata me një variacion mjaft të nalt.

Gjithashtu po me vjen interesant çe i kemi disa minoritete ne projekt sikur Grek, Maqedonas, Vlleh, Ashkali, etj, por nje sasi te vogel te mostrave.
Ne gjithse interesant me percjedh qysh do te kompletohën rezultatet sepse kjo ende nuke është piktura e plot. Pra next level është 1000 antarë e pastaj 2000.

Une jam momentalisht i bllokumë me punë dhe jam dukë i prit dy programë çe i kam porosite më mi programu dhe do të jem i gatshum për vazhdimin e investigimin të Y linjave në të ardhmën. Shumë hobby interesant : )

Flor

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Postime: 949
 • Karma: +151/-1
Diskutim i pergjithshem
« Pergjigju #903 Me: Dhjetor 25, 2018, 06:54:04 MD »
Java e fundit e zbritjes në FTDNA. Y-37 për $99. Me kuponin JINGLE10 ka edhe 10% lëshim, dmth. Y-37 vjen për $89: https://www.familytreedna.com/group-join.aspx?group=AlbanianBloodlines&code=B11086

Ky kupon gjithashtu vlen edhe për upgrades. Psh, Y37 në Y111 vjen për $133.


Leutrim

 • Newbie
 • *
 • Postime: 32
 • Karma: +4/-0
Diskutim i pergjithshem
« Pergjigju #904 Me: Janar 07, 2019, 08:49:12 MD »
A jane t'perfshim edhe minoritetet te http://www.gjenetika.com/statistikat/ apo veq Shqiptaret ?

Flor

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Postime: 949
 • Karma: +151/-1
Diskutim i pergjithshem
« Pergjigju #905 Me: Janar 07, 2019, 09:05:30 MD »
A jane t'perfshim edhe minoritetet te http://www.gjenetika.com/statistikat/ apo veq Shqiptaret ?

Në ata statistika vetëm shqiptarët janë. Kur të kemi më shumë mostra nga minoritetet, mund të bëjmë grafe të veçantë për to.

Duhan

 • Full Member
 • ***
 • Postime: 198
 • Karma: +24/-1
 • J2b2 PH1751
Diskutim i pergjithshem
« Pergjigju #906 Me: Janar 11, 2019, 04:53:48 MD »


• Cabej. Gjirokaster: J2b-M205>Cluster A


a asht ky e lidhur me eqrem cabejin

Ujkan Vushaj

 • Hero Member
 • *****
 • Postime: 814
 • Karma: +30/-1
Diskutim i pergjithshem
« Pergjigju #907 Me: Janar 11, 2019, 06:10:21 MD »
a asht ky e lidhur me eqrem cabejin
Ashtu duket, te dy jane prej Gjirokastres me origjine.

Dema

 • Hero Member
 • *****
 • Postime: 814
 • Karma: +46/-14
 • J2-M205
Diskutim i pergjithshem
« Pergjigju #908 Me: Janar 14, 2019, 05:08:13 PD »
Ashtu duket, te dy jane prej Gjirokastres me origjine.

Eshte shembulli jone i dyti i njohur.

Sir John Anthony Pople (31 October 1925 – 15 March 2004) was a British theoretical chemist who was awarded the Nobel Prize in Chemistry with Walter Kohn in 1998 for his development of computational methods in quantum chemistry.
J2b-M205>CTS1969>YP13


Eqrem Çabej (6 August 1908 – 13 August 1980) was an Albanian historical linguist and scholar who, through the publication of numerous studies gained a reputation as a key expert in the research into Albanian-language, literature, ethnology and linguistics.
J2b-M205>(under testing)Pople edhe nesh "Balkan cluster" jemi dega vellaznore prej kohve fenikase:
J2-M205>CTS1969>YP13*
J2-M205>CTS1969>PH4306*

Do ta shofmi ku bjen Çabej ;) ka gjasa ce eshte njera prej ktyre dyja, YP13 apo PH4306.

Flor

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Postime: 949
 • Karma: +151/-1
Diskutim i pergjithshem
« Pergjigju #909 Me: Shkurt 18, 2019, 02:52:30 MD »

shestani

 • Newbie
 • *
 • Postime: 29
 • Karma: +3/-1

Dema

 • Hero Member
 • *****
 • Postime: 814
 • Karma: +46/-14
 • J2-M205
Diskutim i pergjithshem
« Pergjigju #911 Me: Shkurt 18, 2019, 07:07:17 MD »
Po shume mire, bravo, edhe Mirela Tabaku shume mire ka fol..

Dema

 • Hero Member
 • *****
 • Postime: 814
 • Karma: +46/-14
 • J2-M205
Diskutim i pergjithshem
« Pergjigju #912 Me: Shkurt 18, 2019, 07:31:48 MD »
"Ndersa lidhja me Turqit eshte shume e dobet"

Po kjo u dit edhe sipas gojedhanav, krejt e kan dit se Turqit as skan dasht me jetu ketu edhe kete vende kan shiku sikur te prapambetur.
Edhe dihet qe me miliona e miliona shqiptar kan ike ne Turqi. Sikur se edhe e verteton gjenetika.

Ajo u kan vetem se me ngrit veten e kishe une sjam shqiptar i ulet por jam Turqeli.....   Krejt e dine kete, per kete nuke te duhet testi gjenetik lolUne apet i faleminderona Turqise per mikeprijte te krejt ktyre emigrantve/refugjatve dhe njerzve te perzon nga regjimet te ndryshme sikurse aj komunist.
Edhe i faleminderoj perandorise Ottomane  per miqasine ne vitet e renda pas luftes te pare botrore kur forcat chetniko serbo malazeze filluan grabitjen e teritoreve shqiptare.
« Redaktimi i Fundit: Shkurt 18, 2019, 08:40:14 MD nga Dema »

Leutrim

 • Newbie
 • *
 • Postime: 32
 • Karma: +4/-0
Diskutim i pergjithshem
« Pergjigju #913 Me: Shkurt 18, 2019, 09:59:51 MD »
"Ndersa lidhja me Turqit eshte shume e dobet"

Une apet i faleminderona Turqise per mikeprijte te krejt ktyre emigrantve/refugjatve dhe njerzve te perzon nga regjimet te ndryshme sikurse aj komunist.
Edhe i faleminderoj perandorise Ottomane  per miqasine ne vitet e renda pas luftes te pare botrore kur forcat chetniko serbo malazeze filluan grabitjen e teritoreve shqiptare.

Turqia ashte po aq fajtore per shpernguljen e Shqiptareve ne Turqi, sa vete Serbia.Duke fillu prej 1878, 1914, 1918 dhe ne kulminacion me marreveshjen e fshehte Turko-Serbe t'vitit 1938, marreveshje qe ishte formu ne mes ketyre dy vendeve vetem per debimin e Shqiptarve per ne Turqi.

Dema

 • Hero Member
 • *****
 • Postime: 814
 • Karma: +46/-14
 • J2-M205
Diskutim i pergjithshem
« Pergjigju #914 Me: Shkurt 18, 2019, 10:58:52 MD »
Turqia ashte po aq fajtore per shpernguljen e Shqiptareve ne Turqi, sa vete Serbia.Duke fillu prej 1878, 1914, 1918 dhe ne kulminacion me marreveshjen e fshehte Turko-Serbe t'vitit 1938, marreveshje qe ishte formu ne mes ketyre dy vendeve vetem per debimin e Shqiptarve per ne Turqi.


Leutrim a ban me dit nga je, ku je lind edhe sa vjecar je?

Me gjith respekt, me vjen marre per keto fjale te cilat i ke fol edhe krejt neve duhet me na ardh mare, edhe bano pake burre edhe kallxo respekt.
Kush ti ka msu kto edhe ku i ke ndegjuar?
Nuke kam problem me vazhdu kete debate, ne fakt do ta vazhdoj me referenca, por kush ti ka msu kto nuke po kuptoj?

Msusi ne shkoll apo ?