Autori Tema: Diskutim i pergjithshem  (Lexuar 60827 herë)

Ujkan Vushaj

• Hero Member
  • Postime: 741
Diskutim i pergjithshem
« Pergjigju #930 Me: Dhjetor 03, 2018, 06:56:32 MD »
Dhe synimi u arrit!!

Kerkojme ndjese qe nuk kemi publikuar rezultate koheve te fundit, por arsyeja eshte sepse kemi qene zene me analiza, inkuadrime, etj, pasi na kane dale shume. Keshtu qe sapo arritem 500 te testuar ne databazen e Projektit Shqiptar te ADN-se :D
http://www.gjenetika.com/rezultatet/

Urime  :D.

Dema

• Hero Member
  • Postime: 743
  • J2b1-M205
Diskutim i pergjithshem
« Pergjigju #931 Me: Dhjetor 09, 2018, 02:38:23 MD »
Edhe unë bashkangjitna urimeve, 500 dukët sikur një numer i mjaftushëm për analiza më të thella dhe kuptimin e linjave direkte baballare tek nesh, pra Y kromosomi.

Duket çe E-v13 do te mbet sikur haplogrupi me i perhapt tek nesh por jo me aq përqindje te madhe siq u propozu më heret në disa studime siç për shembull Pericic et al, por më dukët çe reth 30 % duhet të jet më reale. Në gjithse ende duhet te jet me përqindje më të nalt tek shqiptaret në kresim me tjere popullata me një variacion mjaft të nalt.

Gjithashtu po me vjen interesant çe i kemi disa minoritete ne projekt sikur Grek, Maqedonas, Vlleh, Ashkali, etj, por nje sasi te vogel te mostrave.
Ne gjithse interesant me percjedh qysh do te kompletohën rezultatet sepse kjo ende nuke është piktura e plot. Pra next level është 1000 antarë e pastaj 2000.

Une jam momentalisht i bllokumë me punë dhe jam dukë i prit dy programë çe i kam porosite më mi programu dhe do të jem i gatshum për vazhdimin e investigimin të Y linjave në të ardhmën. Shumë hobby interesant : )