Author Topic: Diskutim i pergjithshem  (Read 93105 times)

Leki

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Posts: 839
 • Karma: +75/-2
 • R1b-BY611
Diskutim i pergjithshem
« Reply #945 on: April 01, 2019, 07:13:56 AM »
Mfalni burra, kam pas probleme me blerje, YSEQ (Alpha-beta), dhe s'kan mujt me nis paketen te une.
A e morre tani?
<Gjuha âsht tulit e gjithshka bluen>

Dema

 • OG member
 • Hero Member
 • ***
 • Posts: 856
 • Karma: +47/-14
 • J2-M205
Diskutim i pergjithshem
« Reply #946 on: April 01, 2019, 06:11:26 PM »
Prej kurit jan mbyll krejt databazat publike sikurse edhe projektet te ndryshme, por gjithashtu sherbimet e hapura sikurse Ysearch, me duket se Yseq pake ka humb vlere ketu.

Projektet, komuniteti,  databaza edhe user interface e kan nje vlere cila sidemos ju ndimon fillestarve, shkaku ksaj une gjithqysh kisha propozu FTDNA me mire se Yseq nese keni mundesi.

 Edhe pse krejt keto qe i numrova nalt i keni gratis ketu, dmth Foleja, gjenetika.com, facebooku, administratoret te cilet kujdesen sikur vullnetar ketu etj, keshtu qe apet per Shqiptar nuke prish aq shume pune meqe e kemi komunitetin tone ketu te zhvilluar, por normal edhe FTDNA opcionet jan te mire se ardhura, eshte sipas deshires.

shestani

 • OG member
 • Newbie
 • ***
 • Posts: 36
 • Karma: +4/-2
Diskutim i pergjithshem
« Reply #947 on: April 02, 2019, 06:25:46 AM »
A e morre tani?

E kam ble, po tash kam marr refund, per kete problem.  Tash s'di qka me bo, bela FTDNA, po FTDNA asht shume mo shtrejnt.

Dema

 • OG member
 • Hero Member
 • ***
 • Posts: 856
 • Karma: +47/-14
 • J2-M205
Diskutim i pergjithshem
« Reply #948 on: April 06, 2019, 10:02:23 PM »
E kam ble, po tash kam marr refund, per kete problem.  Tash s'di qka me bo, bela FTDNA, po FTDNA asht shume mo shtrejnt.

Mere Yseq se tash nuke po shof lirime ne FTDNA, kur japin lirime + kupona ka gjasa me marr Y37 per 80-100 $ por 170$ nuke ja vlen.

Flor

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Posts: 977
 • Karma: +156/-1
Diskutim i pergjithshem
« Reply #949 on: April 09, 2019, 12:56:59 AM »
Kush është i interesuar, mund të marrë Y-37 nga FTDNA për $120 me gjithë postën ($120 including shipping). Më dërgoni email ose PM kush dëshiron.

Leki

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Posts: 839
 • Karma: +75/-2
 • R1b-BY611
Diskutim i pergjithshem
« Reply #950 on: April 09, 2019, 02:29:09 AM »
E kam ble, po tash kam marr refund, per kete problem.  Tash s'di qka me bo, bela FTDNA, po FTDNA asht shume mo shtrejnt.

Shife postin e Florit. Merre ne FTDNA Y-DNA37 per $120.
<Gjuha âsht tulit e gjithshka bluen>

Phanes

 • OG member
 • Jr. Member
 • ***
 • Posts: 80
 • Karma: +10/-0
Diskutim i pergjithshem
« Reply #951 on: April 30, 2019, 12:13:58 AM »
A mundet dikush qe fol serbisht me kuptu cka po thojn per fisin Kuçi ktu. Ky komb veq me rrena jeton:


Dema

 • OG member
 • Hero Member
 • ***
 • Posts: 856
 • Karma: +47/-14
 • J2-M205
Diskutim i pergjithshem
« Reply #952 on: April 30, 2019, 05:34:45 PM »
A mundet dikush qe fol serbisht me kuptu cka po thojn per fisin Kuçi ktu. Ky komb veq me rrena jeton:E perktheva vetem se nje pjese te vogel cila eshte interesante edhe pse eshte rende mi ngu keto budallakina sidemos kur ki dioni me kuptu se keto jan rrena te cilet as shkenca moderne gjenetike edhe as historia boterore nuke i pranon. Por vetem se thjesht nje deshire e serbise.

Quote
5:10 - 5:53

Siq egziston nje numer i Serbve te shqiptarizum ne mesin e Kuçit. Shume kohe u spekulu, ne historigrafi dogmatike zyrtare sikurse aty ka diqka me preardhje shqiptare te keti fisit, por nesh sot ne kete emision pa dyshim do ti debunkojme krejt keto pradha, se kjo teze eshte vetem se bazume ne origjinen e fjales Kuçi.
Ky emer eshte me preardhje serbe, edhe jo vetem se serbe, por egziston mjaft edhe ne boten gjenerale Sllave, prej Rusise, Ukrajines, e deri te keto vendet e tona ketu.18:18 - 19:50

Nje numer i Kuçit eshte ner Islam, ata egzistojne edhe sot. Prej vitit 1993 ata deklarohen sikur Bosnjak.
Siç per shembull politikanet e njohur e Bosnes Ejup Ganiq edhe Fahrudin Radonçiq.

Dihet se ata jan me origjin prej Serbise te Vjeter, prej Kuçit. Sot kjo eshte e konfirmume edhe me gjenetike.
Keto vllezëri (Ganiq edhe Radonçiq) i takojn gjenetikës Kuçi - E1b*, dega Z16661.

Ketu gjithashtu i kemi edhe familjet prej Tutinit, Reshoviqet, Sinanoviqet, Gjankoviqi, Asllanoviqi, Shaqiroviqi, Ahmetoviqi, Seidoviqi, Mujkoviqi, Seidoviqi, Arifoviqi, etj....

Eshte e kjart se keta jan Serb Kuqi me feje Islame, te cilet veten mujn me quajt ashtu siq dojn edhe siq kan qef, por nuke mujn me ndrru gjenetiken e tyre. Gjenetika e Serbise te Vjeter (Rashka), edhe te Sanxhakut po kallxon se nje numer i madh i Muslimanve prej ktyre vendev e kan paraardhsin e njejt atdheror/baballar me Markon Milanovim, Novak Miloshin, e heroj tjere Serb. Atyre sot ju thojn se jan me preardhje shqiptare. Eshte interesant se Kuçet te cilet e pranuan Islamin sot nuke kan vlera fisnore qka edhe u kan qillimi i Austro-Hungarise edhe Vatikanit.

Kur nesh sot thojme qe Serbet me feje Islame egzistojne, at her nesh kemi edhe fakte konkrete per kete. Sikurse fisi Kuçi cili e ka pranue Islamin.

Thjesht, keto jan rrena te Serbve. Te financuara nga Beogradi edhe me siguri nga SANU. Gjithashtu siq po shifet edhe projekti gjenetik i Serbise ja ka nise me bashkepunue me shtet, me institucione shtetrore te larta, por edhe sikur se me radio-televizione. Krejt me qillim se bashkimit te ktyre organizatav edhe institucionev per arsyjen e bashkepunimit edhe prodhimit te propagandes edhe rrenave me te forta!


Keta thjesht rrejn edhe jan shume te let per debunkim, edhe keto rrena jan shume te kjarta se ku e kan qillimin.
Thjesht qillimi eshte krejt fiset shqiptare mi kallxu sikurse kan origjine Serbe. Sanaxhaklit mi kallxu sikurse jan Serb Musliman.

Keto jan rrena te njejta sikurse qka jan duke i prodhu per familjen time edhe shume familje tjera vetem se me qillim me kallxu historine sikurse Kosova u kan 100 % etnikisht serbe para se shekullit 17.

Keto rrena skan kurfare temel as vlere, as nuke mujn te mbajne uje askund perveq te popullata e thjesht e cila as nuke kupton se keto jan vetem se rrena te plasuara ashtu siq i konvenon shtetit modern Serb.

Serbet duhet ta pranojne se jan Sllav te ardhet nga Karpatet ne shekullin e 7, ndersa shumta e Malit tZi, Kosoves edhe Serbise Jugore deri te Nishi jan krejt sikurse edhe qysh ju tregon gjenetika, pra jan Shqiptar te Serbizum te asgje tjeter. Serbet jan afer me Polaket edhe Ruset/Ukrainet, ndersa Shqiptaret me Italianet edhe Greket.

Fati i Sanxhaklive se jan Musliman dhe e dine se Serbet nuke mujn me qen Musliman, se te ishin Ortodoks moti ishin asimilu kompletikisht edhe ma as nuke kish pas kurrfare dallimi ne mes Serbve edhe atyre.

Sanxhaklit e Serbise jan  Shqiptar te serbizuar ne 100 vjet te fundit. Ndersa Malazezet mbrapa 500 vjet deri te sot ku ata ende asimilohen nen etnosin Serb/Malazez/Sllav.

Nje shembull i Shqiptarit cili bahet Serbo-Malazez pe 5 minuta edhe ne keto kohe moderne eshte edhe majmuni Dritan Abazoviqi, haha kam dek tu kesh kur ja kam pa emrin edhe mbiemrin.
Krejt eshte e kjart.

Kjo eshte nje luft tash ne te cilen pa dyshim nesh do te fitojme sepse krejt faktet jan ne anen tone. Keto gjera siq i prezentojne Serbet ne televizione jan per te qeshur.

Eshte thjesht qka ata dojn te jen, e jo qka ata ne vertete jan.


Leki

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Posts: 839
 • Karma: +75/-2
 • R1b-BY611
Diskutim i pergjithshem
« Reply #953 on: April 30, 2019, 08:57:16 PM »
Hamendesime Serbe, Phanes.

Qe Kuqi kane qene shqiptare eshte edhe e dokumentuar qysh ne shekullin e 17-te nga Mariano Bolizza. Gjenetika tash vetem se e ka konfirmuar ato qe i kemi ditur. Me nuk ka hapesire per te spekuluar, kusheriret e tyre me te afert per nga linja aterore jane Trieshi (Bankeqi). 
<Gjuha âsht tulit e gjithshka bluen>

Leki

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Posts: 839
 • Karma: +75/-2
 • R1b-BY611
Diskutim i pergjithshem
« Reply #954 on: May 02, 2019, 09:15:00 PM »
I fshiva komentet qe dulen nga tema  ;)
<Gjuha âsht tulit e gjithshka bluen>

Phanes

 • OG member
 • Jr. Member
 • ***
 • Posts: 80
 • Karma: +10/-0

Dema

 • OG member
 • Hero Member
 • ***
 • Posts: 856
 • Karma: +47/-14
 • J2-M205
Diskutim i pergjithshem
« Reply #956 on: May 31, 2019, 02:19:06 AM »
Bravo ekipes per kete postim:

 http://www.gjenetika.com/perberja-gjenetike-e-shqiptareve-sipas-linjave-aterore-2019/?fbclid=IwAR0Fit4FvP6wystZS8WcgDccELrkvmaBgARlQieTtApX7uL20Q-TWpT7Gmk


Sapo e lexova, por i fokusuar ne J2-M205.  Eshte mire e shkrume, ne gjithse i kam disa verejtje dhe kritika cilet do ti shenoj se shpejti.


EDIT:  Ne gjithse shume nje analize e mire edhe urime per kete punim.   
« Last Edit: May 31, 2019, 03:54:05 PM by Dema »

Dema

 • OG member
 • Hero Member
 • ***
 • Posts: 856
 • Karma: +47/-14
 • J2-M205
Diskutim i pergjithshem
« Reply #957 on: June 12, 2019, 07:40:57 AM »

 Eshte mire e shkrume, ne gjithse i kam disa verejtje dhe kritika cilet do ti shenoj se shpejti.


Edhe nje her dua ta pergezoj ekipin per kete artikuj dhe shpresoj se vazhdojne keshtu edhe ne te ardhmen, por gjithsesi dua ti japi do mendime.


Quote
"Bartësit e J2b-L283 duhet të kenë lëvizur drejt ballkanit midis epokës së neolitit dhe të bronzit nga drejtimi i Lindjes së Afërt, pasi J2b më e vjetër në eshtra antike është gjetur në Iranin veriperëndimor nga Neoliti i hershëm dhe një tjetër në Kaukazin verior nga Bronzi, i cili ishte pozitiv deri tek mutacioni L283."J2-L283 nga Kavkazi 1800 BCE edhe J2b* nga Zagrosi 8000 BCE nuke kan te bejne njeri me tjetrin. Njeri eshte "back-migration" prej Yammna kultures indo-evropiane ndersa tjetri bjen ne kulturen pre pottery neolithic te Zagrosit edhe mundet me na kallxu me shume rreth preardhjes me te lasht.  L283 eshte dega Indo-Evropiane. Koha paraardhsit e njejt 5400 vjet para sotit. Preardhja me e lasht nuke dihet por sipas situates ka gjasa qe te jet nje off-shot nga rrethina Zagrosit cili e ndan Kavkazin, Iranin, Sirijen edhe Irakun.

J2-L283 une sa e di ska evidence per migrim Neolit pran Evropes nga Lidhja e Afert/Lidhja e Mesme por sipas distribucionit edhe sipas eshnave antike ne Dalmaci edhe ne Armeni mund te konkludohet perhapja Indo-Evropiane, pra koha e Bronzit.

Quote
" Ka të dhëna që kjo lëvizje mund të jetë integruar në ndonjë valë indo-europiane të periudhës së Bronzit që kryesisht është vendosur në ballkanin perëndimor dhe gadishullin italian. "

Sipas shperndarjes edhe eshnave antike pa dyshim duket sikur vale indo-evropiane. Gjithashtu besoj qe ja vlen te permendet se L283 e ka nje dege vellaznore te perhapt ne Indi edhe Pakistan - J-Z2432. Kjo verteton se mund te ka qen pjese e proto indo-evropianve shkaku se edhe India natyrisht bjen nen gjuhen indo-evropiane. Por edhe nje dege vellaznore tersisht nga Lidhja e Mesme cili gjithashtu mund te jet off-shot nga Zagrosi apo rrethina. Vlen te permendet se dega nga Lidhja e Mesme ka TMRCA me te nalt se dyjat, dega e Indijes edhe dega Evropiane se bashku.

Dega per cilen supozohet se nga Yamnaya udhetoj per Evrope eshte L283, formed 9700 ybp TMRCA 5400 ybp.
Dega vellaznore e Indijes, Pakistanit, por gjithashtu edhe ne Lidhje te Mesme eshte J-Z2432, formed 9700 ybp, TMRCA 8200 ybp.
Dega Evropes edhe e Indijes se bashku J-Z593: formed 13800 ybp, TMRCA 13100 ybp
Vetem se J2-M241: formed 13100 ybp, TMRCA 9700 ybp
Dega e Lidhjes se Mesme J-Z2453: formed 13800 ybp, TMRCA 13400 ybp.
Quote
"J2b-M205 si pothuajse çdo degë e J2, origjinën e largët duhet ta ketë në rajonin Kaukaz – Iran perëndimor."


Nga krejt shembujt e lasht te testuar nga Kaukazi edhe Irani Neolit ska pas nje J2b, por prej haplogrupit J2 u gjind vetem se J2a.
I vetmi J2b* eshte i gjetur ne Zagros ne pjesen afer Gjysmehenes Pjellore, por tehnikisht ajo sot bjen nen Iranin modern edhe pse normalisht nuke ka te beje me donje popull Iranian apo me donje pjese tjeter te Iranit.


Quote
"Në përgjithësi, shpërndarjen e ka të ngjashme me haplogrupin J1-P58 dhe disa degë të J2a. "
Nuke po shof arsyje pse me kreasu perhapjen e M205 me J2a apo J1. Edhe pse ne disa raste ajo perngjan me haplogrupin J2a, kjo nuke me duket sikurse nje kreasim serioz cili vlen te permendet per shume arsyje te ndryshme sikurse J2a u diversifiku nga paleoliti ndersa M205 nga koha e bronzit.  J2a gjindet ne Kavkaz edhe ne shume vende ndersa M205 ka krejt shperndarje tjeter. Gjithashtu eshte kontrast me J1 cili dominon ne Ishullin Arab jogure.

Por nejse, jam dakord me kete, kurr i shikoj hartat e maciamos pernime duket shperndarja e pergjajshme...
Quote
"Në gërmime arkeologjike është gjetur në Lindjen e Mesme, duke filluar nga epoka e hershme e Bronzit që sugjeron se ekspansioni i J2b1-M205 duhet të ketë filluar nga ai rajon."

Ne germime arkeologjike eshte gjetur ne Lindjen e Mesme, ne kodren e Jordanit 2300-2500 BCE. Eshte koha e hershme e Bronzit. Kjo eshte e vertete.
Por besoj se vlen te permended se eshte i gjetur edhe ne bregdetin e Mediteranit pikerisht ne qytetin e Sidonit 1700 vjet BCE tek varezat e Kananitve edhe Fenikasve te lasht.

Keto dy aDNA jan me rendesi te permenden, edhe pse nuke ishte keq me permend edhe shembullin e piramides ne Egjipt 700-500 BCE, edhe gladiatorin e Romes ne Angli me preardhje me Lidhjes se Mesme 400-100 CE.


Quote
"Bartësit e kësaj linje duhet të kenë lëvizur për në Ballkan dhe Europë duke filluar nga periudha e bronzit, hekurit, apo edhe më vonë siç është periudha Romake."

Eshte e vertete, por vlen te permended se ka gjasa te mdha gjithashtu me shperndarje Fenikase sipas aDNA te lasht por edhe shembujve modern pa dyshim ka qen pjese e popullates talasokrate, cila u shpernda gjat Mediteranit.


Quote
" dhe një në Kosovë që i përket nëngrupit J2b-M205>CTS1969>PH4306>Y22066, i cili nëngrup përbën pothuajse tërë haplogrupin J2b-M205 që vërehet në Ballkanin qëndror dhe perëndimor."


Vlen te permendet se Y22066 ne Balkan ka TMRCA 1000 vjet me preaardhje jo-Sllave nga fisi vendas i Malit te Zi, nga shtresa e fiseve te vjeter nga shekulli i 12.

Tek shperndarja e M205 ne Balkan mund te gjithashtu vrehet nje perqindje jashtzakonisht e madhe e haplogrupit E-v13, ku gjeneralisht shumta e ktyre jan me prejardhje nga Mali i Zi apo Serbia Jugore, pjese te cilat jan te njohura me perqindje me te mdha te haplogrupeve tipike per Shqiptar apo Vlleh por jo edhe per Sllav tjere jugore. Sikurse perqindja 10x me e madhe e haplogrupit E-v13 ne kreasim me Sllovenine, sikur shtet Sllav jugore cili nuke ka as pake J2-M205 edhe vetem se 3 % E-v13.


Ky shembuj (J2b-M12* 19001, skeleton #1, sample AH2)  eshte dega vellaznore e J2b-Z1825. edhe J2b-M205. Eshte i vetmi J2b nga Neoliti edhe eshte jashtzakonisht afer Gjysmehenes Pjellore cila ende nuke eshte gjenetikisht e testuar ne teritori te Irakut tek lumet Tigrit dhe Eufrat por larg nga Kaukazi apo Irani qendror ku as nje J2b nuke u gjind.
Me shume info:

Tepe Abdul Hosein is located at 1,860 m above sea level in the Khava mountain valley of Luristan above Kermanshah. It is one of the oldest Neolithic sites yet excavated in this region, dating to about 9,500 B.P., somewhat later than Ganj Dareh and about the same age as the preceramic Deh Luran sites, as indicated by the stone tools that are comparable with those from Tepe Ali Kosh and Chogha Sefid (Pullar, pp. 103-156). The oldest layers, consisting of a series of fire pits, are preceramic, while later layers have mud brick walls. The sparse pottery from the upper layers resembles types dating to the early fifth millennium B.C.E. (ibid., pp. 157-168); it would appear that the site was abandoned for a few thousand years between the main periods of occupation.

Abdul Hosein, Tepe
CATEGORY: site
DEFINITION: An aceramic Neolithic site of Iran's Zagros mountains with mud-brick structures, chipped and ground stone tools, clay figurines, and evidence of barley and emmer cultivation.

Braidwood’s pioneering research continued with the
excavation of other highland sites such as Guran, Ganj Dareh and Tepe Abdul Hosein, which brought the earliest evidence for the emergence of farming communities in the central Zagros region, where agriculture was possible without irrigation on the eastern fringes of the Fertile Crescent.

« Last Edit: June 13, 2019, 07:20:16 AM by Dema »

Dema

 • OG member
 • Hero Member
 • ***
 • Posts: 856
 • Karma: +47/-14
 • J2-M205
Diskutim i pergjithshem
« Reply #958 on: June 14, 2019, 09:02:43 AM »
ne gjithse ne Yamna dhe kulutra tjera PIE prej 12 shembujve ska as nje J2.
Mund te shifet ketu tek tabela e Maciamos: https://www.eupedia.com/europe/ancient_european_dna.shtml

Tek kjo tabele e Lekut munt te shifet se Z2103 cili gjindet edhe tek nesh ka prezenc ne eshna antike faktikisht prej Yamnes deri te Kroacia, Germania, Polonia, Hungaria. http://www.foleja.net/index.php?topic=17.msg4320#msg4320

Ne Dalmaci shembulli J2b-L283 duket sikur donje vale indo-evropiane. Ne Armeni shembulli L283 duket sikur vale indo-evropiane.
Edhe ne Armeni e kemi Z2103.  Duket sikur mund te ka lidhje indo-evropiane.

Problemi eshte se proto IE kulturat ne eshna antike kan dal aq shume dominuse R1a apo R1b qe nuke kan lan vend te per tjere shembuj.
Ndoshta varezat te cilan jan testu jan kan teper homogjene.   Ende nuke pe kam te kjart saksisht ku jan kap J-Z593 (J2b2 Dega Indijes edhe Evropes) me R1a/R1b edhe IE tjere sikurse edhe per shembull E-v13 gjithashtu nje enigme.     Por sipas krejt gjasave J2b duhet te ka udhtu prej Zagrosit per Kaukaz e deri te Volga ku duhet te jan taku me fiset proto indo-evropiane.

Interesant, a ka dikush dojne ideje ???    Folni lirisht : )
« Last Edit: June 14, 2019, 09:20:37 AM by Dema »

Phanes

 • OG member
 • Jr. Member
 • ***
 • Posts: 80
 • Karma: +10/-0
Diskutim i pergjithshem
« Reply #959 on: June 28, 2019, 09:34:41 PM »
A dihet distanca kohore afersisht i J2b's ne Emilia Romagna / Veneto me J2b'n shqiptar?

"Supplementary Table S1. Absolute and relative frequencies of the observed haplogroups in the new sample of 135 individuals belonging to 66 paternal lineages from Emilia Romagna and Veneto. "


HAPLOGROUP   ABS. FREQ.   REL. FREQ.

E-V13   5   3.70
E-M34   1   0.74
G2a-U1   2   1.48
G2a-U8   9   6.67
I1-M253   5   3.70
I1-P109   1   0.74
J1-P58   4   2.96
J2a-M410   3   2.22
J2b-M241   12   8.89
LT-P326   1   0.74
T-L131   10   7.41
R1a-M198   6   4.44
R1b-M269   4   2.96
R1b-M412   6   4.44
R1b-Z381   1   0.74
R1b-L48   2   1.48
R1b-P312   4   2.96
R1b-Z195   2   1.48
R1b-U152   33   24.44
R1b-L2   24   17.78


Link: https://www.nature.com/articles/s41598-019-45398-3#Sec15