Author Topic: Diskutim i pergjithshem  (Read 95592 times)

Phanes

 • OG member
 • Jr. Member
 • ***
 • Posts: 80
 • Karma: +10/-0
Diskutim i pergjithshem
« Reply #930 on: February 21, 2019, 11:59:18 AM »
Vladan Jovanović 08/04/2013
Translated by Bojana Obradovic Peščanik.net, 08.04.2013.

Vladan Jovanović is a Research Fellow at the Institute for the Recent History of Serbia in Belgrade. This is a summary of the author’s notes for his appearance in the Pescanik radio show on March 29, 2013. His main research interests focus on the integration of the formerly Ottoman territories of Macedonia and Kosovo into the interwar Yugoslav state. Jovanović, who holds a PhD in History from Belgrade University, is the author of Jugoslovenska država i Južna Srbija 1918-1929. Makedonija, Sandžak, Kosovo i Metohija u Kraljevini SHS (Beograd: INIS, 2002) and Vardarska banovina 1929-1941 (Beograd: INIS, 2011).

IMPRESUM
Udruženje građana Peščanik
Reg. br. БУ 15504/2010
Takovska 22, 11000 Beograd
info@pescanik.net
www.pescanik.net
Odgovorne urednice:
Svetlana Lukić
Svetlana Vuković-Mesarović


Shume arsimtarin e mire e paske more burre, taman keshtu Serb i klases tpare ! Tamon edhe pe paraqet historine siq pi konvenon atina, ty duke te dergu ne hise te atyre tradhtarve te cilet ja falen Shkodren chetnikve malazez.

Pescanik’s authors are well known intellectuals and artists: Vesna Pesic, Zarko Korac, Predrag Koraksic – Corax, Biljana Srbljanovic, Dubravka Stojanovic, Vladimir Gligorov, Svetlana Slapsak, Dubravka Ugresic, Branka Prpa, Dejan Ilic, Viktor Ivancic, Sasa Ilic, Marko Milanovic, Nadezda Milenkovic, Dimitrije Boarov, Slavisa Savic, Vesna Rakic-Vodinelic, Végel László, Biljana Stojkovic…

Pescanik co-editors in chief are Svetlana Lukic and Svetlana Vukovic. Pescanik is goverened by Executive Board, whose members are: Vesna Rakic-Vodinelic, Vesna Pesic, Dubravka Stojanovic, Dejan Ilic, Sofija Mandic and Nadezda Milenkovic. In the spring of 2014 the Executive Board made a decision to form Pescanik’s legal team, with the following members: Vladimir Beljanski, Vladimir Djeric, Vladimir Vodinelic, Vesna Rakic-Vodinelic and Sasa Gajin.

Pse nuke eshte as nje shqiptar ketu i punsuar?  Sepse shqiptaret jan vetem se me qel kanalizime edhe me punu naper furra me pjeke buke apo embeltore sipas regjimit Jugosllav, por ju jeni shume te ri edhe jeni te habitur ende edhe te humbur me plot komplekse, duhet hala shume kohe ju mi sheru komplekset edhe mi dal Zot paraardhsve te juaj.


Pe shof qe ky msusi serbo chetik paska shkrue edhe per Sanxhak diqka siq shifet ne keto shkrimet cilat i kuotova prej faqes cilen antari Phanes e dergoj ketu.

Po me intereson qka ka me than ky msusi Serb pse Sanxhaklit krejt kan plisa edhe flasin shqip ne Sanxhakun Shqiptaro-Ottoman 120 vjet me parre, ndersa sot deklarohen sikurse Serbo Bosnjak?

A lexove ti najsen? Nese ki problem me serbt, malazezet, etj, nuk ka kurrfar kuptimi njekohesisht edhe me i falenderu Osmant e Turqt per mikpritje e miqasi.

Artikulli eshte i rendsishem se eshte nje prej tvetmit ku ki Serb haptazi tu shkru per projektet kolonizues ne Kosove. Nese e ke lexu e ke pa qe pranojn haptazi qe shum pak Serb ne Kosove ka pas. Gjithashtu, shume mire e di qe kurr sbon me besu 100% artikull sllav.

E sa per qendrimet te mija politike, une Serbt, Malazezt, Fyromt, edhe Greket, krejt i sho si bashkepunetor kriminel sa i perket gjenocideve. Une nuk kam dosta serb e sllav ne chat a ne foruma a dicka nese je tu mendu qe po mnjeh. Ti nuk mnjeh mu aspak per me akuzu per komplekse. Maje pak nivelin e debatit ma serioz tlutem.

The point is very simple, if you admit that Serbia, Montenegro, and the rest of the Slavo-Orthodox political constellation, committed genocides against Albanians, then you cannot forgive Turkey who was a collaborator and benefactor in this endevaour. Nese po mendon qe une po e mbroj Serbine a dicka, je totalisht gabim. Une bash qe i cilesoj si krime historike tejet te renda nuk muj ja fali Turqve e me ja fshi rolin e tyne prej historise ne keto masakra, e presione per asimilim.

Shume mire qe po ta nine per Sanxhakun, ama pse nuk po i falenderon Boshnjako/Serbt per mikpritje/miqasi qe si paskan myt po veq i paskan asimilu? Kjo ke logjika jote anti-historik dhe revizionist sa i perket turqise.
Dema

 • OG member
 • Hero Member
 • ***
 • Posts: 868
 • Karma: +47/-14
 • J2-M205
Diskutim i pergjithshem
« Reply #931 on: February 21, 2019, 03:09:19 PM »
A lexove ti najsen? Nese ki problem me serbt, malazezet, etj, nuk ka kurrfar kuptimi njekohesisht edhe me i falenderu Osmant e Turqt per mikpritje e miqasi.

Artikulli eshte i rendsishem se eshte nje prej tvetmit ku ki Serb haptazi tu shkru per projektet kolonizues ne Kosove. Nese e ke lexu e ke pa qe pranojn haptazi qe shum pak Serb ne Kosove ka pas. Gjithashtu, shume mire e di qe kurr sbon me besu 100% artikull sllav.

E sa per qendrimet te mija politike, une Serbt, Malazezt, Fyromt, edhe Greket, krejt i sho si bashkepunetor kriminel sa i perket gjenocideve. Une nuk kam dosta serb e sllav ne chat a ne foruma a dicka nese je tu mendu qe po mnjeh. Ti nuk mnjeh mu aspak per me akuzu per komplekse. Maje pak nivelin e debatit ma serioz tlutem.

Ti sikur me te meta mu kan, po don mi ba chetniket njerz humanitar te cilet beren presedan edhe jan ushtria e pare ne bot cila ju siguroj me puna e me toka e me shtepia nje popullit te cilit ja grabit tokat edhe e masakroj? Vet Shqiptaret e kan pru punen me i faleminderu Turqise sepse vet jan ata qe kan ike atje. Sikur emigranta social apo refugjat. Pse nuke i shesin tash tokat e pasurine ne Turqi e nuke kthehen ne troje shqiptare? Kan plot pare e jetojne mire atje. Kush pi ndal tash mu kthy?
Ajo nuke ka ndodh aq moti, vetem se 100 vjet mbrapa.

Sume mire qe po ta nine per Sanxhakun, ama pse nuk po i falenderon Boshnjako/Serbt per mikpritje/miqasi qe si paskan myt po veq i paskan asimilu? Kjo ke logjika jote anti-historik dhe revizionist sa i perket turqise.

Sepse ne kohen e Ottomanve ne Sanxhak ka pas plot Shqiptar, krejt me plisa edhe e vetmja gjuhe cilen e kan fol u kan gjuha shqipe, ndersa tash ne kohen e serbve ata jan nje pjese e perzon e tjere te asimiluar.

Pra ti duhesh me ju faliminderu Serbve per maltretimin e Sanxhaklive e pastaj edhe asimilimin e tyre!  Une gjithsesi i faliminderona Perandorise Ottomane nen cilen Shqiptaret jan kan me tesha kombtare, me plisa, me pushka edhe vetem se duke folur shqip. Ne disa raste ne administracion edhe turqisht edhe arabisht kuptohet. Ne gjithse mbi 95 perqind te popullates kan fol vetem se shqip.


Ti jo vetem se i faleminderohesh Serbise por edhe i poston historijanet e tyre, institucionet e tyre te Beogradid. Paraqet ketu ne kete vend shqiptar propaganden e tyre edhe ju bjen nen hise krejt fajin e tyre me ja lon Muslimanve edhe Ottomanve.

E kam analizu at portal, at portal cilin e postove "pescanik", ajo eshte thjesht nje portal plot me rena edhe sidemos me islamofobi te madhe. Gjithashtu me propagande absurde duke i paraqit Shqiptaret sikurse popull ekstremist islamist, ndersa dihet qe Shqiptaret jan nje popull plotesisht sekular edhe gjithkush ka drejt ne mendimin edhe veprat e tyre personale. Jemi nje shoqeri plotsisht demokratike edhe sekulare.

Pernime ato rena te Beogradid edhe Serbise spo muj me besu se jeni ketu duke i postu.


E ti a lexove naj send cka postova une apo je i programum keshtu edhe nuke ki menje tende personale?


« Last Edit: February 21, 2019, 03:19:25 PM by Dema »

Phanes

 • OG member
 • Jr. Member
 • ***
 • Posts: 80
 • Karma: +10/-0
Diskutim i pergjithshem
« Reply #932 on: February 21, 2019, 04:41:06 PM »
Ku jam tu i bo chetnikt njerz humanitar? A je normal ti se pari? Ku i falenderona Serbise une? You fail to make an argument to defend your treachery and make ridiculous false accusations to muddy the water.

I share the link since we can get some new useful information about the enemy and his crimes.

Where the fuck do i say i support these individuals or their website or something? I am explicitly trying to educate and spread awareness about Chetnik (and more) crimes with as many sources as possible.

If an Albanian exposes Cubrilovics plans about how to kill and deport Albanians to educate ourselves about the enemy, you will accuse them of supporting him?

Your entire post is a reactionary non sequitur, accusing me of being some sort of supporter of theirs, when the only reason I shared it is finding some incriminating evidence to use against them.

And if you are accusing me of believing that they tell the full truth then that is your stupid impression, and reflects nothing about me, but all about you and your crazy reactionary response. I am well aware that they minimize numbers, that the full truth is hidden in archives, or even destroyed. This is true for Chetnik, Greek, and TURKISH/OTTOMAN crimes.

Krejt poenta eshte qe Turqia ka bashkpunu me Chetnikt, dhe jan koordinu, dhe kjo eshte e vertetume historikisht.

E ti po don pales Turke me ja fal fajet se poget ki naj lidhje personale me ta... (histori tbashkpunimit a dicka).

Shame on you is all i can say.

The entire argument boils down to the fact that all the atrocities comitted by Chetniks, etj, were coordinated with and not protested by Turkey. They were in Turkey's favour as they needed workers, soldiers, argat/slaves, and assimilating muslim Albanians was easy for them. And there is plenty of documentation about the Turkish/Yugoslavian coordinations and agreements, and before that the Ottoman/Serb-Orthodox tradition of collaboration against Albanians.


"The writing of the Albanian Language was prohibited by the Patriarchate under the threat of excommunication, and any pretext to downgrade and not to use Albanian was good. For a christian to write, read or pray in Albanian was the same as using Satan's language. The Patriarch of Constantinople and the Sultan were perfectly in accord as far as Albanian was concerned" - L'Albania by Antonio Baldaci

"Albanian publications were published abroad as the Ottoman Empire forbid the writing of Albanian and like other Albanian writers of the time Faik Konica used a pseudonym Trank Spiro Bey"

"During the turkish domination the Albanians were not allowed to have schools or to cultivate their language." - Stuart E. Mann

"In the four Albanian provinces (vilayets) of Shkodër, Kosovë, Manastir, and Janinë, where Albanians demographically comprised a continuous and compact majority there were 1,187 Turkish language Muslim schools (1125 elementary, 57 middle, 5 high schools), over 1000 Greek language Orthodox schools , and over 300 (Serbian language Orthodox + Bulgarian language Orthodox + Romanian Language Orthodox) schools, as also that many Catholic schools in Italian language which were managed by Austria-Hungary and Italy due to their diplomatic relations with Turkey. In Albania the only language not allowed to be taught was Albanian."


"We have heard that Turkey has agreed, initially, to accept about 200,000 of our displaced persons on condition that they are Albanians, something which is most advantageous to us. We must comply with Turkey's wish immediately and sign a convention for the resettlement of the Albanian population as soon as possible. Concerning the resettlement of this Albanian population, we must study conventions which Turkey signed recently with Greece, Romania and Bulgaria, paying particular attention to two aspects: Turkey should accept the largest possible contingent and should be given maximum assistance from a financial point of view, in particular for the swift organization of transportation facilities." Cubrilovic, Expulsion of the Albanians

"Massacre of the Albanian Beys. 9 August 1830: 1000 Albanian Governors are invited by the Ottomans to have a diplomatic meeting in Manastir. Upon arriving they're encircled and all brutally murdered by Ottoman forces under the Grand Vizier's orders.Feel from now on to go thank Turkey, and the Ottomans all you want, bile mundesh bash me Ivica Dacicin me shku me ja knue Osman Agen Sulltanit nese tqohet.

I regret even interacting with a crazy servile person like you and this is the last response I will ever give you.
Leki

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Posts: 844
 • Karma: +75/-2
 • R1b-BY611
Diskutim i pergjithshem
« Reply #933 on: February 21, 2019, 06:38:04 PM »
Djema nuk keni nevoje te ofendoni njeri-tjetrin, sidomos per turq e serb. Dy palet kane qene pushtues te dhunshem, nje gje qe nuk duhet ta harrojme.
<Gjuha âsht tulit e gjithshka bluen>

Dema

 • OG member
 • Hero Member
 • ***
 • Posts: 868
 • Karma: +47/-14
 • J2-M205
Diskutim i pergjithshem
« Reply #934 on: February 22, 2019, 06:03:20 AM »
Shqiptaret jan shperngulur per Turqi ne disa radha. Sa her jepi donje informat, zakonisht aferoj edhe referencat se nga vine keto informata.
Kjo list eshte nga vikipedia edhe eshte Kosova ne fokus, e di se nuke eshte as ajo perfekte por zgjo her mund ti kontrollosh referencat apo kush e editoi ate.
Nuke eshte vetem se viti 1938, ajo leter nuke ka kurrfare vlere.

Shiko:

1919 – 23,500 Kosovars emigrated to Turkey
1920 – 8,536 Kosovars emigrated to Turkey
1921 – 24,532 Kosovars emigrated to Turkey
1922 – 12,307 Kosovars emigrated to Turkey
1923 – 6,389 Kosovars emigrated to Turkey
1924 – 9,630 Kosovars emigrated to Turkey, 43 families immigrated to Albania

The time period, 1927 - 36 was characterized by massive migrations of Kosovars

1927 – 5,197 Kosovars emigrated to Turkey, 316 families immigrated to Albania
1928 – 4,326 Kosovars emigrated to Turkey, 149 families immigrated to Albania
1929 – 6,219 Kosovars emigrated to Turkey, 216 families immigrated to Albania
1930 – 13,215 Kosovars emigrated to Turkey, 199 families immigrated to Albania
1931 – 28,807 Kosovars emigrated to Turkey, 624 families immigrated to Albania
1932 – 6,219 Kosovars emigrated to Turkey, 211 families immigrated to Albania
1933 – 3,420 Kosovars emigrated to Turkey, 181 families immigrated to Albania
1934 – 14,500 Kosovars emigrated to Turkey, 328 families immigrated to Albania
1935 – 9,565 Kosovars emigrated to Turkey, 386 families immigrated to Albania
1936 – 4,252 Kosovars emigrated to Turkey, 182 families immigrated to Albania
1936 (January–February) - Oil Workers start a strike in Kosovo [67]
1937 – 4,234 Kosovars emigrated to Turkey
1938 – 7,251 Kosovars emigrated to Turkey, 4,046 families immigrated to Albania
1939 – 7,255 Kosovars emigrated to Turkey
7 April 1939: During World War II, the majority of Kosovo was part of the Italian occupation of Albania.
1940 – 6,792 Kosovars emigrated to Turkey
1952 – 37,000 Kosovars emigrated to Turkey
1953 – 19,300 Kosovars emigrated to Turkey
1954 – 17,500 Kosovars emigrated to Turkey
1955 – 51,000 Kosovars emigrated to Turkey
1956 – 54,000 Kosovars emigrated to Turkey
1958 – 41,300 Kosovars emigrated to Turkey
1957 – 57,710 Kosovars emigrated to Turkey
1959 – 32,000 Kosovars emigrated to Turkey
1960 – 27,980 Kosovars emigrated to Turkey
1961 – 31,600 Kosovars emigrated to Turkey
1962 – 15,910 Kosovars emigrated to Turkey
1963 – 25,720 Kosovars emigrated to Turkey
1963: As a result of the new constitution, the Socialist Federal Republic of Yugoslavia is announced. Kosovo sees an increase in the level of self-rule, and was raised from region to province, as the Autonomous Province of Kosovo and Metohija (1963–1968)
1964 – 21,530 Kosovars emigrated to Turkey
1965 – 19,821 Kosovars emigrated to Turkey

Shiko se ka shume qe kan ike edhe ne Shqiperi e jo vetem se Turqi. Normal se shumta kan shku ne Turqi shkaku i kushteve me te mira. Mos te flasmi per kushtet ne Shqiperi. Por cka do te bejsh tash? A do te akuzojsh edhe Shqiperine per kolaboracion me Serb per ti shperngulur Kosovaret ne Shqiperi?  Si nuke kupton se njerzit kan ike ne vende te cilat jan kan te sigurta per ata edhe te cilat jan kan mikepritse. Duhet mi faliminderu Shqiperise edhe Turqise se i ka pranu keta Kosovar kur ishte koha e rende. Sidemos pas luftes te dyte boterore kur shumta e te shperngulurve apo te vrarve ishin Shqiptar intelektual. Pytja me e madhe eshte pse ata tash nuke kthehen ne trojet e tyre?

Krejt bota e dine se jemi kan aleat me Perandorine Ottomane, sidemos ne kohen e fundit kur trojet shqiptare u pushtuan nga agresori. Por keni komplekse se Greket e Serbet ju thojne "Turko-Albanians", e tani qysh mi sherru komplekset e urreni Islamin, Perandorine Ottomane, edhe cka eshte me e keqja paraardhesit e juaj. Sidemos emigrantet tone Musliman qe kan emigru naper shtete krishtiere kan komplekse te mdha dhe serioze. Nje krize ideniteti dhe pasiguri ne vetveteten.

https://en.wikipedia.org/wiki/Timeline_of_Kosovo_history


Kjo teme me kujtoj tek nje liber cilen e gjeta ne Kosove. quhet Gjilani terrori, represioni dhe eksodi 1944 - 1956. Ne liber jan te pershkruara vrasjet edhe shpernguljet e Kosovarve por askund nuke shkruan se Ottomanet apo Turqit e kan fajin por eshte e kjart kush jan kan egzekutoret. Ata te njejt siq prej kohes 1919 deri te 1965. Pra forcat serbo malazezo bullgaro chetnike. Gjithashtu eshte e kjart se keta te njejtit e sidemos Serbo Malazezet jan projektuesit edhe publikantet te ktyre projekteve deri te niveli institucional edhye zyrtare.

A kupton se kjo ka ndodh 70 vjet me pare pas luftes se dyte boterore e ma ketu nuke ka pas as Ottoman as Turqi? Kujna do te ja lesh fajin tash? Qysh mujn Turqit ne vitin 1960 me pas te njejtin faj per mikepritje te shqiptarve te cilet jan kan te kerkuar prej cetnikve per vrasjen e tyre e per ate arsye kan ike ne Turqi? A ki ti logjik? Nesh sikur popull i privilegjuar nen Perandori Ottomane kemi pasur privilegje sikur jo shume popuj tjere.

Pse fol gjys anglisht gjys shqip? A ban me dit sa vjecar je edhe ku je lind e ku jeton?


Leutrim

 • OG member
 • Newbie
 • ***
 • Posts: 33
 • Karma: +5/-0
Diskutim i pergjithshem
« Reply #935 on: February 23, 2019, 01:34:17 AM »
O online-Skenderbeg, edhe une jam kan sikur ti por duke lexu edhe kuptu e kam ndryshu mendimin, bile une jam kan shume ma "hard core" por nejse, duhesh me kuptu se ajo perandori u kan. Perandoria Osmane. Krejt historiant modern boterore e adhuroje edhe e respektojne Perandorine Ottomane, shkaku i ligjeve, drejtsise, moralit, tehnologjise, shkences, etj.
Ajo nuke u kan luft Turqit kunder Shqiptarve por thjesht nje perandori cila i ka zapu shume popuj e jo vetem se shqiptaret.
Nesh edhe mire kemi kalu ner ata. Disa popuj kan kalu shume ma keq se nesh. Ajo u kan sikurse Perandoria Romake, ne fakt Romaket kan vra edhe me shume Ilir se sa Ottomanet Shqiptar. Prandaj edhe ne Perandori Romake shkollat ne gjuh Ilire nuke kan egzistu por jan kan te konsiderushum vetem se ata Ilir te cilet jan asimilu kompletikisht edhe te cilet veten e kan konsideru Romak. Nuke ki as nje arsyje pse me urrejt Perandorine Ottomane me shume se sa Perandorine Romake per shembull. Pra duhesh me urrejt edhe mbretin Konstantinin e Madh me preardhje ilire, shkaku u asimilu  kompletikisht edhe veten e ka konsideru Romak. Do te ishte e njejt sikurse ju bashkangjit Ottomanve edhe veten e konsideroj Turk e jo Shqiptar. Pra nje lloj duhesh me urrejt edhe Mbretin Diokletianin me preardhje ilire cili u asimilua nen romak gjithashtu edhe veten e konsideroj Romak. Pra duhesh ta urrejsh edhe Aleksandrin e Madh cili eshte me preardhje ilire por jan helenizua kompletikisht edhe veten ma nuke e konsideruan Ilir por Maqedonas te helenizuar edhe luftuan kunder Ilirve.

Nuke ki as nje arsyje pse me urrejt Perandorine Ottomane, se pari se ty as nuke te kujtohet Perandoria Ottomane, ndoshta katragjyshi jot apo baba i atina kish dit me kallxu. Por ty nuke te kujtohet edhe ti mund te jesh i rritur vetem se nen influencen e dikujna. Shikoji fotot nen Perandorine Ottomane, nuke mu pergjigje pse Shqiptaret nen Perandori Ottomane, tek fotot e Sanxhakut krejt mbajn plisa edhe te vetmen gjuhe cilen e folin eshte gjuha shqipe e pse sot nen shtetin Serb deklarohen sikur Bosnjako Serb ndersa 20 vjet mbrapa, ti kishin pa me plis ne kry e kishin hanger dajakun edhe qytekin?

Une spo thom Turku i mire, dhe zdua te kem asgje me Turqi perveq nje miqasi dhe diplomacion normal sikur sicili shtet me shtet. Por e ndajme nje pjese histori se bashku edhe duhet me qen njeriu real. Qka kan gabu ju thua keshtu keshtu edhe keshtu. Por edhe kur kan dal njerzi edhe te beses duhet me pranu e jo me dal njeri i ulet por njeriu i ngritur me pergjethsi, me bese edhe me moral edhe mi mbrojte veprat e paraardhseve tuaj!

Shiko nje shembuj, kemi shume vizira te mdhaj Shqiptar te cilet e filluan karieren sikur jetima prej familjeve te varfura, ndersa me aftesite e atyre ata mriten deri te ranku i vizirit te madh me aq shume pasuri sa une edhe ti sot nuke mujme as me paramendu. Prandaj kemi kesi shembuj te njejt edhe ne Perandori Romake, edhe atje ka raste ku jetimat apo antaret e familjeve te varfura kan meri deri te ranku i mbretit te romes. Kjo te verteton nje shoqeri me ligje, kushte, perparsi edhe barazi me te mdhaja se shume do shtete modern te botes. Sidemos ne shtetet e Balkanit modern ti nuke mundesh me perparu aq let nese nuke je i kyqur ne politik edhe krejt shkon me njoftesi e jo me aftesi. Nen Perandori Ottomane ke mujt me let me perparu me aftesi e pa njoftesi se sa ne disa shtete te Ballkanit modern te sotem, mund te paramendosh kete?

Ajo u kan nje perandori ku paraardhsit e tu kan marre pjese edhe duhesh te mburrsh me ata, se beso jan kan te beses e te fjales e te atdheut shume ma shume se shqiptaret modern te sotit.

Shkolla e pare e hapur eshte nen Perandori Ottomane, Mësonjëtorja e Korçës është shkolla e parë demokratike, kombëtare, dhe laike e gjuhës shqipe e cila u hap më 7 mars të vitit 1887 në Korçë nga ana e mësuesit patriot Pandeli Sotiri. Por shkolla u mbyll disa her shkaku i kushteve te keqija se as nje Shqiptar nuke ka dasht me ba donacion edhe me ndimu shkolles. Paramendo njerzit me duart e tyre kan ndertu piramida 5000 vjet me pare e nesh nuke mi mujt mu kujdes reth nje shkolles.
Kete shkoll e hapi Naim Frasheri me leje prej Sultanit - https://en.wikipedia.org/wiki/M%C3%ABsonj%C3%ABtorja


Prandaje kemi Rastin e Hasan Riza Pashes:
E dha fjalen me mbrojte Shkodren deri ne vdekje deri te e tradhtuan shqiptaret edhe ja dorzuan Shkodren Malazezve. Per mu ky eshte 100 ma burre se keta tjere Shqiptar te cilet ju bashkuan Malazezve per tradhti. pra vetem se nuke kam qef qe te bish ne hise te ktyre tradhtarve.
E kam pa ne gazeta prej Shqiperise, shqiptaret sot shkojn ja sulmojne permendoren ne Shkoder. Ja sulmojne permendoren ata te cilat iken ne Turqi ndersa ky qe nuke eshte i keti vendi vdiq per Shqiptari! Plus aty nuke ka pas Turqi tjere perveq keti komandantit, krejt tjere jan kan njeqind perqind Shqiptar duke mbrojtur Shkodren prej chetnikve.

Normal se kam drejt me te than se je ne anen e Serbve edhe chetnikve, shkaku se at her ashtu ka qen historia. Sot nuke kemi pse mi permend Turqit shkaku se ata kan ike ne Turqi edhe  Perandoria Osmane nuke eshte ende por ne ato kohe, ashtu ka qen situata. Jan kan te involvume Ottomanet, Shqiptaret edhe serbo chetniket. Pra nese fol kunder Ottomanve te asaj kohes ne fakt je duke folur kunder Shqiptarve sepse Shqiptaret pas revoltit i kan plocu krejtat drejtat edhe shteti Ottoman i ka armatos Shqiptaret per me mbrojt teritorin e tyre kunder forcave chetnike.

Shiko rastin e Isa Boletinit, ata e fituan revolucionin prandaj shteti Ottoman ja dha Isa Boletinit 60 000 pushka me luftu kunder forcave serbo malazeze ndersa aj me tradhti vritet ne Mal tZi.
Lexo ketu per 60 000 pushka edhe Isa Boletin cili luftoj me aleat Ottomanet kunder forcave chetniko serbe, prandaj e tradhtun ne Mal tZi - https://en.wikipedia.org/wiki/Isa_Boletini#Balkan_Wars_and_Albanian_independence

Tani edhe fiset shqiptare jan ngrite ner Perandori Ottomane ku Perandoria Ottomane nuke i ka prek fiset por i ka leju mi mbajt ligjet edhe traditat e tyre shqiptare mbrenda perandorise. Edhe per kete duhet me ju faliminderu.
Edhe per mbeshtetjen e fiseve edhe Shqiptarve nga Shiperia per te ardhur ne Kosove dhe mbrojtur tokat e tona prej okupatorit! Edhe per kete duhet me ju falimenderu!

Ska as nje menyre ne bot ku mundesh mem bind se serbo chetniket jan kan kaq human, zemer tmire, e kaq shume jan kujdes per Shqiptar, deri te jan kujdes cka do te ndodh me shqiptar pasi i zapojne teritoret e tyre. Kaq shume jan kujdes qe kan ba kontrata me Ottoman mi dergu atje Shqiptaret sepse ata jan kaq shume te kujdeseshum edhe shpyrtnisht te mire e skan dasht mi myte shqiptaret apo mi lendu por ju kan gjete zgjidhje qysh mi dergu dikund ku kan me jetu ne paqe, me toka, me buke e me shtepia e me gjitha tmirat.

Pernime te kokan kan shume human, ndoshta erdhe me shume se Nena Tereza. Pake po bojme humor  8)

Shiko nuke jan krejt gjerat bardh e zi, e nuke ban me pas komplekse as nuke ki arsye pse me pas komplekse.  Mendoja mire edhe vepro ashtu qysh ta mer mendja por nese nuke pajtohesh me mua pra bile mos sharo me disrespekt por mendoja mire se nuke eshte krejt ne jet qysh te duket tash e me lexim, mesim edhe kuptim mund ta ndyshojsh mendimin prandaj do te vjen marre nese i ke folur disa fjal ku nuke u kan vendi as koha.

Duhesh ti respektosh krejt pjeset ku paraardhesit e tu kan marre pjese ne histori, prej Ilirides e Helenve, Perandorise Romake, deri te Perandoria Ottomane, tek Muslimaneti edhe tek Krishtieret. Tek shpetimi i Jaudive. Tek kultet e lashta Ilire. E te gjitha luftat, betejat edhe herojet! Jo veq mu kap per nje pjese cila te konvenon shkaku i identitetit modern evropian por mu kan real edhe krenar per gjitha periudhat cilat i kaluam per me qen sot ajo qka jemi. -Shqiptar.

O  Protector Ottomanicum, nuk oshte tu m'interesu se qysh je kan ti, hard core a soft, oshte tu' m'interesu me shpalose historine qysh ka qene, shkencerisht e jo simbas deshirave e qefeve personale.Kur ka ardh P.Osmane n'Ballkan krejt kemi qene t'barabart n'kendveshtrim t'saj, si shqiptaret, si serbet, greket, bullgaret etj., sepse pushtuesi vjen me pushtu toka e jo me "cliru" ndonje popull sic pretendohet se kishe Osmanet na kane "cliruar".

Po normalisht qe edhe Perandoria Romake ka vra Ilire, kjo as qe diskutohet se ajo tu i ledhatu e perkedhel Iliret e popujt e ndryshum nuk kish mujt me qene perandoria ma e fuqishme e antikitetit.Nuk jam tu e urrejt as Perandorine Osmane e as ata Romake, po veq po i shtjellojm gjanat.

Pse me urrejt Leken,Dioklicianin, Konstandinin, Valentinianin a Justinianin.

Vet perandori Dioklician formon ILIRIKUN(PREFECTURE OF ILLYRICUM) qe perfshinte gjithe Gadishullin e sotem te Ballkanit dhe e ndan me 4 provinca, pra e rrite territorin nga provinca Romake Illyricum qe perfshinte nje pjese pak ma te gjere se Dalmacia.

"Diocletian made his confidant and his Pannonian officer, Maximian joint emperor in 286 and Constantius I (an Illyrian from Moesia and father of Constantine the great - ruled jointly with Maxentius from 305-306) and Galerius as Caesars, or sub-emperors.


Pra ishte Diokliciani qe beri perandore te perbashket ILIRIN Maximian dhe Konstandinin I si "nen-perandore", pra i vecon Iliret para tjereve se e dinte prejardhjen e tij.

Konstandini i madh asnihere nuk e konsideru veten me prejardhje romake, por Perandor te Romakeve qe faktikisht edhe ishte.Bile ai ma shume ka qene i njohur si perandori i pare Romak qe pranon krishterizmin.

Pastaj e kem p.sh Justinianin, perandorin Ilir te Bizantit.Me kane qe Justiniani nuk i'a ndinte per prejardhjen e ti pse themelon JUSTINIANA PRIMA ne qender te Dardanise dhe e bane kryeqytet te Prefektures se ILIRIKUT, ne vend te Selanikut.Gjithashtu nderton JUSTINIANA SECUNDA fortifikime dhe baziliken Dardane qe e ka lidhe drejtperdrejt me Romen.
Aleksandri i madh qe ka luftu kunder Ilireve s'dmth kurgjo.Pse pra Leka se pushtoj Ilirine edhe Epirin ? Iliret kane pas edhe lufta ndermjet fisev po jane kane thjeshte lufta civile, pra lufta ndermjet t'njejtit popull.

O historia nuk studiohet e elaborohet se qa kish pas dit me kallzu katragjyshi jem a baba i atij lol😂😂😂, edhe sdmth cdo ngjarje me perjetu per me dite t verteten historike.Sa per Sanxhklinjt oshte fakte qe jane asimilu prej dhunes e represionit serb, pse a jom tu e mohu a ? Ky u kane edhe vet plani serbe mi vra, debu edhe asimilu Shqiptaret qysh e the edhe vet.Po ky problem oshte edhe ma i hershem, ku Shqiptart kane fillu mu asimilu sipas perkatesise fetare.

P.sh Pashko Vasa fort mire e ceke n'poemen

O moj Shqypni.

Shqyptar', me vllazën jeni tuj u vra,

Krejt jeni cop'tu jeni shpërnda;

Ca thone kam fè ca thonë kam din;

Njeni:"jam turk", tjetri:"latin"

Do thonë: "Jam grek", "shkje"-disa tjerë,

Por jemi vllazën t'gjith more t'mjerë!


pra kumedite sa Shqiptari ka qene asimilu n'ate kohe e knej.

Po, rreth 39 Vezira tmdhaj kane qene Shqiptar, dhe shume e shume Shqiptar tjere kontribuan per Perandorine Osmane, ku P.Osmane edhe jau shperblej kontributin po si qytetar e jo si etni Shqiptare e ma vone as si komb(ku nuk e njohu Shqipnin e pavarur).

Pse a mire pot doket qe shkolla e pare shqipe u hap n'vitin 1887 mas diku 400-450 vitev edhe plus e permend si fakt per mu krenu !Gjuha shqipe nPerandorone Osmane oshte konsideru si gjuhe e dreqit.Ngjithe territorin Europian Osman po edhe veq n ata shqiptare ka pas shkolla Sllave, Greke e Osmane po as 1, as edhe 1 shkolle t vetme shqipe deri me 1887, edhe ti e merr per mburrje faktin qe mas 400 e sa vjete lejoj me hap shkolle shqipe.T'lutna veq kap e lexo kete link qe e ke dergu.Autoritetet osmane kane leju mu shkollu veq Shqiptart krishter e jo ata musliman perkunder ksaj Shqiptaret si pyeten autoritetet osmane dhe edhe muslimanet Shqiptar filluan shkollimin shqip, ku e verteton edhe fakti qe rilindasit u ndoqen nga pushteti osman sepse po vetedisonin vetedijen kombetare tek Shqiptaret dhe kjo si pelqente fare Perandorise Osmane.

"The Ottoman authorities gave permission only for Christian children to be educated in Albanian, but the Albanians did not follow this restriction and allowed Muslim children to attend.
"The mistrust of Christians by the sultan increased who thought that Albanian education could contribute to the concept of Albanian unity and nationality open to exploitation by foreign interests. Abdul Hamid II ordered the school closed down in 1902.
Mehmed Ali Pasha Delvina, the new Ottoman governor of Korçë supported the empire, was against Albanian nationalism and in 1902 Nuçi Naçi was arrested and incarcerated in Salonica..
Qe qekjo u kan Perandoria Osmane qe na ka ndihmu viteve t'fundit neve Shqiptarve sipas teje.

Mire ky Mehmet Pasha e dha fjalen me mbrojte Shkodren po kush e vrau ?Sherbetoret e Sherbtorit te Perandorise Osmane qe konsiderohet njekohesishte si nje nder tradhtaret ma te mdhaj Shqiptar nga vete Shqiptaret, Esat Pasha.Dhe ti vjen ma permend ktu si fakt, sdi qysh spot vjen marre.

Quote
Normal se kam drejt me te than se je ne anen e Serbve edhe chetnikve, shkaku se at her ashtu ka qen historia. Sot nuke kemi pse mi permend Turqit shkaku se ata kan ike ne Turqi edhe  Perandoria Osmane nuke eshte ende por ne ato kohe, ashtu ka qen situata. Jan kan te involvume Ottomanet, Shqiptaret edhe serbo chetniket.
M'fal po edhe pse po munona me lexu, prap nuk po muj as met kuptu spo di as qa ke desht me than, po besoj qe as vet se din😂😂😂

Para se mi permend ato 60 000 pushka, let shkojm nja dy vjet ma heret.Nkryengritjen e pergjitshme n'Kosove me 1910, kush i priu edhe kunder kujt luftun ? Pastaj i kem kryengritjet n'Malsi edhe n'fund me kryengritjen e pergjithshme me 1912 ku edhe fillun luftrat ballkanike.

"The beginning of the First Balkan War, the Ottoman army was supported by some Albanian volunteers and irregulars; the Ottoman authorities supplied Isa Boletini's men with 65,000 rifles and to protect Albanian lands within the empire he fought by their side which disappointed Serbia.

Shteti Osman i ka armatos Shqiptart, sepse nepermjet armatosjes tyne u mbronin vet territoret e Perandorise Osmane e jo Shqiptaret apo Tokat Shqiptare.Edhe qe nga Lidhja Shqiptare e Prizrenit p.sh egzistonin 3 mendime ndermjet shqiptarve :
1.Qe Shqiptaret t'mbeteshin nen P.O(e qe kete mendim e ideuan njerzit e Sulltanit qe ishin aty)
2.Qe niher t'kete Autonomi, pastaj nepermjet t'saj t shkohet n'pavarsi
3.Qe shqiptaret ti kpusin cdo lidhje qe kishin me P.ODhe u votua pra nen 2 dhe per mendimin tim mire kane ba.Sepse me Autonomi edhe masnej pamvarsi kalun pothujse t'gjitha shtetet e ballkanit.Shqiptaret nga rreziku dhe kanosja qe i vihej nga serbo-malazezt ne veri dhe nga grekt ne juge konsideronin se s'pari duhej t'ishin nen P.O sepse ata s'kishin as fuqi ushtarake, ekonomike, politike, diplomatike etj., pra nje autonomi nen autoritetin e Sulltanit edhe masnej me nje faze tranzicioni tkalohej n'pamvarsi qysh e arriten popujt tjere te Ballkanit.E qe as kta P.O se njohu, ku edhe vet Hasan Prishtina n'parlamentin turk ju thote qe ose njihni t'drejtat e shqiptarve ose un kam me qene i pari qe kom me ngrite kryengritje edhe me ju pri atyre.
Pra me ato 60 000 arme qe ti pi ceke P.O veq i ka furnizu per mi mbrojte tokat e veta, e qe shqiptart kan luftu me standarte te dyfishta.

Quote
Ska as nje menyre ne bot ku mundesh mem bind se serbo chetniket jan kan kaq human, zemer tmire, e kaq shume jan kujdes per Shqiptar, deri te jan kujdes cka do te ndodh me shqiptar pasi i zapojne teritoret e tyre. Kaq shume jan kujdes qe kan ba kontrata me Ottoman mi dergu atje Shqiptaret sepse ata jan kaq shume te kujdeseshum edhe shpyrtnisht te mire e skan dasht mi myte shqiptaret apo mi lendu por ju kan gjete zgjidhje qysh mi dergu dikund ku kan me jetu ne paqe, me toka, me buke e me shtepia e me gjitha tmirat.
Pse ku thash un qe serbo chetnikt jane kane human, ca je ka ja fute, ca po nxjerre sene palidhje qe spo ki kurrfare argumenti e tu dredhu fjale e tu ataku me sene palidhje je ka done me ike prej fakteve historike.Po de kane pas kontrata me P.O ose me Turqiine 1938 per mi debu shqiptart, kta as smundesh me mshef e as mi ike kti argumenti se e dine krejt bota.Valla me toka kane jetu, e me buke., kur kane mrri shqiptaret nTurqi veq ni llastike per mu mlu prej shiu edhe do buke ju ka jepe kurgjo tjeter, ndoshta edhe naj familje po nuk e di, po veq shikoj emisionet "me shqiptaret ne Turqi" t'kallzojn ata vet.

Quote
Shiko nuke jan krejt gjerat bardh e zi, e nuke ban me pas komplekse as nuke ki arsye pse me pas komplekse.  Mendoja mire edhe vepro ashtu qysh ta mer mendja por nese nuke pajtohesh me mua pra bile mos sharo me disrespekt por mendoja mire se nuke eshte krejt ne jet qysh te duket tash e me lexim, mesim edhe kuptim mund ta ndyshojsh mendimin prandaj do te vjen marre nese i ke folur disa fjal ku nuke u kan vendi as koha
O nuk kam komplekse un hiq prej ksaj pune, kjo qysh po shihet oshte krejtesisht e kunderta qysh ta thash prej fillimit.Nije mos sharro e disrespekto kur vet n'fillim ja nisi "jo kush tka msu kshtu, msusi a po bla bla" me demek qe kishe un jam nshkolle fillore a qa po de, qfare intelektuali qe je hahaha.Kta per me lexu, ta preferoj ty me lexu e jo me interpretu historine sipas aspektit religjioz tu menu qe tu e mbrojte Perandorine Osmane pe mbrone Fene Islame.Historise duhet me ju qase nga perspektiva shkencore e qytetare e jo religjioze.OKAY

Quote
Duhesh ti respektosh krejt pjeset ku paraardhesit e tu kan marre pjese ne histori, prej Ilirides e Helenve, Perandorise Romake, deri te Perandoria Ottomane, tek Muslimaneti edhe tek Krishtieret. Tek shpetimi i Jaudive. Tek kultet e lashta Ilire. E te gjitha luftat, betejat edhe herojet! Jo veq mu kap per nje pjese cila te konvenon shkaku i identitetit modern evropian por mu kan real edhe krenar per gjitha periudhat cilat i kaluam per me qen sot ajo qka jemi. -Shqiptar.

Kush tha qe se rrespektoj, o krejt bre krejt edhe Perandorine Osmane sepse ka qene vlere per njerzimin, ka qene Perandora ma e fuqishme e kohes n'bote edhe kete fakt smunesh me mohu as ti as une.Sorry bro, but who is "Ilirida" tho ?Identiteti Europian oshte prej kohrave t'lashta e jo veq ky moderni, dhe natyrisht qe jam krenar per krejt periudhat, si Pellazge, Ilire, Arbnore e Shqiptare.


« Last Edit: February 23, 2019, 01:52:52 AM by Leutrim »

Dema

 • OG member
 • Hero Member
 • ***
 • Posts: 868
 • Karma: +47/-14
 • J2-M205
Diskutim i pergjithshem
« Reply #936 on: February 23, 2019, 05:47:10 AM »
Nuke je mjaft serioz, shifet prej shkrimit se je i ri edhe pa pervoje. Me kesi shkrimi askush nuke do te merr serioz.
Dionia jo aq e fort edhe vuan prej sindromit te leximit edhe kuptimit tek gjerat vetem se ashtu siq te konvenon.
Ende nuke je afet per nje analize te gjerave ne menyre reale, dhe te pakufizushme, objektive, por me shume vuan tek identiteti e siq do te paraqet veten tek njerzit tjere ne ato vende ku keni emigruar.
Nuke ki autoritet as forc me hi ne kesi far lloj dialogu me mua. Une te bana respekt sepse je antar i keti forumi per ndryshe kete nivel e ignoroj kompletikisht.
Tek une mos i shero komplekset se une te njof mjaft mire. Nuke do te humbi kohe me tutje me ty edhe pse shume mire ti kam spjegu gjerat edhe jam i sigurt qe krejt tjere qe do ta lexojn do ta kan te kjart saksisht te kjart. Kete e shkruajta per tjere qe do te lexojne e jo per ty cili behesh sikurse nuke kupton kurse krejt eshte e kjart.

Shifet niveli i nje femije te kompleksuar, pse pra nuke po tregon sa vjecar je edhe ku je lind e rrit ?

Leutrim

 • OG member
 • Newbie
 • ***
 • Posts: 33
 • Karma: +5/-0
Diskutim i pergjithshem
« Reply #937 on: February 25, 2019, 01:13:32 AM »
I'm serious as I have to, but when your interlocutor write humiliated things, the level of seriousness drops.

lol Nuk vu'j fare nga sindromi i leximit e kuptimit o diapazon i dijes. .Ti analizat historike i merr vetem ashtu siq te konvenon e jo une.

Je ti ai qe te djegu fakti qe Turqia se bashku me Serbine kolaboruan se bashku per ti shperngul shqiptaret ne Turqi, pra nuk eshte puna e autoritetit dhe forces sepse askush nuk te detyron te futesh n'debate dhe qe ashkush nuk po te detyron me vazhdu debatin.Pra je ti ai qe e fillove kete debate e qe edhe mund ta vazhdojme ska fare problem, n'qofse deshiron, kuptohet.

Quote
Pytja me e madhe eshte pse ata tash nuke kthehen ne trojet e tyre?
Pse spo kthehesh ti me jetu n'troje tua pra ?

Quote
Krejt bota e dine se jemi kan aleat me Perandorine Ottomane, sidemos ne kohen e fundit kur trojet shqiptare u pushtuan nga agresori. Por keni komplekse se Greket e Serbet ju thojne "Turko-Albanians", e tani qysh mi sherru komplekset e urreni Islamin, Perandorine Ottomane, edhe cka eshte me e keqja paraardhesit e juaj.

Aleat me Perandorine Ottomane sidomos ne kohen e fundit kur trojet shqiptare u pushtuan nga agresori, come on dude.Une kisha than k'shtu, "ma mire" kemi kalu me Perandorine Osmane po themi prej pushtimit t'Shkodres 1478-79 deri tek Lidhja Shqiptare e Prizrenit se sa nga Lidhja deri me 1912.Rolin ma fatekeq e ka luajtur Perandoria Osmane ne kete periudhe karshi nesh sesa ne gjithe ato vite pushtim.

Po ti njifte shqiptaret si etni e te bashkpunonte me ta per interesa te perbashketa dhe t'ju paraqiste kancelarive Europiane nga Traktati i Shen Stefanit e kendej, tokat, se deri ku shtrihen Shqiptaret dhe deri ku eshte Shqipnia do ti kishim pasur punet shume me mire edhe ne edhe ata e nuk do te kishim mbete me at Shqipni mocalesh 28 748km2, sic e quanin ambasadoret ruse.Por Perandoria Osmane as qe ke e interesuar dhe as qe na njohu t'drejta tona, per ate arsye shperthyen gjithe ato kryengritje kunder saj, dhe jemi ku jemi.Pastaj thu qe "kur trojet shqiptare u pushtuan nga agresori",mund t'thuash nga agresori i dyfshisht apo trefisht sepse trojet shqiptare veq se kane pasur agresor dhe veq se kane qene te pushtuara nga Perandoria Osmane.

Quote
e tani qysh mi sherru komplekset e urreni Islamin, Perandorine Ottomane

N'qofse e urrej Islamin i bie qe po urrej veteveten.Perandoria Osmane nuk eshte Islami, a din me kuptu ?You say you know me very well and still you keep asking me, where are you from, how old are you and my personal bullshit things.I don't have any complex about this topic my friend, but you have and I know why..I understand you very well homie, you don't show history as it was but show it in the way of a "muslim" man who thinks that saying the truth about Ottoman crimes is like "attacking" Islam and that's very ridiculous, cuz Im not attackin' Islam(I'm Muslim myself) nor Ottoman Empire but I'm writtin' in scientific and civic aspect as is history science itself, nor in religious one.You do not have to waste time arguing with me, go read some books even ottoman's chronicles and come here to debate.


Dema

 • OG member
 • Hero Member
 • ***
 • Posts: 868
 • Karma: +47/-14
 • J2-M205
Diskutim i pergjithshem
« Reply #938 on: February 26, 2019, 02:08:44 AM »
Paske probleme serioze vella, edhe komplekse te ashpera :D Pse po sulmon pa kurrefare arsyje? Qysh po me duket vetja po ta qon mallin Skenderbeg ndersa mua po me shef si Turk siq e ceke me heret, edhe je duke bere donje internet betej kunder meje sikur Skenderubeu kunder Tuqve. Por realiteti eshte qe une skam kurrfare lidhje me Turqeli. Familja ime kurre vetes nuke ja ka majt Turqeli por sa her Shqiptar siq edhe te verteton kjo foto e stergjyshit tim ne profili, cila eshte e fotografuar ne vitin 1959 ne Zheger te Kosoves. Pra pikerisht ne ate kohe kur ka pas me se shumti Shqiptar te shperngulur per Turqi. Sidemos popullata e Gjilanit u pergjysua ne ato kohe te terrorit komunisto chetniko partizan. Gjithashtu une personalisht jam plotsisht sekular, edhe me shume me intereson shkenca edhe historia sesa qe bi nen donje grup fetar apo donje fryme te identitetit te ndryshum. Keshtu qe ketu nuke ki kurrfare argumenti, argumente te cilet mundesh mi pas jan faktet e historise, te cilet siq po duket po te mungojn. Une te thash qe pi mbron chetniket sepse fajin e tyre je duke shiku me ja lan Turqelive (sidemos qysh je shpreh e kan te njejtin faj). E ato shkrimet e serbise normalisht qe gjithashtu mundohen fajin e vet me ja lan dikujna tjeter e ne kete rast Turqeve. Kjo eshte shkolla serbise por ti nuke ki nevoj me ra ne ato provokime. Pra tash kur kjo eshte e kjart mund te vazhdojme tek esenca.

Llafi ke a ka Turqeli ne mesin e Shqiptarve edhe u pajtuam qe nuke ka. Por prandaj konstatova qe edhe pse nuke ka Turqeli ne mesin e Shqiptarve ka shume Shqiptar ne Turqi.

Prandaj veqantarisht u faliminderova per mikepritje te Shqiptarve te cilet jan shperngulur prej regjimit chetniko komunist e ajo siq dihet nenkupton vitet pas 1946. Pra ne keto kohe ski as nje argument per ta ja lan fajin Turqise (shkolla serbe me lon faj tjeter kujna), por te vetmin faj kujna mundesh me ja lene jan chetniket, komunistet edhe partizanet te cilet u hakmarren shkaku i involvimit shqiptare nen luften e dyte boterore. Ne ato kohe ka pas me se shumti te shperngulur e nese e ki lexu donje faqe prej asaj libre cilen e postova ke mujt mu bind se ne vertet njerzit e vrare edhe te shperngulur jan kan hoxhallaret, arsimtaret, intelektualet e njerzit me pozita te nalta ne shoqeri shqiptare e ata qe shpetuan iken ne Turqi shkaku se atje ishte e sigurt per ata e jo asnje tjeter arsye siq e paramendon koka jote ende e gjelber e jo e pjekur deri ne fund. Shiko, ende jan shume njerz te gjall prej ktyre kohve e ata te kallxojne vet. Une kam fol me shume njerz edhe krejt i folin gjerat e njejta. E kam lexu edhe kete librin e terrorit ne Gjilan e aty eshte edhe poezija e vajeve te Shqiptarve te shperngulur ne Turqi edhe krejt eshte shume e kjart. Krejt njerzit e dine se kush e ka fajin e kush u kan mikeprits edhe qysh u kan situata ne ate kohe, vet njerzit te Kosoves te kallxojne. Keshtu qe mua nuke mundesh me me mashtru me nje online gazete pa kurrefare kredibiliteti apo me nje youtube video cilin ne fakt as vet nuke e kupton se qka thot.

Siq dihet per keto shperngulje me te mdha te shqiptarve pas luftes te dyte botrore, fajin e kan vetem se edhe ekskluzivikisht chetniket, partizanet edhe komunistet. Por ti apet ju fale fajin atyre edhe me shkoll te serbise fajin ja len tjeter kujna, ne kete rast Turqelive. E nuke e di pse u preke, ndoshta i adhuron komunistet apo partizanet se chetniket nuke besoj se i adhuron. Ndohsta je adhurues i komunisteve edhe Enver Hoxhes e kjo nuke te konvenon qe Partizanet edhe Komunistet e kan fajin per kete e jo Turqelit lol. Nuke e di se ku e ki qellimin por nuke je as afer realitetit por donje internet iluzioni edhe askush prej shqiptarve te vertete prej Kosoves nuke pajtohet me ty. Sidemos gjeneratat me te vjetra te cilat e dine se qysh eshte situata. E nuke mundesh me than qe une jam i kompleksuar apo qe une kam donje interes te fsheft ndersa qe 3 faqe e nuke e di sa pergjigije ne radh je duke u cmend edhe tranu keto veq shkaku u faliminderova per nje mikepritje. Ti mos me pas komplekse edhe mos me ta ni per kete nuke ishe tranu ketu qe 3 faqe edhe duke bere keshtu cirkus kishe po baj diqka edhe apet ski kurrefare argumenti. Perveq se inati se Shqiptaret jan aleat edhe sot me Turqi sikurse edhe perpara. Gjithashtu sikurse edhe Turqia ishte mbi shtetet e pare qe e pranoj Kosoven e mos te flas per angazhimin e tyre ne NATO bombardimet kunder Serbise, e pse mos me ju faliminderu?

Une as nuke tu drejtova ty, as nuke deshta te hi ne debate me ty, edhe as nuke te njof. Por ti je aj cili qe 3 faqe je duke u cmend edhe duke u tranu ketu edhe duke provu me njellos Islamin, Ottomanet edhe hoxhallaret per donje arsye te cilen vetem se ti e din pse.

Une saksisht te vrejta se je Musliman me komplekse keshtu qe kete e kam vrejt menjeher, e per kete te pata than qe te njof se kush je. Dmth ta njof kallupin edhe mentalitetin e jo ty personalisht. Per ate te pyta sa vjecar je ta kem percepcionin me kan jam duke fol se une ty nuke te njof personalisht por siq e ceka ta njof kallupin, ta njof mendimin edhe i njof njerzit sikur ti. A kuptove tash?

Une as nuke e permenda Islamin por thash qe emigrantet tone Musliman jan me me se shumti komplekse, por ti je aj cili ju gjuajte Islamit edhe the qe Shqiptaret asimilohen sipas fejes edhe e marrin identitetin Musliman. The qe hoxhallaret jan te paguar nga Serbia per me shpergul shqiptar ne Turqi. Edhe the qe Ottomanet jan nje lloj sikur serbet dhe e kan te njejtin faj.

Prandaj e fute foton e Skenderbeut per cilin dihet qe e ka ndru fejen edhe prej Muslimanit u bere Krishtier, e vellezrit, motrat e nipat e Skenderbeut kan emra serbo sllave.
Per Konstantinin e Madh nuke dite as gje me than perveq qe u kan me se shumti i njohur sikur se qe e ka pranu krishterzimin ndersa kjo nuke eshte e vertete.

E per Dioklecianin cili ishte i njohur sikur egzekutor edhe vrases i krishtierve, kete fakt nuke e permende. Shkaku se i permend vetem se ato fakte te cilet te konvenojn.
Po shifet qe ki  qef mu kan krishtier por je Musliman :D
Sikurse qe je kap sikurse i trent per donje leter prej vitit 1938, kurse ajo kohe as nuke u kan me emigrimet te mdhaja sikurse koha komuniste ku Shqiptaret vuan shkaku i miqasise me Gjermanine naciste pas humbjes te luftes se dyte botrore e jo shkaku i Ottomanve e Turqelive sikur se qysh ti e paraqet situaten.

lol Nuk vu'j fare nga sindromi i leximit e kuptimit o diapazon i dijes. .Ti analizat historike i merr vetem ashtu siq te konvenon e jo une.

Ti vune, une vetem se u faleminderova e as nuke ma nine, ndersa ti je cmend ketu edhe qe 3 faqe po shkrun ketu pa u ndal sikurse po ban diqka

Je ti ai qe te djegu fakti qe Turqia se bashku me Serbine kolaboruan se bashku per ti shperngul shqiptaret ne Turqi, pra nuk

Ty po te djeg fakti ce komunistet partizanet edhe chetniket i beren keto krime e jo tuqit sikurse qysh po don me ju lan fajin  ;D

Pse spo kthehesh ti me jetu n'troje tua pra ?

Duhesh me pyte veten pse Sanxhaklit, Arbanaset, Arvanitet, Shqiptaret e Turqise, e shume tjere dojn ta harrojne identitetin edhe nuke dojn qe askush te i lidh me shqiptar?  Nese don me dit arsyjen duhet me shiku ne pashqyre e jo me ja lan fajin tjerve.  Ska kulture, respekt, faleminderim, kuptim, toleranc,  e tani po quditesh diqka?

Aleat me Perandorine Ottomane sidomos ne kohen e fundit kur trojet shqiptare u pushtuan nga agresori, come on dude.Une kisha than k'shtu, "ma mire" kemi kalu me Perandorine Osmane po themi prej pushtimit t'Shkodres 1478-79 deri tek Lidhja Shqiptare e Prizrenit se sa nga Lidhja deri me 1912.Rolin ma fatekeq e ka luajtur Perandoria Osmane ne kete periudhe karshi nesh sesa ne gjithe ato vite pushtim.

Kemi kalu si kemi kalu. Ajo eshte histori. Por fakti eshte se mos te kish ardh Perandoria Ottomane alternativa do te ishte shume me e keqe.
Sikurse qysh ka ardh Amerika 1998 qashtu ka ardh edhe Perandoria Ottomane ne vitin 1389 edhe e ka shpetu etnine shqiptare prej asimilimit, pushtimit edhe bashkimit komplet ner Serb edhe Bulgar. Ne fakt Boshnjaket jan ata te cilet me se shumti humben me Perandorine Ottomane. Shqiptaret perfituan.

E mos te flasim sa tmira kan bere per Shqiptaret sikurse mbeshtetja e rekolonizimit te Kosoves, Maqedonise, Sanxhakut, etj ne shekujt 17,18.19.

Ti duhesh nje permendore me ju ngrit e jo me fol keshtu lol.

Dema

 • OG member
 • Hero Member
 • ***
 • Posts: 868
 • Karma: +47/-14
 • J2-M205

Dema

 • OG member
 • Hero Member
 • ***
 • Posts: 868
 • Karma: +47/-14
 • J2-M205
Diskutim i pergjithshem
« Reply #940 on: March 08, 2019, 12:22:43 PM »
Nje perspektive ne pamjen moderne duke shiku Perandorine Ottomane, keto jan dy faqe nga libri i historise tkosoves prej Noel Malcolm (Akademia Britanike). Eshte nje percepcion interesant edhe deshta ta shtypi krejt kete pjese te librit por nuke kam kohe per kesi gjera. Prandaj vetem se e fotografova. Lexoni me vemendje:
Dema

 • OG member
 • Hero Member
 • ***
 • Posts: 868
 • Karma: +47/-14
 • J2-M205
Diskutim i pergjithshem
« Reply #941 on: March 30, 2019, 04:36:50 PM »
Pse sme kallxut qe Q eshte e but ndersa Ç eshte e fort  8) 8) ;D

Leki

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Posts: 844
 • Karma: +75/-2
 • R1b-BY611
Diskutim i pergjithshem
« Reply #942 on: March 30, 2019, 07:36:11 PM »
Pse sme kallxut qe Q eshte e but ndersa Ç eshte e fort  8) 8) ;D

 ;D
<Gjuha âsht tulit e gjithshka bluen>

shestani

 • OG member
 • Newbie
 • ***
 • Posts: 37
 • Karma: +4/-2
Diskutim i pergjithshem
« Reply #943 on: April 01, 2019, 03:07:44 AM »
Mfalni burra, kam pas probleme me blerje, YSEQ (Alpha-beta), dhe s'kan mujt me nis paketen te une. 
« Last Edit: April 01, 2019, 03:10:31 AM by shestani »

Dema

 • OG member
 • Hero Member
 • ***
 • Posts: 868
 • Karma: +47/-14
 • J2-M205
Diskutim i pergjithshem
« Reply #944 on: April 01, 2019, 04:33:43 AM »
Prej kurit jan mbyll krejt databazat publike sikurse edhe projektet te ndryshme, por gjithashtu sherbimet e hapura sikurse Ysearch, me duket se Yseq pake ka humb vlere ketu.

Projektet, komuniteti,  databaza edhe user interface e kan nje vlere cila sidemos ju ndimon fillestarve, shkaku ksaj une gjithqysh kisha propozu FTDNA me mire se Yseq nese keni mundesi.
« Last Edit: April 01, 2019, 04:35:56 AM by Dema »