Author Topic: Diskutim i pergjithshem  (Read 95589 times)

Leutrim

 • OG member
 • Newbie
 • ***
 • Posts: 33
 • Karma: +5/-0
Diskutim i pergjithshem
« Reply #915 on: February 19, 2019, 12:33:56 AM »

Leutrim a ban me dit nga je, ku je lind edhe sa vjecar je?

Me gjith respekt, me vjen marre per keto fjale te cilat i ke fol edhe krejt neve duhet me na ardh mare, edhe bano pake burre edhe kallxo respekt.
Kush ti ka msu kto edhe ku i ke ndegjuar?
Nuke kam problem me vazhdu kete debate, ne fakt do ta vazhdoj me referenca, por kush ti ka msu kto nuke po kuptoj?

Msusi ne shkoll apo ?

Ha more burre, ske nevoje me repliku me nenqmim se kush mi ka msu kto, a ku i kam ndegju,msusi apo profesori, me rendsi eshte qe qa fola jane t'verteta, e nese ty apo najkujt tjeteri vjen marre eshte krejtsishte ceshtje personale, une i qendroje mbrapa asaj qa fola.
Duhesh me qene injorant dhe me mohu rolin gjenocidal qe e ka luajtur Perandoria Osmane dhe Turqia me vone me Shqiptaret.Sic e ceka edhe ma lart, fillimi i coptimit te tokave Shqiptareve dhe debimit te Shqiptareve filloj 1877-78 me marreveshjen, Ruso-Turke te Shen Stefanit, ku ma shume se gjysma e tokave shqiptare u coptuan dhe kaluan nen sundimin Bullgare, Serb e Mala Zeze(nen Satelitet e Rusise ne Ballkan).
Shperngulja e Shqiptarve ka kalu ne disa etapa.P.sh prej 1919-1938, pra deri ne marreveshjen konkrete Turko-Serbe jane shperngulur rreth 200,000 Shqiptare.Pastaj kulminacioni fillon me konventen Turko-Jugosllave te vitit 1938.

Huazim
"Ndërkohë në vitin 1938 midis Qeverisë së Republikës së Turqisë dhe Qeverisë së Mbretërisë Jugosllave u nënshkrua konventa famëkeqe, e cila parashikonte shpërnguljen e 40.000 familjeve myslimane (250.000-300.000 banorë), kryesisht shqiptare, për në Turqi. Një akt i tillë i shqetësoi tejmase autoritet e atëhershme politike e intelektuale shqiptare si në trevat verilindore (të pushtuara nga Jugosllavia), ashtu edhe në ato të Shqipërisë politike.
Zhvendosja e shqiptarëve është dashur të lirojë toka të punueshme për serbët nga rajonet pasive. Artikulli 2 i konventës ka paraparë ekspatririmin në tërësi të shqiptarëve nga shumë qytete, nga të cilat janë : Prizren, Ferizaj, Prishtinë, Kaçanik, Gjilan, Preshevë, Pejë, Istog, Mitrovicë, Gjakovë, Vushtrri, Drenicë dhe të tjerë. Gjatë pesë viteve të para, nga 1939 deri në 1944, ishte e paraparë që në Turqi të vendosen 25.000 familje shqiptare, dhe në dinamikën në vijim.
4000 familje në 1939,
6000 familje në 1940,
7000 familje në 1941 dhe 1942 si dhe
8000 familje në 1943 dhe 1944.
Sipas marrëveshjes, një familje mund t'i ketë deri në 250 anëtarë, kështu që 40.000 familje mund të përmbajë më shumë miliona njerëz
« Last Edit: February 19, 2019, 12:58:31 AM by Leutrim »

Leutrim

 • OG member
 • Newbie
 • ***
 • Posts: 33
 • Karma: +5/-0
Diskutim i pergjithshem
« Reply #916 on: February 19, 2019, 12:55:05 AM »

Doktrina e shenjt serbe
për asgjësimin dhe dëbimin e elementit shqiptar nga trojet etnike të tyre daton që nga lashtësia, që nga momenti i infiltrimit të popullit sllav në këto anë, në shek. XII. Përzënia e shqiptarëve nga trojet e veta, si nga Qupria, Aleksinci … u inspirua nga Milosh Obrenoviqi, i cili përdori të njëjtat forma si pasardhësit e tij, duke masakruar popullatën shqiptare dhe duke e detyruar atë që të largohet nga trojet e veta, për t’u mos u kthyer më kurrë atje. Kjo ide më vonë filloi të institucionalizohet në qarqet shovene serbe dhe të bëhet preokupim qenësor i tyre.

Personalitete dhe institucione më të njohura serbe në janë përpjekur për institucionalizimin dhe aplikimin e kësaj Doktrine gjatë historisë kanë qenë:

Milosh Obrenoviqi
Ilija Garashanin - platforma Naçertanje Në vitin 1936 përpiloi materialin sekret "Mbi zhdukjen e Arnautëve".
Vasa Qubrilloviq -
Ivo Andriq
Amfilohije Radoviç
Artemije Radosavljeviç
Kisha ortodokse serbe
Marko Kraleviqi
Nemanjiqët
Lista e kriminelëve të luftës në Kosovë 1999
Koha e Avro Cemit dhe Savë Batarës
Libri i kaltër


Shko veti atje ne Turqi ne Konstantinopol, ata ende folin edhe e dine se jan shqiptar edhe te kallxojne ata vet.


Nuke eshte kjo pyetja e Tuqise por e popullit Shqiptar ne pergjethsi! Shiko, kemi shume Shqiptar te shperngulur ne shume vende te botes edhe duhet te ju faleminderosh njerzve per mikepritje se armiku kurre nuke te kish mikeprite!

Ajo u kan nje perandori sikurse edhe perandoria Romake, nesh kemi mbijetu ketu edhe ne fund jan kan aleat e tone kunder forcave serbo malazezo chetnike. Duhet me pranu siq u kon, edhe lavdi e perjetshme atyre luftarve prej atyre kohve.
Aty edhe ashu 99.5 % shqiptar jan kon. Chetniket thojshin Ottoman shkaku me arsyetu grabitjen e teritoreve shqiptare te cilet siq shifet ne tekst nalt, edhe ashtu jan pranu nga Ottomanet me autonomi edhe krejtat per drejta shqiptare. Ndersa forcat chetniko serbo malazeze siq dihet kan masakru edhe shperngul shqiptaret.

O lej Nemanjiqet, Millosh Obrenoviqin, Radoviqin etj., nalu vec tek Cubriloviqi sepse at'here fillon t'lulzoje konventa e fsheht Turko-Serbe.
Quote
Çublirlloviçi më 1937 e bëri projektin e Dëbimi i Shqiptarëve për qeverinë e Stojadinoviçit, që duhej ta ndiqte qeveritë shtetërore.[12]

“   Arnatutët është e pamundur t'i shtypësh vetëm me kolonizim gradual... Mënyra e vetme dhe mjet i vetëm është dhuna brutale e një qeverie shtetërore e organizuar... ku ne gjithnjë kemi qenë mbi ta.

Nuk kam nevoje me shku me vet askand, sepse vet familja jem ka qene pre e ksaj marreveshje t'fshehte Turko-Serbe, ku ka vazhdu deri vone, deri n'vitet '80.Perkunder ksaj Turqie fashiste edhe t'ditve t'sodit ku ne nje shtet me mbi 5 milione Shqiptar nuk lejon hapjen e shkollave shqipe, eshte fat i madh qe shume Shqiptare atje ende se kane harru gjuhen.Edhe nje here pe ceki, populli shqiptar nuk eshte shperngule me vete deshire ne ato troje, po eshte shperngule me qellime t'fshehta per zbrazjen e popullsise jo sllave ne ballkan dhe per mbushjen e zonave t zbrazta ne Anadoll.Thjeshte me pak fjale, Turk e Shka, moter e vlla.
« Last Edit: February 19, 2019, 03:34:54 PM by Leutrim »

Leutrim

 • OG member
 • Newbie
 • ***
 • Posts: 33
 • Karma: +5/-0

Dema

 • OG member
 • Hero Member
 • ***
 • Posts: 868
 • Karma: +47/-14
 • J2-M205
Diskutim i pergjithshem
« Reply #918 on: February 19, 2019, 01:19:13 AM »
Po normal qe te pyes se kush ti ka msu keto gjera edhe nuke te nenqmova as nuke eshte ofendim per ty por per ato cili ti ka msue keto.
Siq mundesh mu informu ne ato shkrime nalt, jan me referenca krejt ku shumta jan nga Dr. Besnik R. Bardhi apo me referenca Otomane apo nga britannica.
Per mua kjo nuke eshte asgje personale por siq po duket per ty eshte edhe ki njefar lloj kompleksi, per ate te pyta sa vjecar je, ku je lind edhe nga je ta kam percepcionin me kene jam duke folur?
Une te dhash referenca nga wikipedia shqipe te cilet jan nen referenca te Dr. Besnik R. Bardhi, edhe nga Britannica ti ma dhe nje referenc nga nje gazete online pa kurrefare vlere....
A kupton ti se aty nuke ka pas Turqi siq edhe e verteton gjenetika por forcat Serbo Malazezo Bullgare i kan masakru dhe shperngul shqiptaret ne Turqi ndersa Shqiptaret thojshin ndimoheni vellezer Turqi edhe atje kan ike me miliona.
Kan ike atje se jan kan te mirepritur atje, sa do pake. Sikur se edhe sot jan te mirepritur! Ndersa tjeter kund skan mujt me ike dhe ishin kan te masakruar apo te dorzuar forcave chetniko serbo malazeze


Mas leti eshte me viktimizu veten ehde me ja lan fajin dikujna tjeter. Por qka eshte mas keqti eshte me ndryshu historine kurse krejt e dine se Turqit edhe Shqiptaret jan kan aleat ne ato kohe kunder forcave serbo malazeze.
Gjithashtu i kan pranu krejt ata shqiptar emigranto refugjat ne tokat e tyre. Duhet mu kan real shume kan ike prej skamjes e jo prej luftes sikurse edhe qysh sot ikin edhe emigrojne.

Une skam asgje personalisht me kete por nuke i dua rrenat edhe njerzit e kompleksuar. E dua te verteten edhe krenarien.
« Last Edit: February 19, 2019, 02:40:40 AM by Dema »

Dema

 • OG member
 • Hero Member
 • ***
 • Posts: 868
 • Karma: +47/-14
 • J2-M205
Diskutim i pergjithshem
« Reply #919 on: February 19, 2019, 01:48:50 AM »
"Ndërkohë në vitin 1938 midis Qeverisë së Republikës së Turqisë dhe Qeverisë së Mbretërisë Jugosllave u nënshkrua konventa famëkeqe,

Edhe nese ne fakt kjo u nenshkrua kjo nuke ka kurrefare rendesi, kjo eshte vetem se nje leter e kote.

Cka ka rendesi eshte se keto troje jan kan 99.5 perqind te popullume me shqiptar edhe forcat chetniko serbo malazeze kan nderhy me ushtar edhe i kan masakru edhe Shqiptaret vet kan ike ne Turqi se e kan dit qe atje e kan mire.

A kupton cka ka rendesi ketu??     Gjithashtu ajo pakic e vogel Turqi qe ka pas ketu kan luftu krah per krah me Shqiptar, sikurse e verteton Statua e ati Oficiri Ottoman te lindur ne Syiri ne Shkoder ku edhe vdiq.

Tkishin ike ne Serbi apo Greqi as njo gjall nuke kish pshtu. Por qishtu jemi na shqiptaret askujna nuke ja dimi per faleminderit e jemi pa koker respekti edhe nder. Qashtu edhe na njofin krejt, fatkeqsisht.
« Last Edit: February 19, 2019, 01:50:46 AM by Dema »

Dema

 • OG member
 • Hero Member
 • ***
 • Posts: 868
 • Karma: +47/-14
 • J2-M205
Diskutim i pergjithshem
« Reply #920 on: February 19, 2019, 02:06:31 AM »
O lej Nemanjiqet, Millosh Obrenoviqin, Radoviqin etj., kapu vec tek Cubriloviqi sepse at'here fillon t'lulzoje konventa e fsheht Turko-Serbe.
Nuk kam nevoje me shku me vet askand, sepse vet familja jem ka qene pre e ksaj marreveshje t'fshehte Turko-Serbe,

E pse nuke kan nejt ketu me mbrojte atdheun e me kape pushken por kane ike ne Turqi?

Pse nuke kan ike ne Greqi apo ne Serbi? Se atje i kishin masakrua, normal.  Por ne Turqi i kan marre me toka e me puna. Shume kan ike edhe sikur emigrant social mas pareve e tokes mos harro, kan ike edhe prej skamjes.

Nje lloj sikurse qysh edhe sot ikin shqiptaret edhe emigrojne askush pa i prek as pa ju marre drejtat. I kan me shkolla e tanat por apet ikin.  Ne Kosove kur i leshojne vizat as nje ska me met.
« Last Edit: February 19, 2019, 02:40:21 AM by Dema »

Dema

 • OG member
 • Hero Member
 • ***
 • Posts: 868
 • Karma: +47/-14
 • J2-M205
Diskutim i pergjithshem
« Reply #921 on: February 19, 2019, 04:50:24 AM »
O lej Nemanjiqet, Millosh Obrenoviqin, Radoviqin etj., kapu vec tek Cubriloviqi sepse at'here fillon t'lulzoje konventa e fsheht Turko-Serbe.


Pse mi lon Nemanjicat e Obrenoviqin e Kishen Ortodokse Serbe e mu kap veq per nje leter tek Cubriloviqi. Vetem se aty mund te kapesh tek Turqit?

Jo zdu te kapna per askend, une vetem se u faliminderova per mikepritje kurse kan mujt mi zene rob e mi shit ne lidhje te mesme apo ma zi mi myte krejt por i kan pranu e per ate u faleminderova por nese ski nder e faleminderim bile tkish respekt te mos me flliq faleminderimin e dikujna tjeter.

Shiko Sanxhaklit 150-100 vjet me pare nen Perandorine Ottomane, krejt me plisa duke folur shqip. Shikoji sot nen shtetin Serb cilin pe mbron aq shume edhe nen forcat serbo chetnike cka ju ndodhi? Deklarohen Serbo Bosnjak.


Tipik ajo e vjetra siq thojne Serbet "nje treten mi asimilu, nje treten mi myte, nje treten mi perzone."

Pra keto bitiset ky ciklusi. Nje e treta eshte e vrare, nje e treta eshte e perzone, dhe nje e treta eshte e asimiluar.

Edhe mos me gjuaj keto me nenqmime e tani me ike po bano burre edhe ri mbas fjalve tuaja.

Ski nevoj mi mbrojte Serbo Chetniket se qe besa une jam lind e ritur ne Kroaci e skam te beje asgje as me Turqi as me Serb, por mbaje veten se Turqit moti kan ike edhe qata qe jan kon kan dek duke mbrojt kete vend ndersa shqiptaret kan ike ne Turqi. Mbaje veten se Serbia eshte duke i spre bajonetat e tani te kallxoj se kush i ka fajet.

Tulifare femije sot po mundet me komentu, as nuke prezentohet dhe asgje. Mbrone forcat chetniko Serbe cilet beren masakret dhe thot qe e kan te njejtin faj sikurse edhe Turqit te cilet i pranuan refugjat edhe emigrantet shqiptar.

« Last Edit: February 19, 2019, 04:52:17 AM by Dema »

Leutrim

 • OG member
 • Newbie
 • ***
 • Posts: 33
 • Karma: +5/-0
Diskutim i pergjithshem
« Reply #922 on: February 19, 2019, 06:48:09 PM »
Po normal qe te pyes se kush ti ka msu keto gjera edhe nuke te nenqmova as nuke eshte ofendim per ty por per ato cili ti ka msue keto.
Siq mundesh mu informu ne ato shkrime nalt, jan me referenca krejt ku shumta jan nga Dr. Besnik R. Bardhi apo me referenca Otomane apo nga britannica.
Per mua kjo nuke eshte asgje personale por siq po duket per ty eshte edhe ki njefar lloj kompleksi, per ate te pyta sa vjecar je, ku je lind edhe nga je ta kam percepcionin me kene jam duke folur?
Une te dhash referenca nga wikipedia shqipe te cilet jan nen referenca te Dr. Besnik R. Bardhi, edhe nga Britannica ti ma dhe nje referenc nga nje gazete online pa kurrefare vlere....
A kupton ti se aty nuke ka pas Turqi siq edhe e verteton gjenetika por forcat Serbo Malazezo Bullgare i kan masakru dhe shperngul shqiptaret ne Turqi ndersa Shqiptaret thojshin ndimoheni vellezer Turqi edhe atje kan ike me miliona.
Kan ike atje se jan kan te mirepritur atje, sa do pake. Sikur se edhe sot jan te mirepritur! Ndersa tjeter kund skan mujt me ike dhe ishin kan te masakruar apo te dorzuar forcave chetniko serbo malazeze


Mas leti eshte me viktimizu veten ehde me ja lan fajin dikujna tjeter. Por qka eshte mas keqti eshte me ndryshu historine kurse krejt e dine se Turqit edhe Shqiptaret jan kan aleat ne ato kohe kunder forcave serbo malazeze.
Gjithashtu i kan pranu krejt ata shqiptar emigranto refugjat ne tokat e tyre. Duhet mu kan real shume kan ike prej skamjes e jo prej luftes sikurse edhe qysh sot ikin edhe emigrojne.

Une skam asgje personalisht me kete por nuke i dua rrenat edhe njerzit e kompleksuar. E dua te verteten edhe krenarien.

Nuk ka rendesi kush m'ka m'su mu, kto qe i fola jane ne t'gjitha kronikat e kohes.Per mu nuk eshte kurrfare kompleksi, perkundrazi kjo qysh po shihet eshte krejtesisht e kunderta.Qa ka lidhje a eshte referenca nga ndonje Gazete(qe veq e gjeta aty ne google dhe e mora linkun e pare qe m'doli) apo wikipedia, ku per wikipedia shumica e gjerave mund te jene te paskate sepse edhe nje 10 vjecar mundet me hap account aty edhe me fillu me editu tekste, a per gazete nuk besoj qe ka ndonje redaktor ner 18 vjete.Qe tka mbete hatri t'dergoje edhe link tjere.

Qysh thojshin shqiptaret "ndimoheni vellezer Turqi" a qa je ka thu ?Prej kujt e shpalli Pamvaresin Shqipnia me 1912 ? Prej Perandorise Osmane apo prej shteteve Sllave? Kejt kjo ka fillu me propagande turke, normalishte edhe me gjenocidin serbe kunder shqiptarve kjo as  qe diskutohet.More zotni a e din ti qe n'kohen e pashiqit, rankoviqit etj., Turqia s'bashku me serbi ka pagu hoxhollare per t'propagandu me shperngul shqiptar n'Turqi, tu ju thane popullit, "duhet mu shperngul n'Turqi, se atje i kena "vllaznit, se Turqia eshte Xhehnet etj".Dhe normal, nje popull i frigum nga vrasjet serbo-sllave, ju ka besu.

Nuk oshte tu e viktimizu kerkush kerkond, thjeshte jemi tu debatu.A e din ti qe kur e pyeten pashiqin pse nuk ke ndertu shkolle shqipe, ai tha se n'Shkup ju kam maru Teqe dhe Xhamia Shqiptarve.Sepse gjithmone interesi pan-sllavist ka qene qe ti paraqese shqiptaret pa komb, dmth me identitete musliman dhe turk ashtu qysh e ka ba edhe Perandoria Osmane ku Shqiptaret musliman i konsideronte si Turq.I kane pranu se gjysma e Anadollit dhe Turqise n'pergjithesi ka qene e pa banume, dhe kjo ka qene n'interes kombtare turk, ku qysh e thash Shqiptaret musliman i kane paraqite si Turq.

Leutrim

 • OG member
 • Newbie
 • ***
 • Posts: 33
 • Karma: +5/-0
Diskutim i pergjithshem
« Reply #923 on: February 19, 2019, 06:50:28 PM »
Edhe nese ne fakt kjo u nenshkrua kjo nuke ka kurrefare rendesi, kjo eshte vetem se nje leter e kote.

Cka ka rendesi eshte se keto troje jan kan 99.5 perqind te popullume me shqiptar edhe forcat chetniko serbo malazeze kan nderhy me ushtar edhe i kan masakru edhe Shqiptaret vet kan ike ne Turqi se e kan dit qe atje e kan mire.

A kupton cka ka rendesi ketu??     Gjithashtu ajo pakic e vogel Turqi qe ka pas ketu kan luftu krah per krah me Shqiptar, sikurse e verteton Statua e ati Oficiri Ottoman te lindur ne Syiri ne Shkoder ku edhe vdiq.

Tkishin ike ne Serbi apo Greqi as njo gjall nuke kish pshtu. Por qishtu jemi na shqiptaret askujna nuke ja dimi per faleminderit e jemi pa koker respekti edhe nder. Qashtu edhe na njofin krejt, fatkeqsisht.

E qysh nuk mundet me pas rendesi nje marreveshje e nenshkrume nga dy protokolle shteterore ? Per qka e kane nenshkru ata, me mbete veq ne leter a ? Une veq e ceka kete marreveshje se marreveshje t'tilla ka pas edhe ma heret.

Marreveshjet ,per bartjen e popullsise muslimane (shqiptare) nga tokat kinse “serbe” jane ba edhe shume ma heret ,qysh prej vitit 1862, kur u mbajt Konferenca nderkombetare ne Kanlixhe, paralagje e Stambollit ,me ç’rast qeverite Ruse ,Franceze dhe Turke bënin marreveshje për nje qasje të perbashket ne dobi t'serbise. Ne ate marreveshje ishte shkruar që muslimanet( pra shqiptaret) duhen të shperngulen “ore e me pare”. Serbia do t`i paguante Turqise demshperblimin prej 9.000.000 groshesh.. Dhe Turqia i merrte groshet, na merrte neve , na zhbente nga tokat tona.
E pastaj edhe Konventa e 11 korrikut 1938 qe kontraktonte bartjen e 40 mije familjeve shqiptare brenda 8 viteve të ardhshme. Ja cka thote NENI 21 i k'saj Konvente qe ti pe quan leter koti :

Neni 21.
Kjo Konventë hyn në fuqi ditën e ratifikimit të saj nga ana e të dy qeverive.

Njëherit, nënshkruesit, këtë Konventë do ta vërtetojnë me vulat përkatëse.

E hartuar në gjuhën frënge në vitin 1938.

pra eshte vulose nga ana e dy shteteve.

S'duhet me harru psh edhe traktatin e Lozanes 1923, ku u shkembyne muslimanet(shumica Shqiptare nga Cameria) me Krishteret e Turqise, ku qoje pothujse ne zbrasje totale te Camerise.
E cka ka pase me lype nje Shqiptar Musliman ne Greqi apo serbi ? Ti a pe kupton se kto jane ba nbaza ideologjike fetare dhe anti shqiptare, duke i paraqite Muslimanet Shqiptar si Turq, Katoliket Shqiptar si Latine dhe Ortodoksit Shqiptar si Greke dhe Sllav.M'vjen keq po un nuk ja di per ndere Turqise ato shperngulje e nqofse ti ja din, kush po t'nal, vazhdo nderoje, rrespektoje e falenderoje.

Leutrim

 • OG member
 • Newbie
 • ***
 • Posts: 33
 • Karma: +5/-0
Diskutim i pergjithshem
« Reply #924 on: February 19, 2019, 06:51:35 PM »
E pse nuke kan nejt ketu me mbrojte atdheun e me kape pushken por kane ike ne Turqi?

Pse nuke kan ike ne Greqi apo ne Serbi? Se atje i kishin masakrua, normal.  Por ne Turqi i kan marre me toka e me puna. Shume kan ike edhe sikur emigrant social mas pareve e tokes mos harro, kan ike edhe prej skamjes.

Nje lloj sikurse qysh edhe sot ikin shqiptaret edhe emigrojne askush pa i prek as pa ju marre drejtat. I kan me shkolla e tanat por apet ikin.  Ne Kosove kur i leshojne vizat as nje ska me met.

Se qysh e ceka edhe ma heret, propagandat e Hoxhallarve se n'Anadolle eshte Xheneti etj.
Se, Muslimani Shqiptar eshte paraqite si Turk, e Europa po edhe shtetet Ballkanike kane dashte me zhduke elementin turk nga Ballkani.At'here pse nje numer i konsiderushem i Shqiptarve ortodoks kane emigru nga Anadolli per Greqi, e nuk kane nejte n'Turqi ? (Veq shikoje dokumentaret e Marin Mema, se qysh Camet Ortodoks ende flasin shqip por deklarohen si Grek).E njejta pyetje si e jotja, NONSENSE.

Jo nuk eshte bash nje lloj.Se at'here Shqiptaret kane ike prej detyrimit, shtypjes, masakrave e gjenocidit serbo-sllav kunder Shqiptarve per nje jete ma te mire, dhe natyrisht Turqia ka qene e interesuar per mbushjen e tokave t'zbrazura me muslimane Shqiptare Europian, sepse Turqia ishte nje vend i mbushur me skllever zezak e rracave tjera, ku ni pjese t'madhe t'tyre i deboj per n'Indi e vende tjera.
« Last Edit: February 19, 2019, 06:58:08 PM by Leutrim »

Leutrim

 • OG member
 • Newbie
 • ***
 • Posts: 33
 • Karma: +5/-0
Diskutim i pergjithshem
« Reply #925 on: February 19, 2019, 06:57:19 PM »

Pse mi lon Nemanjicat e Obrenoviqin e Kishen Ortodokse Serbe e mu kap veq per nje leter tek Cubriloviqi. Vetem se aty mund te kapesh tek Turqit?

Jo zdu te kapna per askend, une vetem se u faliminderova per mikepritje kurse kan mujt mi zene rob e mi shit ne lidhje te mesme apo ma zi mi myte krejt por i kan pranu e per ate u faleminderova por nese ski nder e faleminderim bile tkish respekt te mos me flliq faleminderimin e dikujna tjeter.

Shiko Sanxhaklit 150-100 vjet me pare nen Perandorine Ottomane, krejt me plisa duke folur shqip. Shikoji sot nen shtetin Serb cilin pe mbron aq shume edhe nen forcat serbo chetnike cka ju ndodhi? Deklarohen Serbo Bosnjak.


Tipik ajo e vjetra siq thojne Serbet "nje treten mi asimilu, nje treten mi myte, nje treten mi perzone."

Pra keto bitiset ky ciklusi. Nje e treta eshte e vrare, nje e treta eshte e perzone, dhe nje e treta eshte e asimiluar.

Edhe mos me gjuaj keto me nenqmime e tani me ike po bano burre edhe ri mbas fjalve tuaja.

Ski nevoj mi mbrojte Serbo Chetniket se qe besa une jam lind e ritur ne Kroaci e skam te beje asgje as me Turqi as me Serb, por mbaje veten se Turqit moti kan ike edhe qata qe jan kon kan dek duke mbrojt kete vend ndersa shqiptaret kan ike ne Turqi. Mbaje veten se Serbia eshte duke i spre bajonetat e tani te kallxoj se kush i ka fajet.

Tulifare femije sot po mundet me komentu, as nuke prezentohet dhe asgje. Mbrone forcat chetniko Serbe cilet beren masakret dhe thot qe e kan te njejtin faj sikurse edhe Turqit te cilet i pranuan refugjat edhe emigrantet shqiptar.

Thash leje Nemaniqet, Obrenoviqt, Kishen satanike serbe e kto krejt se kem tu fol per ate periudhe kohore, per Konventen e '38,e skem tu fol per mesjete. Se qe je per me fole folum ren per krejt, prej
Stefan Nemanjes, Car Lazarait e krejt dinastise t'Nemaniqve, edhe per krejt dinastite e tjera mesjetare serbe, deri n'fillimet e kryengritjes serbe me Karagjorgjin, Obrenoviqet ,Ilija Garashanin,Petrin I,Pashiqin,Rankoviqin,Vasa Qubrilloviq, Ivo Andriq, Amfilohije Radoviq,Titon deri te millosheviqit per kryerjen e makabrave, masakrave, gjenocide nder vite, shtypjen e terrori kunder Shqiptareve.Kerkush s'osht tuj mohu, po skem tu fole per ata.

Po normalisht qe t'ka mireprite se u kan nevoje per neve.E ti falenderoju hiq so problem, secili e ka qendrimin edhe menimin e vet personal, edhe ta rrespketoje.
Cfare nenqmime o vlla, kqyr ti qysh fillove me nenqmime per mu masnej thuj per mu se "kishe" t'pasna nenqmu.Qitu jom un se kam njet me ike kerka edhe ju qendroj fjalve tmia mbrapa, kqyr edhe ma nalt ta kom shkru, po thjeshte 24 ore s'muna me nejte online n'forum me kqyre e met prit se kur po replikon se kom prioritete tjera.

Une i mbrojta serbet a ? Ma perpara e furi veten se i mbroje serbt e t'bamat e tyne(se spo du me hi ma fell e mu livdu, po nje pjese e konsiderushme e familjarve tmi kane qene pjes e UCK-se) e ti mthu po i mbron shkijet.Po thjeshte edhe Turqia ka faje per shpernguljen e Shqiptarve, edhe kta kam me than deri t'des, deri t'pakten t'del naj zbulim shkencor qe ska qene ashtu, se perndryshe skam t'beje kurgjo kunder Turqise dhe popullit Turk, sot shtet dhe popull mik me Kosoven e Shqipnin.
Po se ma ke pre kthizen ti me dite a jam fmi a s'jam, sa per prezantim jam prezantu kur jam regjistru nforum, bile sa e maj men ti je kan i pari qe mke uru mireseardhje.Ti falenderoju e bo qka dush, a une se kam njete.Thjeshte pe permbulli me qite fjali

"I urrej viktimat qe respektojne ekzekutoret e tyre" - Jean Paul Sartre

Met mira.

Dema

 • OG member
 • Hero Member
 • ***
 • Posts: 868
 • Karma: +47/-14
 • J2-M205
Diskutim i pergjithshem
« Reply #926 on: February 20, 2019, 03:44:07 AM »
O online-Skenderbeg, edhe une jam kan sikur ti por duke lexu edhe kuptu e kam ndryshu mendimin, bile une jam kan shume ma "hard core" por nejse, duhesh me kuptu se ajo perandori u kan. Perandoria Osmane. Krejt historiant modern boterore e adhuroje edhe e respektojne Perandorine Ottomane, shkaku i ligjeve, drejtsise, moralit, tehnologjise, shkences, etj.
Ajo nuke u kan luft Turqit kunder Shqiptarve por thjesht nje perandori cila i ka zapu shume popuj e jo vetem se shqiptaret.
Nesh edhe mire kemi kalu ner ata. Disa popuj kan kalu shume ma keq se nesh. Ajo u kan sikurse Perandoria Romake, ne fakt Romaket kan vra edhe me shume Ilir se sa Ottomanet Shqiptar. Prandaj edhe ne Perandori Romake shkollat ne gjuh Ilire nuke kan egzistu por jan kan te konsiderushum vetem se ata Ilir te cilet jan asimilu kompletikisht edhe te cilet veten e kan konsideru Romak. Nuke ki as nje arsyje pse me urrejt Perandorine Ottomane me shume se sa Perandorine Romake per shembull. Pra duhesh me urrejt edhe mbretin Konstantinin e Madh me preardhje ilire, shkaku u asimilu  kompletikisht edhe veten e ka konsideru Romak. Do te ishte e njejt sikurse ju bashkangjit Ottomanve edhe veten e konsideroj Turk e jo Shqiptar. Pra nje lloj duhesh me urrejt edhe Mbretin Diokletianin me preardhje ilire cili u asimilua nen romak gjithashtu edhe veten e konsideroj Romak. Pra duhesh ta urrejsh edhe Aleksandrin e Madh cili eshte me preardhje ilire por jan helenizua kompletikisht edhe veten ma nuke e konsideruan Ilir por Maqedonas te helenizuar edhe luftuan kunder Ilirve.

Nuke ki as nje arsyje pse me urrejt Perandorine Ottomane, se pari se ty as nuke te kujtohet Perandoria Ottomane, ndoshta katragjyshi jot apo baba i atina kish dit me kallxu. Por ty nuke te kujtohet edhe ti mund te jesh i rritur vetem se nen influencen e dikujna. Shikoji fotot nen Perandorine Ottomane, nuke mu pergjigje pse Shqiptaret nen Perandori Ottomane, tek fotot e Sanxhakut krejt mbajn plisa edhe te vetmen gjuhe cilen e folin eshte gjuha shqipe e pse sot nen shtetin Serb deklarohen sikur Bosnjako Serb ndersa 20 vjet mbrapa, ti kishin pa me plis ne kry e kishin hanger dajakun edhe qytekin?

Une spo thom Turku i mire, dhe zdua te kem asgje me Turqi perveq nje miqasi dhe diplomacion normal sikur sicili shtet me shtet. Por e ndajme nje pjese histori se bashku edhe duhet me qen njeriu real. Qka kan gabu ju thua keshtu keshtu edhe keshtu. Por edhe kur kan dal njerzi edhe te beses duhet me pranu e jo me dal njeri i ulet por njeriu i ngritur me pergjethsi, me bese edhe me moral edhe mi mbrojte veprat e paraardhseve tuaj!

Shiko nje shembuj, kemi shume vizira te mdhaj Shqiptar te cilet e filluan karieren sikur jetima prej familjeve te varfura, ndersa me aftesite e atyre ata mriten deri te ranku i vizirit te madh me aq shume pasuri sa une edhe ti sot nuke mujme as me paramendu. Prandaj kemi kesi shembuj te njejt edhe ne Perandori Romake, edhe atje ka raste ku jetimat apo antaret e familjeve te varfura kan meri deri te ranku i mbretit te romes. Kjo te verteton nje shoqeri me ligje, kushte, perparsi edhe barazi me te mdhaja se shume do shtete modern te botes. Sidemos ne shtetet e Balkanit modern ti nuke mundesh me perparu aq let nese nuke je i kyqur ne politik edhe krejt shkon me njoftesi e jo me aftesi. Nen Perandori Ottomane ke mujt me let me perparu me aftesi e pa njoftesi se sa ne disa shtete te Ballkanit modern te sotem, mund te paramendosh kete?

Ajo u kan nje perandori ku paraardhsit e tu kan marre pjese edhe duhesh te mburrsh me ata, se beso jan kan te beses e te fjales e te atdheut shume ma shume se shqiptaret modern te sotit.

Shkolla e pare e hapur eshte nen Perandori Ottomane, Mësonjëtorja e Korçës është shkolla e parë demokratike, kombëtare, dhe laike e gjuhës shqipe e cila u hap më 7 mars të vitit 1887 në Korçë nga ana e mësuesit patriot Pandeli Sotiri. Por shkolla u mbyll disa her shkaku i kushteve te keqija se as nje Shqiptar nuke ka dasht me ba donacion edhe me ndimu shkolles. Paramendo njerzit me duart e tyre kan ndertu piramida 5000 vjet me pare e nesh nuke mi mujt mu kujdes reth nje shkolles.
Kete shkoll e hapi Naim Frasheri me leje prej Sultanit - https://en.wikipedia.org/wiki/M%C3%ABsonj%C3%ABtorja


Prandaje kemi Rastin e Hasan Riza Pashes:
Quote
The son of the distinguished Ottoman statesman Mehmed Namık Pasha, he was born in Baghdad. He was of Albanian origin. He entered the Ottoman Military Academy in 1892 and graduated on March 13, 1895. He continued his studies in Germany (1899–1900). After serving in Iraq (1901–-1911) he was promoted to the rank of General and assigned as wali of Shkodër.

He was the main commander during the Siege of Shkodër and became the symbol of resistance against the Montenegrin invasion. He did his utmost to defend the town, stating "Shkodra is our fate or our grave, but not our shame". He was shot dead by Osman Bali and Mehmet Kavaja, two Albanians who were servants of Essad Pasha, on 30 January 1913. Soon after, Essad Pasha would hand the town over to the Montenegrins.

E dha fjalen me mbrojte Shkodren deri ne vdekje deri te e tradhtuan shqiptaret edhe ja dorzuan Shkodren Malazezve. Per mu ky eshte 100 ma burre se keta tjere Shqiptar te cilet ju bashkuan Malazezve per tradhti. pra vetem se nuke kam qef qe te bish ne hise te ktyre tradhtarve.
E kam pa ne gazeta prej Shqiperise, shqiptaret sot shkojn ja sulmojne permendoren ne Shkoder. Ja sulmojne permendoren ata te cilat iken ne Turqi ndersa ky qe nuke eshte i keti vendi vdiq per Shqiptari! Plus aty nuke ka pas Turqi tjere perveq keti komandantit, krejt tjere jan kan njeqind perqind Shqiptar duke mbrojtur Shkodren prej chetnikve.

Normal se kam drejt me te than se je ne anen e Serbve edhe chetnikve, shkaku se at her ashtu ka qen historia. Sot nuke kemi pse mi permend Turqit shkaku se ata kan ike ne Turqi edhe  Perandoria Osmane nuke eshte ende por ne ato kohe, ashtu ka qen situata. Jan kan te involvume Ottomanet, Shqiptaret edhe serbo chetniket. Pra nese fol kunder Ottomanve te asaj kohes ne fakt je duke folur kunder Shqiptarve sepse Shqiptaret pas revoltit i kan plocu krejtat drejtat edhe shteti Ottoman i ka armatos Shqiptaret per me mbrojt teritorin e tyre kunder forcave chetnike.

Shiko rastin e Isa Boletinit, ata e fituan revolucionin prandaj shteti Ottoman ja dha Isa Boletinit 60 000 pushka me luftu kunder forcave serbo malazeze ndersa aj me tradhti vritet ne Mal tZi.
Lexo ketu per 60 000 pushka edhe Isa Boletin cili luftoj me aleat Ottomanet kunder forcave chetniko serbe, prandaj e tradhtun ne Mal tZi - https://en.wikipedia.org/wiki/Isa_Boletini#Balkan_Wars_and_Albanian_independence

Tani edhe fiset shqiptare jan ngrite ner Perandori Ottomane ku Perandoria Ottomane nuke i ka prek fiset por i ka leju mi mbajt ligjet edhe traditat e tyre shqiptare mbrenda perandorise. Edhe per kete duhet me ju faliminderu.
Edhe per mbeshtetjen e fiseve edhe Shqiptarve nga Shiperia per te ardhur ne Kosove dhe mbrojtur tokat e tona prej okupatorit! Edhe per kete duhet me ju falimenderu!

Ska as nje menyre ne bot ku mundesh mem bind se serbo chetniket jan kan kaq human, zemer tmire, e kaq shume jan kujdes per Shqiptar, deri te jan kujdes cka do te ndodh me shqiptar pasi i zapojne teritoret e tyre. Kaq shume jan kujdes qe kan ba kontrata me Ottoman mi dergu atje Shqiptaret sepse ata jan kaq shume te kujdeseshum edhe shpyrtnisht te mire e skan dasht mi myte shqiptaret apo mi lendu por ju kan gjete zgjidhje qysh mi dergu dikund ku kan me jetu ne paqe, me toka, me buke e me shtepia e me gjitha tmirat.

Pernime te kokan kan shume human, ndoshta erdhe me shume se Nena Tereza. Pake po bojme humor  8)

Shiko nuke jan krejt gjerat bardh e zi, e nuke ban me pas komplekse as nuke ki arsye pse me pas komplekse.  Mendoja mire edhe vepro ashtu qysh ta mer mendja por nese nuke pajtohesh me mua pra bile mos sharo me disrespekt por mendoja mire se nuke eshte krejt ne jet qysh te duket tash e me lexim, mesim edhe kuptim mund ta ndyshojsh mendimin prandaj do te vjen marre nese i ke folur disa fjal ku nuke u kan vendi as koha.

Duhesh ti respektosh krejt pjeset ku paraardhesit e tu kan marre pjese ne histori, prej Ilirides e Helenve, Perandorise Romake, deri te Perandoria Ottomane, tek Muslimaneti edhe tek Krishtieret. Tek shpetimi i Jaudive. Tek kultet e lashta Ilire. E te gjitha luftat, betejat edhe herojet! Jo veq mu kap per nje pjese cila te konvenon shkaku i identitetit modern evropian por mu kan real edhe krenar per gjitha periudhat cilat i kaluam per me qen sot ajo qka jemi. -Shqiptar.
« Last Edit: February 20, 2019, 04:42:33 AM by Dema »

Duhan

 • OG member
 • Full Member
 • ***
 • Posts: 200
 • Karma: +24/-1
 • J2b2 PH1751
Diskutim i pergjithshem
« Reply #927 on: February 20, 2019, 04:25:05 PM »

Phanes

 • OG member
 • Jr. Member
 • ***
 • Posts: 80
 • Karma: +10/-0
Diskutim i pergjithshem
« Reply #928 on: February 21, 2019, 02:18:28 AM »
Both Yugoslavia and Turkey worked for creating the conditions for the deportation of Albanians to Turkey, and neither the Ottomans or Turks should be thanked for their "mikpritje/miqasi" when the movements were coordinated by both sides and advantageous for both sides. Turkey knew it could assimilate muslim peasantry and Serb/Montenegrin invasions was perfect for them to do that, and they coordinated these waves of emigration together. They did it generation after generation. Good Cop/Bad Cop, loje e lodht.

https://pescanik.net/the-colonization-of-kosovo/


"Incidentally, the entire idea of expatriating Yugoslav Muslims to Turkey was constantly suggested from Turkey, which was planning to inhabit the deserted areas in the far east of the country, and possibly use the immigrants from the Balkans in the fight against the Kurds. The idea was placed through media propaganda about easy life in Asia Minor, as well as through the activity of the Turkish diplomatic offices in Yugoslavia. The formal results were the Convention on Expatriation of the “non-Slavic element” from 1938 (200.000 people) and the so-called Gentlemen’s agreement between Tito and the Turkish head of diplomacy Koprulu in 1953, which was supposed to “revive” the Convention from 1938, by “connecting families”. Incidentally, according to one project from 1935, Yugoslav authorities proposed concrete measures in order to encourage the expatriation of Albanians: suppressing the propaganda against emigration which came from Tirana, frequent drafting of “non-Slavic recruits” to participate in military exercises, transferring “non-Slavic public servants” to other parts of the country, penalizing the parents of pupils, more frequent formal announcements of cattle disease in Albanian villages, the ban on tobacco planting, nationalization of personal names and geographic terms, etc.

Independently from the character of its political system, Yugoslavia was “an accomplice in crime”, wholeheartedly accepting the Turkish idea and elaborating it in great detail. An almost identical process of expatriation was organized in Romania and Bulgaria. On the other hand, involving Albanians in such a migration process, and placing them in its foreground, was an exclusive idea of Serbian and Yugoslav ruling elites. The disloyalty of Albanians in the period between the two wars was attributed to their “proclivity towards irredentism”, and, in the early 1950s, to their loyalty to Enver Hoxha and Stalin, who were ideological enemies of Yugoslav socialism. War crimes (primarily by Chetnik units) against Sanjak and Kosovo Muslims and the demolition of religious buildings, also strengthened the state of collective fear. Further expatriation was encouraged by numerous laws adopted by the socialist regime – laws prohibiting Sharia courts and religious schools, laws which prohibited the wearing of the hijab, and other “atheist” regulations, which encroached on the patriarchal world of Muslims (the law on marriage, mandatory schooling). As early as 1951, many Muslims began declaring themselves as Turks, with the hope that they will be considered for emigration. This is why, after the Kosovo census (1948-1953), the number of individuals who declared themselves as Turks increased by 26 times, although the Turkish embassy in Serbia kept repeating that they were willing to “tacitly” accept a certain number of Albanians as well.

Both in the period between the two wars, and after the Second World War, big operations of disarming Kosovo Albanians preceded big expatriation waves. After the modest results of the ten county disarmament campaign, which took place in the early 1920s, the majority of the Albanian population was set in motion. Some joined the Kachaks, while others emigrated. During 1955/1956, the Yugoslav state security service, headed by Aleksandar Rankovic, carried out one such campaign, while, amongst Turkish diplomats, Rankovic was believed to be the person who “watches over the implementation of the 1953 Gentlemen’s Agreement”.

The problem of compensating the emigrants was the most difficult one. It was temporary solved in 1936, when Yugoslavia paid Turkey the sum of 17 million dinars for the purchase of Muslim land, in order to settle “our healthy national element”, after taking a loan from the State Mortgage Bank. However, the problems ensued in January 1950, when the Protocol on compensating Turkish property and property interests in Yugoslavia was signed in Ankara. According to the Protocol, Turkish property owners were exempted from all taxes and debts which incurred prior to nationalization. In addition to this, Turkey requested that Yugoslavia pays, in foreign currency, for all the assets of people who emigrated before April 1941. The sum they requested was 20 million dollars, while the Yugoslav side considered that half a million dollars was quite enough for compensation. Ankara understood this as an insult."Dema

 • OG member
 • Hero Member
 • ***
 • Posts: 868
 • Karma: +47/-14
 • J2-M205
Diskutim i pergjithshem
« Reply #929 on: February 21, 2019, 06:54:50 AM »
Both Yugoslavia and Turkey worked for creating the conditions for the deportation of Albanians to Turkey, and neither the Ottomans or Turks should be thanked for their "mikpritje/miqasi" when the movements were coordinated by both sides and advantageous for both sides. Turkey knew it could assimilate muslim peasantry and Serb/Montenegrin invasions was perfect for them to do that, and they coordinated these waves of emigration together. They did it generation after generation. Good Cop/Bad Cop, loje e lodht.

https://pescanik.net/the-colonization-of-kosovo/


"Incidentally, the entire idea of expatriating Yugoslav Muslims to Turkey was constantly suggested from Turkey, which was planning to inhabit the deserted areas in the far east of the country, and possibly use the immigrants from the Balkans in the fight against the Kurds. The idea was placed through media propaganda about easy life in Asia Minor, as well as through the activity of the Turkish diplomatic offices in Yugoslavia. The formal results were the Convention on Expatriation of the “non-Slavic element” from 1938 (200.000 people) and the so-called Gentlemen’s agreement between Tito and the Turkish head of diplomacy Koprulu in 1953, which was supposed to “revive” the Convention from 1938, by “connecting families”. Incidentally, according to one project from 1935, Yugoslav authorities proposed concrete measures in order to encourage the expatriation of Albanians: suppressing the propaganda against emigration which came from Tirana, frequent drafting of “non-Slavic recruits” to participate in military exercises, transferring “non-Slavic public servants” to other parts of the country, penalizing the parents of pupils, more frequent formal announcements of cattle disease in Albanian villages, the ban on tobacco planting, nationalization of personal names and geographic terms, etc.

Independently from the character of its political system, Yugoslavia was “an accomplice in crime”, wholeheartedly accepting the Turkish idea and elaborating it in great detail. An almost identical process of expatriation was organized in Romania and Bulgaria. On the other hand, involving Albanians in such a migration process, and placing them in its foreground, was an exclusive idea of Serbian and Yugoslav ruling elites. The disloyalty of Albanians in the period between the two wars was attributed to their “proclivity towards irredentism”, and, in the early 1950s, to their loyalty to Enver Hoxha and Stalin, who were ideological enemies of Yugoslav socialism. War crimes (primarily by Chetnik units) against Sanjak and Kosovo Muslims and the demolition of religious buildings, also strengthened the state of collective fear. Further expatriation was encouraged by numerous laws adopted by the socialist regime – laws prohibiting Sharia courts and religious schools, laws which prohibited the wearing of the hijab, and other “atheist” regulations, which encroached on the patriarchal world of Muslims (the law on marriage, mandatory schooling). As early as 1951, many Muslims began declaring themselves as Turks, with the hope that they will be considered for emigration. This is why, after the Kosovo census (1948-1953), the number of individuals who declared themselves as Turks increased by 26 times, although the Turkish embassy in Serbia kept repeating that they were willing to “tacitly” accept a certain number of Albanians as well.

Both in the period between the two wars, and after the Second World War, big operations of disarming Kosovo Albanians preceded big expatriation waves. After the modest results of the ten county disarmament campaign, which took place in the early 1920s, the majority of the Albanian population was set in motion. Some joined the Kachaks, while others emigrated. During 1955/1956, the Yugoslav state security service, headed by Aleksandar Rankovic, carried out one such campaign, while, amongst Turkish diplomats, Rankovic was believed to be the person who “watches over the implementation of the 1953 Gentlemen’s Agreement”.

The problem of compensating the emigrants was the most difficult one. It was temporary solved in 1936, when Yugoslavia paid Turkey the sum of 17 million dinars for the purchase of Muslim land, in order to settle “our healthy national element”, after taking a loan from the State Mortgage Bank. However, the problems ensued in January 1950, when the Protocol on compensating Turkish property and property interests in Yugoslavia was signed in Ankara. According to the Protocol, Turkish property owners were exempted from all taxes and debts which incurred prior to nationalization. In addition to this, Turkey requested that Yugoslavia pays, in foreign currency, for all the assets of people who emigrated before April 1941. The sum they requested was 20 million dollars, while the Yugoslav side considered that half a million dollars was quite enough for compensation. Ankara understood this as an insult."

Vladan Jovanović 08/04/2013
Translated by Bojana Obradovic Peščanik.net, 08.04.2013.

Vladan Jovanović is a Research Fellow at the Institute for the Recent History of Serbia in Belgrade. This is a summary of the author’s notes for his appearance in the Pescanik radio show on March 29, 2013. His main research interests focus on the integration of the formerly Ottoman territories of Macedonia and Kosovo into the interwar Yugoslav state. Jovanović, who holds a PhD in History from Belgrade University, is the author of Jugoslovenska država i Južna Srbija 1918-1929. Makedonija, Sandžak, Kosovo i Metohija u Kraljevini SHS (Beograd: INIS, 2002) and Vardarska banovina 1929-1941 (Beograd: INIS, 2011).

IMPRESUM
Udruženje građana Peščanik
Reg. br. БУ 15504/2010
Takovska 22, 11000 Beograd
info@pescanik.net
www.pescanik.net
Odgovorne urednice:
Svetlana Lukić
Svetlana Vuković-Mesarović


Shume arsimtarin e mire e paske more burre, taman keshtu Serb i klases tpare ! Tamon edhe pe paraqet historine siq pi konvenon atina, ty duke te dergu ne hise te atyre tradhtarve te cilet ja falen Shkodren chetnikve malazez.

Pescanik’s authors are well known intellectuals and artists: Vesna Pesic, Zarko Korac, Predrag Koraksic – Corax, Biljana Srbljanovic, Dubravka Stojanovic, Vladimir Gligorov, Svetlana Slapsak, Dubravka Ugresic, Branka Prpa, Dejan Ilic, Viktor Ivancic, Sasa Ilic, Marko Milanovic, Nadezda Milenkovic, Dimitrije Boarov, Slavisa Savic, Vesna Rakic-Vodinelic, Végel László, Biljana Stojkovic…

Pescanik co-editors in chief are Svetlana Lukic and Svetlana Vukovic. Pescanik is goverened by Executive Board, whose members are: Vesna Rakic-Vodinelic, Vesna Pesic, Dubravka Stojanovic, Dejan Ilic, Sofija Mandic and Nadezda Milenkovic. In the spring of 2014 the Executive Board made a decision to form Pescanik’s legal team, with the following members: Vladimir Beljanski, Vladimir Djeric, Vladimir Vodinelic, Vesna Rakic-Vodinelic and Sasa Gajin.

Pse nuke eshte as nje shqiptar ketu i punsuar?  Sepse shqiptaret jan vetem se me qel kanalizime edhe me punu naper furra me pjeke buke apo embeltore sipas regjimit Jugosllav, por ju jeni shume te ri edhe jeni te habitur ende edhe te humbur me plot komplekse, duhet hala shume kohe ju mi sheru komplekset edhe mi dal Zot paraardhsve te juaj.


Pe shof qe ky msusi serbo chetik paska shkrue edhe per Sanxhak diqka siq shifet ne keto shkrimet cilat i kuotova prej faqes cilen antari Phanes e dergoj ketu.

Po me intereson qka ka me than ky msusi Serb pse Sanxhaklit krejt kan plisa edhe flasin shqip ne Sanxhakun Shqiptaro-Ottoman 120 vjet me parre, ndersa sot deklarohen sikurse Serbo Bosnjak?
« Last Edit: February 21, 2019, 07:01:12 AM by Dema »