Author Topic: Diskutim i pergjithshem  (Read 95590 times)

Ujkan Vushaj

 • OG member
 • Hero Member
 • ***
 • Posts: 858
 • Karma: +35/-1
Diskutim i pergjithshem
« Reply #900 on: December 03, 2018, 06:56:32 PM »
Dhe synimi u arrit!!

Kerkojme ndjese qe nuk kemi publikuar rezultate koheve te fundit, por arsyeja eshte sepse kemi qene zene me analiza, inkuadrime, etj, pasi na kane dale shume. Keshtu qe sapo arritem 500 te testuar ne databazen e Projektit Shqiptar te ADN-se :D
http://www.gjenetika.com/rezultatet/


Urime  :D.

Dema

 • OG member
 • Hero Member
 • ***
 • Posts: 868
 • Karma: +47/-14
 • J2-M205
Diskutim i pergjithshem
« Reply #901 on: December 09, 2018, 02:38:23 PM »
Edhe unë bashkangjitna urimeve, 500 dukët sikur një numer i mjaftushëm për analiza më të thella dhe kuptimin e linjave direkte baballare tek nesh, pra Y kromosomi.

Duket çe E-v13 do te mbet sikur haplogrupi me i perhapt tek nesh por jo me aq përqindje te madhe siq u propozu më heret në disa studime siç për shembull Pericic et al, por më dukët çe reth 30 % duhet të jet më reale. Në gjithse ende duhet te jet me përqindje më të nalt tek shqiptaret në kresim me tjere popullata me një variacion mjaft të nalt.

Gjithashtu po me vjen interesant çe i kemi disa minoritete ne projekt sikur Grek, Maqedonas, Vlleh, Ashkali, etj, por nje sasi te vogel te mostrave.
Ne gjithse interesant me percjedh qysh do te kompletohën rezultatet sepse kjo ende nuke është piktura e plot. Pra next level është 1000 antarë e pastaj 2000.

Une jam momentalisht i bllokumë me punë dhe jam dukë i prit dy programë çe i kam porosite më mi programu dhe do të jem i gatshum për vazhdimin e investigimin të Y linjave në të ardhmën. Shumë hobby interesant : )

Flor

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Posts: 979
 • Karma: +156/-1
Diskutim i pergjithshem
« Reply #902 on: December 25, 2018, 06:54:04 PM »
Java e fundit e zbritjes në FTDNA. Y-37 për $99. Me kuponin JINGLE10 ka edhe 10% lëshim, dmth. Y-37 vjen për $89: https://www.familytreedna.com/group-join.aspx?group=AlbanianBloodlines&code=B11086

Ky kupon gjithashtu vlen edhe për upgrades. Psh, Y37 në Y111 vjen për $133.


Leutrim

 • OG member
 • Newbie
 • ***
 • Posts: 33
 • Karma: +5/-0
Diskutim i pergjithshem
« Reply #903 on: January 07, 2019, 08:49:12 PM »
A jane t'perfshim edhe minoritetet te http://www.gjenetika.com/statistikat/ apo veq Shqiptaret ?

Flor

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Posts: 979
 • Karma: +156/-1
Diskutim i pergjithshem
« Reply #904 on: January 07, 2019, 09:05:30 PM »
A jane t'perfshim edhe minoritetet te http://www.gjenetika.com/statistikat/ apo veq Shqiptaret ?

Në ata statistika vetëm shqiptarët janë. Kur të kemi më shumë mostra nga minoritetet, mund të bëjmë grafe të veçantë për to.

Duhan

 • OG member
 • Full Member
 • ***
 • Posts: 200
 • Karma: +24/-1
 • J2b2 PH1751
Diskutim i pergjithshem
« Reply #905 on: January 11, 2019, 04:53:48 PM »


• Cabej. Gjirokaster: J2b-M205>Cluster A


a asht ky e lidhur me eqrem cabejin

Ujkan Vushaj

 • OG member
 • Hero Member
 • ***
 • Posts: 858
 • Karma: +35/-1
Diskutim i pergjithshem
« Reply #906 on: January 11, 2019, 06:10:21 PM »
a asht ky e lidhur me eqrem cabejin
Ashtu duket, te dy jane prej Gjirokastres me origjine.

Dema

 • OG member
 • Hero Member
 • ***
 • Posts: 868
 • Karma: +47/-14
 • J2-M205
Diskutim i pergjithshem
« Reply #907 on: January 14, 2019, 05:08:13 AM »
Ashtu duket, te dy jane prej Gjirokastres me origjine.

Eshte shembulli jone i dyti i njohur.

Sir John Anthony Pople (31 October 1925 – 15 March 2004) was a British theoretical chemist who was awarded the Nobel Prize in Chemistry with Walter Kohn in 1998 for his development of computational methods in quantum chemistry.
J2b-M205>CTS1969>YP13


Eqrem Çabej (6 August 1908 – 13 August 1980) was an Albanian historical linguist and scholar who, through the publication of numerous studies gained a reputation as a key expert in the research into Albanian-language, literature, ethnology and linguistics.
J2b-M205>(under testing)Pople edhe nesh "Balkan cluster" jemi dega vellaznore prej kohve fenikase:
J2-M205>CTS1969>YP13*
J2-M205>CTS1969>PH4306*

Do ta shofmi ku bjen Çabej ;) ka gjasa ce eshte njera prej ktyre dyja, YP13 apo PH4306.

Flor

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Posts: 979
 • Karma: +156/-1
Diskutim i pergjithshem
« Reply #908 on: February 18, 2019, 02:52:30 PM »

shestani

 • OG member
 • Newbie
 • ***
 • Posts: 37
 • Karma: +4/-2

Dema

 • OG member
 • Hero Member
 • ***
 • Posts: 868
 • Karma: +47/-14
 • J2-M205
Diskutim i pergjithshem
« Reply #910 on: February 18, 2019, 07:07:17 PM »
Po shume mire, bravo, edhe Mirela Tabaku shume mire ka fol..

Dema

 • OG member
 • Hero Member
 • ***
 • Posts: 868
 • Karma: +47/-14
 • J2-M205
Diskutim i pergjithshem
« Reply #911 on: February 18, 2019, 07:31:48 PM »
"Ndersa lidhja me Turqit eshte shume e dobet"

Po kjo u dit edhe sipas gojedhanav, krejt e kan dit se Turqit as skan dasht me jetu ketu edhe kete vende kan shiku sikur te prapambetur.
Edhe dihet qe me miliona e miliona shqiptar kan ike ne Turqi. Sikur se edhe e verteton gjenetika.

Ajo u kan vetem se me ngrit veten e kishe une sjam shqiptar i ulet por jam Turqeli.....   Krejt e dine kete, per kete nuke te duhet testi gjenetik lolUne apet i faleminderona Turqise per mikeprijte te krejt ktyre emigrantve/refugjatve dhe njerzve te perzon nga regjimet te ndryshme sikurse aj komunist.
Edhe i faleminderoj perandorise Ottomane  per miqasine ne vitet e renda pas luftes te pare botrore kur forcat chetniko serbo malazeze filluan grabitjen e teritoreve shqiptare.
« Last Edit: February 18, 2019, 08:40:14 PM by Dema »

Leutrim

 • OG member
 • Newbie
 • ***
 • Posts: 33
 • Karma: +5/-0
Diskutim i pergjithshem
« Reply #912 on: February 18, 2019, 09:59:51 PM »
"Ndersa lidhja me Turqit eshte shume e dobet"

Une apet i faleminderona Turqise per mikeprijte te krejt ktyre emigrantve/refugjatve dhe njerzve te perzon nga regjimet te ndryshme sikurse aj komunist.
Edhe i faleminderoj perandorise Ottomane  per miqasine ne vitet e renda pas luftes te pare botrore kur forcat chetniko serbo malazeze filluan grabitjen e teritoreve shqiptare.

Turqia ashte po aq fajtore per shpernguljen e Shqiptareve ne Turqi, sa vete Serbia.Duke fillu prej 1878, 1914, 1918 dhe ne kulminacion me marreveshjen e fshehte Turko-Serbe t'vitit 1938, marreveshje qe ishte formu ne mes ketyre dy vendeve vetem per debimin e Shqiptarve per ne Turqi.

Dema

 • OG member
 • Hero Member
 • ***
 • Posts: 868
 • Karma: +47/-14
 • J2-M205
Diskutim i pergjithshem
« Reply #913 on: February 18, 2019, 10:58:52 PM »
Turqia ashte po aq fajtore per shpernguljen e Shqiptareve ne Turqi, sa vete Serbia.Duke fillu prej 1878, 1914, 1918 dhe ne kulminacion me marreveshjen e fshehte Turko-Serbe t'vitit 1938, marreveshje qe ishte formu ne mes ketyre dy vendeve vetem per debimin e Shqiptarve per ne Turqi.


Leutrim a ban me dit nga je, ku je lind edhe sa vjecar je?

Me gjith respekt, me vjen marre per keto fjale te cilat i ke fol edhe krejt neve duhet me na ardh mare, edhe bano pake burre edhe kallxo respekt.
Kush ti ka msu kto edhe ku i ke ndegjuar?
Nuke kam problem me vazhdu kete debate, ne fakt do ta vazhdoj me referenca, por kush ti ka msu kto nuke po kuptoj?

Msusi ne shkoll apo ?

Dema

 • OG member
 • Hero Member
 • ***
 • Posts: 868
 • Karma: +47/-14
 • J2-M205
Diskutim i pergjithshem
« Reply #914 on: February 19, 2019, 12:10:09 AM »
Shqiptarët në Republikën e Turqisë (tur. Türkiye'deki Arnavutlar) përbëjnë një pakicë kombëtare në Turqi, e cila nuk është e njohur zyrtarisht. Kjo pakicë përbëhet nga shqiptarë të cilët erdhën në Turqi gjatë periudhës osmane, kryesisht shqiptarë nga Kosova dhe Maqedonia e sotme, nga Çamëria, si dhe në numër më të vogël nga Shiqipëria dhe Mali i Zi i sotëm, të cilët mërguan si pasojë e persekutimit serb dhe grek pas fillimit të Luftërave Ballkanike. Numri i shqiptarëve në Turqi llogaritet të jetë nga 500 mijë deri në 1.3 milionë, ndërsa sipas disa burimeve tjera nurmri i personave me prejardhje shqiptare është rreth 5 milionë.

Në censusin e vitit 1965, 12,832 shtetas të Turqisë flisinin shqipen si gjuhë amtare, që përbënte rreth 0.04% të popullsisë. Shumica ishin të vendosur në Bursa, Sakarja, Tokat dhe Stamboll. 390,613 të tjerë flisin shqipen si gjuhë të dytë (1.28% e popullsisë). Gjithësej, numri i popullsisë shqipfolëse në Turqi në vitin 1965 ishte 403,445 ose 1.3% e popullsisë së Turqisë.

Si pasojë e doktrinës së shenjtë serbe dhe si pasoj e migrimit shqiptarë gjatë kohës së perandoris Omane një numër i konsiderueshem i shqiptarvë kanë marr shtetësin e Turqisë pas krijimit të saj. Për shkak të mungeses së regjistrimit të popullsisë sipas racës edhe numri i shtetasve turk me prejardhje shqiptare nuk mund të dihet saktësisht.

Si do që të jetë dihet se në Stamboll ka pasur familje të racës shqiptare që kanë jetuar dhe punuar aty. Mirëpo shumica e shtetasve turk të racës shqiptare anë të ardhur nga teritoret e Sanxhakut të Nishit, Vilajetit të Kosovës, Sanxhaku i Manastirit dhe Sanxhaku i Janinës, të gjitha këto njësi administrative të asaj kohe..

Isa Boletini:
Më 1875 i vdes i ati dhe zot shtëpia bëhet i vëllai i madh, Ahmeti. Më 1894 i vëllai vritet dhe gjakun e merr vëllai tjetër Halili duke vrarë serbin Jovan e Zernosekut.
Gjatë kohës së tij në Stamboll, katër nga fëmijët dhe nipat e tij u regjistruan në Aşiret Mektebi (shkolla e fiseve), Tafil Boletini vijoi duke ndjekur shkollën Harbiye (Akademinë Ushtarake).

Doktrina e shenjt serbe
për asgjësimin dhe dëbimin e elementit shqiptar nga trojet etnike të tyre daton që nga lashtësia, që nga momenti i infiltrimit të popullit sllav në këto anë, në shek. XII. Përzënia e shqiptarëve nga trojet e veta, si nga Qupria, Aleksinci … u inspirua nga Milosh Obrenoviqi, i cili përdori të njëjtat forma si pasardhësit e tij, duke masakruar popullatën shqiptare dhe duke e detyruar atë që të largohet nga trojet e veta, për t’u mos u kthyer më kurrë atje. Kjo ide më vonë filloi të institucionalizohet në qarqet shovene serbe dhe të bëhet preokupim qenësor i tyre.

Personalitete dhe institucione më të njohura serbe në janë përpjekur për institucionalizimin dhe aplikimin e kësaj Doktrine gjatë historisë kanë qenë:

Milosh Obrenoviqi
Ilija Garashanin - platforma Naçertanje Në vitin 1936 përpiloi materialin sekret "Mbi zhdukjen e Arnautëve".
Vasa Qubrilloviq -
Ivo Andriq
Amfilohije Radoviç
Artemije Radosavljeviç
Kisha ortodokse serbe
Marko Kraleviqi
Nemanjiqët
Lista e kriminelëve të luftës në Kosovë 1999
Koha e Avro Cemit dhe Savë Batarës
Libri i kaltër
List of demands
The Albanian rebels in Kosovo Vilayet demanded a number of actions from the Young Turk administration. These demands were printed in emigrant newspapers published in Bulgaria in the middle of March 1912, including the appointment of Albanians in government administration, schools with Albanian as the medium of instruction, and the restriction of Albanians' conscription in the Ottoman Army to the Kosovo Vilayet.

Albanian rebels were divided; some supported the Young Turk government, others the Liberal Union, while some even wished to return to Abdul Hamid's autocracy.

On August 9, 1912, Albanian rebels presented a new list of demands (the so-called list of Fourteen Points), related to the Albanian Vilayet, that can be summarized as follows:

an autonomous system of administration and justice in four vilayets populated with Albanians (Albanian Vilayet),
Albanians to perform military service only in the four principally-Albanian vilayets, except in time of war,
employment of officials who knew local language and customs (though not necessarily Albanians),
new lycées and agricultural schools in the bigger districts,
reorganization and modernization of the religious schools and the use of the Albanian language in secular schools,
freedom to establish private schools and societies,
the development of trade, agriculture and public works,
general amnesty for all the Albanians involved in the revolt,
court martial of those Ottoman officers who had attempted to suppress the revolt.
The Ottoman government ended the Albanian revolts by accepting all demands (ignoring only the last) on September 4, 1912. Hasan Prishtina was planning to start a new revolt in three or four months, but the First Balkan War broke out soon and destroyed his plans.


Lexo keto per fillim:

https://www.britannica.com/topic/Balkan-Wars

https://sq.wikipedia.org/wiki/Shqiptar%C3%ABt_n%C3%AB_Turqi#Historia

https://sq.wikipedia.org/wiki/Doktrina_e_shenjt%C3%AB_serbe

https://en.wikipedia.org/wiki/Albanians_in_Turkey

https://en.wikipedia.org/wiki/Albanian_revolt_of_1912

https://en.wikipedia.org/wiki/Isa_Boletini#World_War_I_and_death

https://sq.wikipedia.org/wiki/Isa_Boletini#Lufta_e_Par%C3%AB_Bot%C3%ABrore_dhe_vdekja


Shko veti atje ne Turqi ne Konstantinopol, ata ende folin edhe e dine se jan shqiptar edhe te kallxojne ata vet.


Nuke eshte kjo pyetja e Tuqise por e popullit Shqiptar ne pergjethsi! Shiko, kemi shume Shqiptar te shperngulur ne shume vende te botes edhe duhet te ju faleminderosh njerzve per mikepritje se armiku kurre nuke te kish mikeprite!

Ajo u kan nje perandori sikurse edhe perandoria Romake, nesh kemi mbijetu ketu edhe ne fund jan kan aleat e tone kunder forcave serbo malazezo chetnike. Duhet me pranu siq u kon, edhe lavdi e perjetshme atyre luftarve prej atyre kohve.
Aty edhe ashu 99.5 % shqiptar jan kon. Chetniket thojshin Ottoman shkaku me arsyetu grabitjen e teritoreve shqiptare te cilet siq shifet ne tekst nalt, edhe ashtu jan pranu nga Ottomanet me autonomi edhe krejtat per drejta shqiptare. Ndersa forcat chetniko serbo malazeze siq dihet kan masakru edhe shperngul shqiptaret.
« Last Edit: February 19, 2019, 12:16:37 AM by Dema »