Autori Tema: Haplogrupi R1b  (Lexuar 15796 herë)

Flor

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Postime: 949
 • Karma: +151/-1
Haplogrupi R1b
« Pergjigju #165 Me: Tetor 11, 2018, 01:48:37 MD »
Nje zhvillim interesant per degen R1b-Z2705. Shembulli i ri ne YFull ka 5 SNP te perbashketa me YF06331 nga Portugalia. Po fillojne te ravijezohen pak nga pak edhe nendeget e Y32147. Nese shembulli i ri deklaron kombesine ndoshta mund te kofirmohet prejardhja ballkanike e linjes portugeze. Pasi te rritet numri i shqitareve te testuar ne kete dege mund te fillojme ti kuptojme me mire edhe ndarjet e fiseve dhe vellazerive me te njejtat haplogrupe.

Sipas mbiemrit edhe shembulli i ri, YF15565, duhet të jetë nga Portugalia (ose nga ai rajon). Ka bërë BigY kohë më parë, por siç duket vetëm tani e ka shkarkuar në YFull. E di këtë, sepse ata SNPs vetëm ishin në pemën e FTDNA më parë dhe ndahen po nga këta këta dy shembuj.
« Redaktimi i Fundit: Tetor 11, 2018, 06:01:31 MD nga Flor »

Alban

 • Global Moderator
 • Full Member
 • *****
 • Postime: 176
 • Karma: +33/-0
Haplogrupi R1b
« Pergjigju #166 Me: Tetor 11, 2018, 02:00:26 MD »
Sapo e pashe edhe une, me sa duket njeri prej tyre eshte nga ishujt Azore, tjetri perseri portugez nuk e di prej ku.
« Redaktimi i Fundit: Tetor 11, 2018, 02:05:02 MD nga Alban »

Leki

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Postime: 812
 • Karma: +74/-1
 • R1b-BY611
Haplogrupi R1b
« Pergjigju #167 Me: Tetor 11, 2018, 06:25:08 MD »
Dyt jane nga Azores.
<Gjuha âsht tulit e gjithshka bluen>

Alban

 • Global Moderator
 • Full Member
 • *****
 • Postime: 176
 • Karma: +33/-0
Haplogrupi R1b
« Pergjigju #168 Me: Tetor 15, 2018, 09:45:49 PD »
Sot mora pergjigjien per DYS513, njesoj me Selmanin. Ky shenues konfirmohet si dallues i mutacionit Y32147. Gjithashtu eshte prove shtese qe edhe Skrela eshte negativ.
« Redaktimi i Fundit: Tetor 15, 2018, 09:48:27 PD nga Alban »

Alban

 • Global Moderator
 • Full Member
 • *****
 • Postime: 176
 • Karma: +33/-0
Haplogrupi R1b
« Pergjigju #169 Me: Tetor 22, 2018, 05:03:31 PD »
Harta e permiresuar e BY611 per Ballkanin dhe Italine, bashke me rezultatet nga projekti dhe 23andme. Italia veriore kishte disa haplotipe qe nuk i llogarita, pak mundesi ka te jene BY611.
« Redaktimi i Fundit: Tetor 22, 2018, 09:07:02 PD nga Alban »

Ujkan Vushaj

 • Hero Member
 • *****
 • Postime: 814
 • Karma: +30/-1
Haplogrupi R1b
« Pergjigju #170 Me: Tetor 22, 2018, 04:17:09 MD »
Harta e permiresuar e BY611 per Ballkanin dhe Italine, bashke me rezultatet nga projekti dhe 23andme. Italia veriore kishte disa haplotipe qe nuk i llogarita, pak mundesi ka te jene BY611.
Shume harte e bukur. A munesh me bo nji harte si ky per E-V13 dhe J2b2-L283?

Alban

 • Global Moderator
 • Full Member
 • *****
 • Postime: 176
 • Karma: +33/-0
Haplogrupi R1b
« Pergjigju #171 Me: Tetor 22, 2018, 09:00:18 MD »
Shume harte e bukur. A munesh me bo nji harte si ky per E-V13 dhe J2b2-L283?

Mund te bej edhe nje per J2b-L283 me vone sa per ta pasur si reference. Per E1b-V13 nuk i kam mbledhur te dhenat po do ishte interesante te behej sipas subkladave.

Leki

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Postime: 812
 • Karma: +74/-1
 • R1b-BY611
Haplogrupi R1b
« Pergjigju #172 Me: Tetor 31, 2018, 03:21:57 PD »
YFull e perfundoi analizen e BigY te Musabelliut, dhe rezultati perfundimtar eshte R-Y32147*

(ID YF15799)
<Gjuha âsht tulit e gjithshka bluen>

Phanes

 • Jr. Member
 • **
 • Postime: 50
 • Karma: +4/-0
Haplogrupi R1b
« Pergjigju #173 Me: Dhjetor 02, 2018, 04:14:53 MD »
A ka dikush link te analizes te admixture te R1b-Z2103-se ne Mathieson 2018?

E di qe per J2b2-L283 eshte:

"The oldest J2b2-L283 sample recovered among ancient DNA samples is a Late Bronze Age (1700-1500 BCE) individual from southern Croatia (Mathieson et al. 2017). His genome possessed about 30% of Steppe admixture and 15% of Eastern Hunter-Gatherer, which suggest a recent arrival from the Steppe. He was accompanied by a woman with similar admixtures, and both possessed typical Pontic-Caspian Steppe mtDNA (I1a1 and W3a)."

A e kemi naj analize te tille per mostren e R1b-Z2013-se ne Kroaci? Perqindjet e Steppe, EHG, mtdna origjina, etj.

Alban

 • Global Moderator
 • Full Member
 • *****
 • Postime: 176
 • Karma: +33/-0
Haplogrupi R1b
« Pergjigju #174 Me: Dhjetor 08, 2018, 03:36:14 PD »
Nendeget e subkladave R1b-PF7562 dhe R1b-BY611>Z2705.

Per anetaret e R1b-BY611>Z2705 qe jane testuar ne YSEQ, klasifikimi ne njeren prej nendegeve mund te percaktohet per vetem $18 permes nje testi SNP.

Dema

 • Hero Member
 • *****
 • Postime: 814
 • Karma: +46/-14
 • J2-M205
Haplogrupi R1b
« Pergjigju #175 Me: Janar 26, 2019, 12:39:03 PD »
Ka ardh nje funkcion i ri ne FTDNA ner bigY, The Big Y Block Tree, ku mundet te shifet dhe kuptohet filogjenia e Y trungut gjithashtu mund te shifen autosomal komponentet prej cilev pjesmaresit e degav rjedhin.

Tek BY611 por veqantarish tek degat Y32147 edhe PH970 mund te shifet nje Southeast dominacion cili nese konsiderohet TMRCA 1500 vjet, pa dyshim eshte gjak shqiptari.
Dmth gjithkush qe bjen nen keto dega edhe ka Southeast ajo duhet te jet gjenetika autosomale shqiptare.Nen R-Y32147 edhe R-PH970 kjo perqindje shkon deri 70-80 % siq shifet ne graf.


Gjithashtu krejtat grupe nen BY611 kan nje sasi Southeast te konsiderushme:Citim
The Big Y Block Tree is a vertical-block diagram of the Y-DNA Haplotree showing the relationships between you and other Big Y testers. This tool helps you visualize how the paternal lineages of you and your matches are related to each other. You will also be able to see your matches’ branches and discover which autosomal origins and Paternal Countries of Origin have been reported for your branch and others. Please note that Big Y test is an exploratory test that is constantly discovering previously unknown SNPs. As new SNPs are discovered and added to the Y-DNA haplotree, this will alter the structure of the branches, and potentially move your branch further downstream. In addition, as more people test, it can help to refine SNPs currently thought to be equivalent to build an ever increasingly accurate SNP lineage.

The Origins section is displayed at the top of the information card. This section displays the number of autosomal origins (myOrigins) related to that branch.
« Redaktimi i Fundit: Janar 26, 2019, 12:55:58 PD nga Dema »

Dema

 • Hero Member
 • *****
 • Postime: 814
 • Karma: +46/-14
 • J2-M205
Haplogrupi R1b
« Pergjigju #176 Me: Janar 26, 2019, 01:02:23 PD »
Per kreasim, ja si qendron gjendja tek I2a-CTS10228 per cilin dihet se ka preardhje sllave:


Ujkan Vushaj

 • Hero Member
 • *****
 • Postime: 814
 • Karma: +30/-1
Haplogrupi R1b
« Pergjigju #177 Me: Mars 15, 2019, 09:55:59 PD »
Paska dal nji grup te re nen Y32147, Y82919. Shembulli nga Mali i Zi(Berane) asht Agovici.


Alban

 • Global Moderator
 • Full Member
 • *****
 • Postime: 176
 • Karma: +33/-0
Haplogrupi R1b
« Pergjigju #178 Me: Mars 15, 2019, 04:20:05 MD »
Shembulli tjeter eshe nga Arabia Saudite. Nuk do te ishte keq te shihet a ka lidhje me Kelmend kjo subklade, bazuar ne rezultatin e YF09268.

Ujkan Vushaj

 • Hero Member
 • *****
 • Postime: 814
 • Karma: +30/-1
Haplogrupi R1b
« Pergjigju #179 Me: Mars 15, 2019, 05:10:37 MD »
Shembulli tjeter eshe nga Arabia Saudite. Nuk do te ishte keq te shihet a ka lidhje me Kelmend kjo subklade, bazuar ne rezultatin e YF09268.
Interesant, ky shembulli nga Arabia Saudite me siguri ka origjine nga Balkani(Shqiptar besoj). Po, Agovicet kan origjine nga Selca Kelmendit sipas ca kam lexu. A asht Agovici afer me mostrat R1b nga Kelmendi(Muriqi dhe Nikci)?