Autori Tema: Haplogrupi J2  (Lexuar 20265 herë)

Dema

 • Hero Member
 • *****
 • Postime: 775
 • Karma: +43/-11
 • J2-M205
Haplogrupi J2
« Pergjigju #225 Me: Janar 17, 2019, 03:24:34 MD »

Siç shihet këtu, ka një Grek i testuar CTS1969- nga studimi Pille Hallast 2015. Ndoshta njëri prej tyre i përket të njëjtës filogjeni: https://j2-m172.info/2016/10/possibly-j2b1-m205-basal-structure-defined-cts1969-cts5338-yp13-ph4306-ph1089-y22066/

Flor sa e ke permend kete studim jam kan duke punu ne kete studim, por jo per kete Grekun por per Jaudien e Izraelit ku na bine edhe ata Jaudit e Mumbait. Ne fakt kam dasht ti mapoj krejt keta shembuj.
Jam bazu ne kete shkrimin e Chrisit (btw tash pe shof qe eshte ky shkrim i vjeter por jam kan teper noob me kuptu cka ka fol  ;D ) - https://j2-m172.info/2015/07/j2b-cts560-m205-ph4306-a-little-substructure-for-this-isolated-lineage/
Por nuke kam mujt me gjete shembullin - EB-16882 Mumbai Bene Israel Jew ?
edhe shembullin e armenise edhe jordanit nuke kam mujt mi gjete? A din ti ku muj mi gjete keta shembuj?

Chrisi pernime te koka kon master edhe i ka zbulu keto sene shume heret. Jam duke hec pas hapave te tij :D
Shembulli greqise eshte ketu edhe eshte GD 3/23 me Gogo clusterin.  Mos te me kishin qit problem keta disa shembuj kete e kisha diktu por nejse tash e kemi konfirmu edhe nesh qe eshte CTS1969 minus keshtu ce eshte ne regull.
« Redaktimi i Fundit: Janar 17, 2019, 10:26:09 MD nga Dema »

Dema

 • Hero Member
 • *****
 • Postime: 775
 • Karma: +43/-11
 • J2-M205
Haplogrupi J2
« Pergjigju #226 Me: Janar 17, 2019, 04:41:10 MD »
Interesant pe shof tash qe eshte nje sicilian ne J2-m172 projekt i klasifikuar ne kete grup ne baze te hallast GD 4/18.

Shembulli jon eshte GD 3/23 me kete Grekun ndersa Siciliani GD 5/23.
TMRCA paushalle une do te thoja 1200 - 2400 vjet.

Pra sic po duket ne kete grup bine Gogo prej projektit tone, nje Grek, nje Sicilian edhe nje Aromun nga Andon Poci ne Shqiperi.

Ndersa ne grupin tjeter M205 nga Jugu Shqiperise: Celo, Cabej edhe dy Tosk tjere.
« Redaktimi i Fundit: Janar 17, 2019, 09:52:26 MD nga Dema »

Flor

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Postime: 927
 • Karma: +146/-1
Haplogrupi J2
« Pergjigju #227 Me: Janar 26, 2019, 01:44:45 MD »
Sapo erdhi BigY i një Krasniqi që është J-PH1751. Ndan një Novel SNP (Y52453) me YF02754 Palermo. Kështu që zbulohet subkladë e re, J-PH1751>Y52453

Pema duhet të duket kështu:

• J-PH1751* (YF05478 Dibër)
   • J-Y52453 (Krasniqi + YF02754 Palermo)


https://www.yfull.com/tree/J-PH1751/

Nga anëtarët tjerë, mundësia më e madhe është që edhe Gashët e Gurit të jenë: J-PH1751>Y52453. Do ta kërkojmë SNP Y52453 në YSEQ që të mund të testohet atje..

Duhan dhe nje anetar i fisit Gashi i Gurit poashtu u testuan Y52453+ ne YSEQ. Duhan mund te jete Krasniq, ose se paku Y52453+ konfirmon qe me afer ka Krasniqet dhe Gashet e Gurit ne nje distance maksimale ~900 vjet.  Pema filogjenetike e re e deges J-PH2967 (perfshire vetem rezultatet me rezolucion te larte):