Autori Tema: Testet e Reja të Projektit Shqiptar (Albanian Bloodlines)  (Lexuar 90754 herë)

Flor

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Postime: 928
 • Karma: +146/-1
Testet e Reja të Projektit Shqiptar (Albanian Bloodlines)
« Pergjigju #840 Me: Janar 10, 2019, 02:20:34 PD »
16 rezultate të reja (I1, I2, J2, J1):

• Meco. Smokthine, Vlore: I1-Z58>>A6397>Laberia Cluster

• Meci, fis Kabashi. Mece, Puke: I1-Z63>>Y16437>Y60985

• Gashi, fis Gashi. Llapushnik, Drenas: I1-Z63>>Y16437>Y60985

• Dedaj. Qelez, Puke: I1-Z63>>Y16437>Y60985

• Gjermeni. Korce: I2-CTS10228>Y3120

• Bejleri. Cakran, Mallakaster: I2-CTS10228>Y3120

• Agolli. Bulgarec, Korce: I2-CTS10228>Y3120

• Marku. Gjakove: I2-CTS10228>Y3120>S17250

• Pergjoka. Lac, Kurbin: I2-M223>L701>S25733>A427

• Shabani. Tirane: I2-M223>L701>S25733>A427

• Ismailukaj, fis Krasniqi-Kolgeci. Llugaj, Tropoje: J2b-L283>>PH1751

• Medja. Shkoder: J2b-L283>>Y23094

• Rushaj, fis Shkreli-Kolaj. Zagore, Malesi e Madhe: J2b-L283>>Y23094>Y82533

• Cabej. Gjirokaster: J2b-M205>Cluster A

• Cela. Shkoder: J2a-Z6046>SK1321

• Pershpali. Dom, Mirdite: J1-M267>P58

Testuar ne FamilyTreeDNA dhe YSEQ

Flor

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Postime: 928
 • Karma: +146/-1
Testet e Reja të Projektit Shqiptar (Albanian Bloodlines)
« Pergjigju #841 Me: Janar 10, 2019, 01:54:13 MD »
Shtatë rezultate të reja (Haplogrupet R1a, G, T):

• Tuzi/Hyseni. Shkodër: R1a-Z284

• Kallacej. Shkodër: R1a-M458>L260>YP1337

• Lamce. Çorrush, Mallakastër: R1a-M458>L1029>General

• Saraci. Bellovë, Dibër: R1a-M458>L1029>General

• Kabaj. Borsh, Himarë: R1a-Z280>CTS1211

• Bejleri. Libohovë, Gjirokastër: Ga-L30>L497>Z1816

• Karaiskaj. Korçë: N1a-L666>P43>VL67>VL73


Testuar në FamilyTreeDNA dhe YSEQ

Dibran

 • Jr. Member
 • **
 • Postime: 67
 • Karma: +8/-0
Testet e Reja të Projektit Shqiptar (Albanian Bloodlines)
« Pergjigju #842 Me: Janar 10, 2019, 02:09:17 MD »
Shtatë rezultate të reja (Haplogrupet R1a, G, T):

• Tuzi/Hyseni. Shkodër: R1a-Z284

• Kallacej. Shkodër: R1a-M458>L260>YP1337

• Lamce. Çorrush, Mallakastër: R1a-M458>L1029>General

• Saraci. Bellovë, Dibër: R1a-M458>L1029>General

• Kabaj. Borsh, Himarë: R1a-Z280>CTS1211

• Bejleri. Libohovë, Gjirokastër: Ga-L30>L497>Z1816

• Karaiskaj. Korçë: N1a-L666>P43>VL67>VL73


Testuar në FamilyTreeDNA dhe YSEQ

Very surprised how the Dibra L1029 sample didnt fall in our Dibra cluster. The Tuzi sample is interesting. Probably Normans?

Dema

 • Hero Member
 • *****
 • Postime: 784
 • Karma: +43/-11
 • J2-M205
Testet e Reja të Projektit Shqiptar (Albanian Bloodlines)
« Pergjigju #843 Me: Janar 10, 2019, 02:15:41 MD »
Very surprised how the Dibra L1029 sample didnt fall in our Dibra cluster. The Tuzi sample is interesting. Probably Normans?

Edhe une e kam vrejt kete menjehere, por eshte pytje ne cilien dege bjen pas L1029*?


Gjithashtu keto dita na kan arrite per her te parre edhe do haplogrupe te cilet nuke i kemi pas me heret ne projekt sikurse G1, edhe N1.

Dibran

 • Jr. Member
 • **
 • Postime: 67
 • Karma: +8/-0
Testet e Reja të Projektit Shqiptar (Albanian Bloodlines)
« Pergjigju #844 Me: Janar 10, 2019, 02:49:58 MD »
Edhe une e kam vrejt kete menjehere, por eshte pytje ne cilien dege bjen pas L1029*?


Gjithashtu keto dita na kan arrite per her te parre edhe do haplogrupe te cilet nuke i kemi pas me heret ne projekt sikurse G1, edhe N1.

very true. I just noticed the N1 after you mentioned it. The West-Slavic R1a-L260 branch is also interesting in that Shkodran sample. I am curious whether I match these other Albanian L1029 distantly as I do some other L1029 that are German, Polish Scandinavian etc. I know they aren't part of our cluster but do they match in a general sense?

Ujkan Vushaj

 • Hero Member
 • *****
 • Postime: 763
 • Karma: +25/-1
Testet e Reja të Projektit Shqiptar (Albanian Bloodlines)
« Pergjigju #845 Me: Janar 10, 2019, 04:47:03 MD »
very true. I just noticed the N1 after you mentioned it. The West-Slavic R1a-L260 branch is also interesting in that Shkodran sample. I am curious whether I match these other Albanian L1029 distantly as I do some other L1029 that are German, Polish Scandinavian etc. I know they aren't part of our cluster but do they match in a general sense?
Mostra L260 bjen nen-grupin YP1337, asht Shkodran por me origjine nga Mali i Zi(Ka pas shkrujt se ndoshta asht nga Kuqi, por R1a ne Kuq asht prej nji dege tjeter). Mostra N1 asht nen VL73 dhe ky grup duket se ka perhapje me grupet Turkic, ndoshta ka link me Avars ose Huns.

Alban

 • Global Moderator
 • Full Member
 • *****
 • Postime: 144
 • Karma: +21/-0
Testet e Reja të Projektit Shqiptar (Albanian Bloodlines)
« Pergjigju #846 Me: Janar 10, 2019, 06:31:53 MD »
Mostra L260 bjen nen-grupin YP1337, asht Shkodran por me origjine nga Mali i Zi(Ka pas shkrujt se ndoshta asht nga Kuqi, por R1a ne Kuq asht prej nji dege tjeter). Mostra N1 asht nen VL73 dhe ky grup duket se ka perhapje me grupet Turkic, ndoshta ka link me Avars ose Huns.

Mos po e ngaterron me dike tjeter Ujkan? Ky L260 nuk di se ka shkruar gje. Me prejardhje eshte prej Malit te Zi. Kur fola une me te nuk kishte informacion me te hollesishem.

Alban

 • Global Moderator
 • Full Member
 • *****
 • Postime: 144
 • Karma: +21/-0
Testet e Reja të Projektit Shqiptar (Albanian Bloodlines)
« Pergjigju #847 Me: Janar 10, 2019, 06:32:22 MD »
double post

Ujkan Vushaj

 • Hero Member
 • *****
 • Postime: 763
 • Karma: +25/-1
Testet e Reja të Projektit Shqiptar (Albanian Bloodlines)
« Pergjigju #848 Me: Janar 10, 2019, 06:34:09 MD »
Mos po e ngaterron me dike Ujkan? Ky L260 nuk di se ka shkruar gje. Me prejardhje eshte prej Malit te Zi. Kur fola une me te nuk kishte informacion me te hollesishem.
Ne Ftdna ka pas shkrujt "Kuci Rozaje?", por tashti e ka heq.

Ujkan Vushaj

 • Hero Member
 • *****
 • Postime: 763
 • Karma: +25/-1
Testet e Reja të Projektit Shqiptar (Albanian Bloodlines)
« Pergjigju #849 Me: Janar 10, 2019, 06:44:32 MD »
- Ramovi. Martinaj, Plave, Mali i Zi.
Haplogrupi: E1b-V13>Z5018>Z16661>Kuqi Cluster
A thu se ky asht me origjine nga Kelmendi? Ne Martinaj me sa di une jane shprengul vllaznite Hasangjekaj, Prelvukaj, dhe Lecaj nga Vukli, por nuk e di nga ku jane ardh kta Ramovi. Ne Martinaj me sa di une ka vetem Kelmendas. Nga ana gjenetike ky nuk asht Kelmendas por Kucas.

Alban

 • Global Moderator
 • Full Member
 • *****
 • Postime: 144
 • Karma: +21/-0
Testet e Reja të Projektit Shqiptar (Albanian Bloodlines)
« Pergjigju #850 Me: Janar 10, 2019, 07:04:07 MD »
Ne Ftdna ka pas shkrujt "Kuci Rozaje?", por tashti e ka heq.

A e mban mend kur e ke pare kete info? Sot, dje, apo me heret?

Ujkan Vushaj

 • Hero Member
 • *****
 • Postime: 763
 • Karma: +25/-1
Testet e Reja të Projektit Shqiptar (Albanian Bloodlines)
« Pergjigju #851 Me: Janar 10, 2019, 07:13:39 MD »
A e mban mend kur e ke pare kete info? Sot, dje, apo me heret?
Ma heret, kur ishte hala ne testim.

Alban

 • Global Moderator
 • Full Member
 • *****
 • Postime: 144
 • Karma: +21/-0
Testet e Reja të Projektit Shqiptar (Albanian Bloodlines)
« Pergjigju #852 Me: Janar 10, 2019, 07:18:36 MD »
Ka qene shenuar gabimisht atehere :). Edhe pse ndoshta mund te kete lidhje me ate zone, po per momentin nuk kemi dijeni.
« Redaktimi i Fundit: Janar 10, 2019, 07:23:12 MD nga Alban »

Ujkan Vushaj

 • Hero Member
 • *****
 • Postime: 763
 • Karma: +25/-1
Testet e Reja të Projektit Shqiptar (Albanian Bloodlines)
« Pergjigju #853 Me: Janar 10, 2019, 07:41:29 MD »
Ka qene shenuar gabimisht atehere :). Edhe pse ndoshta mund te kete lidhje me ate zone, po per momentin nuk kemi dijeni.
Po. Nuk mundem me gjete asnji cope informat per fisin apo familjen e ti. 

Dema

 • Hero Member
 • *****
 • Postime: 784
 • Karma: +43/-11
 • J2-M205
Testet e Reja të Projektit Shqiptar (Albanian Bloodlines)
« Pergjigju #854 Me: Janar 11, 2019, 02:52:12 MD »
I am curious whether I match these other Albanian L1029 distantly as I do some other L1029 that are German, Polish Scandinavian etc. I know they aren't part of our cluster but do they match in a general sense?

Keta Skandinavian, German etj matches duhet te jen larg sikurse edhe krejt tjere matches ce i ki nen R-L1029* (TMRCA 2000 vjet) perveq atyre qe bine nen "Dibra cluster" ata i ki me ngat.

Gjithashtu edhe ky Shqiptari i ri nen L1029, nese nuke eshte dibra cluster edhe nese nuke ndani donje novel SNP mund te supozojsh ce eshte larg deri te 2000 vjet sikurse edhe krejt tjere.