Postimet e Fundit

Faqet: [1] 2 3 ... 10
1
Oda / Diskutim i pergjithshem
« Postimi i Fundit nga Dema Me Qershor 14, 2019, 09:02:43 PD »
ne gjithse ne Yamna dhe kulutra tjera PIE prej 12 shembujve ska as nje J2.
Mund te shifet ketu tek tabela e Maciamos: https://www.eupedia.com/europe/ancient_european_dna.shtml

Tek kjo tabele e Lekut munt te shifet se Z2103 cili gjindet edhe tek nesh ka prezenc ne eshna antike faktikisht prej Yamnes deri te Kroacia, Germania, Polonia, Hungaria. http://www.foleja.net/index.php?topic=17.msg4320#msg4320

Ne Dalmaci shembulli J2b-L283 duket sikur donje vale indo-evropiane. Ne Armeni shembulli L283 duket sikur vale indo-evropiane.
Edhe ne Armeni e kemi Z2103.  Duket sikur mund te ka lidhje indo-evropiane.

Problemi eshte se proto IE kulturat ne eshna antike kan dal aq shume dominuse R1a apo R1b qe nuke kan lan vend te per tjere shembuj.
Ndoshta varezat te cilan jan testu jan kan teper homogjene.   Ende nuke pe kam te kjart saksisht ku jan kap J-Z593 (J2b2 Dega Indijes edhe Evropes) me R1a/R1b edhe IE tjere sikurse edhe per shembull E-v13 gjithashtu nje enigme.     Por sipas krejt gjasave J2b duhet te ka udhtu prej Zagrosit per Kaukaz e deri te Volga ku duhet te jan taku me fiset proto indo-evropiane.

Interesant, a ka dikush dojne ideje ???    Folni lirisht : )
2
Oda / Diskutim i pergjithshem
« Postimi i Fundit nga Dema Me Qershor 12, 2019, 07:40:57 PD »

 Eshte mire e shkrume, ne gjithse i kam disa verejtje dhe kritika cilet do ti shenoj se shpejti.


Edhe nje her dua ta pergezoj ekipin per kete artikuj dhe shpresoj se vazhdojne keshtu edhe ne te ardhmen, por gjithsesi dua ti japi do mendime.


Citim
"Bartësit e J2b-L283 duhet të kenë lëvizur drejt ballkanit midis epokës së neolitit dhe të bronzit nga drejtimi i Lindjes së Afërt, pasi J2b më e vjetër në eshtra antike është gjetur në Iranin veriperëndimor nga Neoliti i hershëm dhe një tjetër në Kaukazin verior nga Bronzi, i cili ishte pozitiv deri tek mutacioni L283."J2-L283 nga Kavkazi 1800 BCE edhe J2b* nga Zagrosi 8000 BCE nuke kan te bejne njeri me tjetrin. Njeri eshte "back-migration" prej Yammna kultures indo-evropiane ndersa tjetri bjen ne kulturen pre pottery neolithic te Zagrosit edhe mundet me na kallxu me shume rreth preardhjes me te lasht.  L283 eshte dega Indo-Evropiane. Koha paraardhsit e njejt 5400 vjet para sotit. Preardhja me e lasht nuke dihet por sipas situates ka gjasa qe te jet nje off-shot nga rrethina Zagrosit cili e ndan Kavkazin, Iranin, Sirijen edhe Irakun.

J2-L283 une sa e di ska evidence per migrim Neolit pran Evropes nga Lidhja e Afert/Lidhja e Mesme por sipas distribucionit edhe sipas eshnave antike ne Dalmaci edhe ne Armeni mund te konkludohet perhapja Indo-Evropiane, pra koha e Bronzit.

Citim
" Ka të dhëna që kjo lëvizje mund të jetë integruar në ndonjë valë indo-europiane të periudhës së Bronzit që kryesisht është vendosur në ballkanin perëndimor dhe gadishullin italian. "

Sipas shperndarjes edhe eshnave antike pa dyshim duket sikur vale indo-evropiane. Gjithashtu besoj qe ja vlen te permendet se L283 e ka nje dege vellaznore te perhapt ne Indi edhe Pakistan - J-Z2432. Kjo verteton se mund te ka qen pjese e proto indo-evropianve shkaku se edhe India natyrisht bjen nen gjuhen indo-evropiane. Por edhe nje dege vellaznore tersisht nga Lidhja e Mesme cili gjithashtu mund te jet off-shot nga Zagrosi apo rrethina. Vlen te permendet se dega nga Lidhja e Mesme ka TMRCA me te nalt se dyjat, dega e Indijes edhe dega Evropiane se bashku.

Dega per cilen supozohet se nga Yamnaya udhetoj per Evrope eshte L283, formed 9700 ybp TMRCA 5400 ybp.
Dega vellaznore e Indijes, Pakistanit, por gjithashtu edhe ne Lidhje te Mesme eshte J-Z2432, formed 9700 ybp, TMRCA 8200 ybp.
Dega Evropes edhe e Indijes se bashku J-Z593: formed 13800 ybp, TMRCA 13100 ybp
Vetem se J2-M241: formed 13100 ybp, TMRCA 9700 ybp
Dega e Lidhjes se Mesme J-Z2453: formed 13800 ybp, TMRCA 13400 ybp.
Citim
"J2b-M205 si pothuajse çdo degë e J2, origjinën e largët duhet ta ketë në rajonin Kaukaz – Iran perëndimor."


Nga krejt shembujt e lasht te testuar nga Kaukazi edhe Irani Neolit ska pas nje J2b, por prej haplogrupit J2 u gjind vetem se J2a.
I vetmi J2b* eshte i gjetur ne Zagros ne pjesen afer Gjysmehenes Pjellore, por tehnikisht ajo sot bjen nen Iranin modern edhe pse normalisht nuke ka te beje me donje popull Iranian apo me donje pjese tjeter te Iranit.


Citim
"Në përgjithësi, shpërndarjen e ka të ngjashme me haplogrupin J1-P58 dhe disa degë të J2a. "
Nuke po shof arsyje pse me kreasu perhapjen e M205 me J2a apo J1. Edhe pse ne disa raste ajo perngjan me haplogrupin J2a, kjo nuke me duket sikurse nje kreasim serioz cili vlen te permendet per shume arsyje te ndryshme sikurse J2a u diversifiku nga paleoliti ndersa M205 nga koha e bronzit.  J2a gjindet ne Kavkaz edhe ne shume vende ndersa M205 ka krejt shperndarje tjeter. Gjithashtu eshte kontrast me J1 cili dominon ne Ishullin Arab jogure.

Por nejse, jam dakord me kete, kurr i shikoj hartat e maciamos pernime duket shperndarja e pergjajshme...
Citim
"Në gërmime arkeologjike është gjetur në Lindjen e Mesme, duke filluar nga epoka e hershme e Bronzit që sugjeron se ekspansioni i J2b1-M205 duhet të ketë filluar nga ai rajon."

Ne germime arkeologjike eshte gjetur ne Lindjen e Mesme, ne kodren e Jordanit 2300-2500 BCE. Eshte koha e hershme e Bronzit. Kjo eshte e vertete.
Por besoj se vlen te permended se eshte i gjetur edhe ne bregdetin e Mediteranit pikerisht ne qytetin e Sidonit 1700 vjet BCE tek varezat e Kananitve edhe Fenikasve te lasht.

Keto dy aDNA jan me rendesi te permenden, edhe pse nuke ishte keq me permend edhe shembullin e piramides ne Egjipt 700-500 BCE, edhe gladiatorin e Romes ne Angli me preardhje me Lidhjes se Mesme 400-100 CE.


Citim
"Bartësit e kësaj linje duhet të kenë lëvizur për në Ballkan dhe Europë duke filluar nga periudha e bronzit, hekurit, apo edhe më vonë siç është periudha Romake."

Eshte e vertete, por vlen te permended se ka gjasa te mdha gjithashtu me shperndarje Fenikase sipas aDNA te lasht por edhe shembujve modern pa dyshim ka qen pjese e popullates talasokrate, cila u shpernda gjat Mediteranit.


Citim
" dhe një në Kosovë që i përket nëngrupit J2b-M205>CTS1969>PH4306>Y22066, i cili nëngrup përbën pothuajse tërë haplogrupin J2b-M205 që vërehet në Ballkanin qëndror dhe perëndimor."


Vlen te permendet se Y22066 ne Balkan ka TMRCA 1000 vjet me preaardhje jo-Sllave nga fisi vendas i Malit te Zi, nga shtresa e fiseve te vjeter nga shekulli i 12.

Tek shperndarja e M205 ne Balkan mund te gjithashtu vrehet nje perqindje jashtzakonisht e madhe e haplogrupit E-v13, ku gjeneralisht shumta e ktyre jan me prejardhje nga Mali i Zi apo Serbia Jugore, pjese te cilat jan te njohura me perqindje me te mdha te haplogrupeve tipike per Shqiptar apo Vlleh por jo edhe per Sllav tjere jugore. Sikurse perqindja 10x me e madhe e haplogrupit E-v13 ne kreasim me Sllovenine, sikur shtet Sllav jugore cili nuke ka as pake J2-M205 edhe vetem se 3 % E-v13.


Ky shembuj (J2b-M12* 19001, skeleton #1, sample AH2)  eshte dega vellaznore e J2b-Z1825. edhe J2b-M205. Eshte i vetmi J2b nga Neoliti edhe eshte jashtzakonisht afer Gjysmehenes Pjellore cila ende nuke eshte gjenetikisht e testuar ne teritori te Irakut tek lumet Tigrit dhe Eufrat por larg nga Kaukazi apo Irani qendror ku as nje J2b nuke u gjind.
Me shume info:

Tepe Abdul Hosein is located at 1,860 m above sea level in the Khava mountain valley of Luristan above Kermanshah. It is one of the oldest Neolithic sites yet excavated in this region, dating to about 9,500 B.P., somewhat later than Ganj Dareh and about the same age as the preceramic Deh Luran sites, as indicated by the stone tools that are comparable with those from Tepe Ali Kosh and Chogha Sefid (Pullar, pp. 103-156). The oldest layers, consisting of a series of fire pits, are preceramic, while later layers have mud brick walls. The sparse pottery from the upper layers resembles types dating to the early fifth millennium B.C.E. (ibid., pp. 157-168); it would appear that the site was abandoned for a few thousand years between the main periods of occupation.

Abdul Hosein, Tepe
CATEGORY: site
DEFINITION: An aceramic Neolithic site of Iran's Zagros mountains with mud-brick structures, chipped and ground stone tools, clay figurines, and evidence of barley and emmer cultivation.

Braidwood’s pioneering research continued with the
excavation of other highland sites such as Guran, Ganj Dareh and Tepe Abdul Hosein, which brought the earliest evidence for the emergence of farming communities in the central Zagros region, where agriculture was possible without irrigation on the eastern fringes of the Fertile Crescent.

3
Oda / Diskutim i pergjithshem
« Postimi i Fundit nga Dema Me Maj 31, 2019, 02:19:06 PD »
Bravo ekipes per kete postim:

 http://www.gjenetika.com/perberja-gjenetike-e-shqiptareve-sipas-linjave-aterore-2019/?fbclid=IwAR0Fit4FvP6wystZS8WcgDccELrkvmaBgARlQieTtApX7uL20Q-TWpT7Gmk


Sapo e lexova, por i fokusuar ne J2-M205.  Eshte mire e shkrume, ne gjithse i kam disa verejtje dhe kritika cilet do ti shenoj se shpejti.


EDIT:  Ne gjithse shume nje analize e mire edhe urime per kete punim.   
5
Etnologji / Drenica
« Postimi i Fundit nga Leki Me Maj 30, 2019, 07:06:35 MD »
Lek, bucollt e poklelit a jan fis Morine? Fise Morine mendoj qe jan R1b.. Dhe hotet e drenices ndoshta Jan L283.

Per sa e di une Bucollt jane Berishe, pra duhet te jene V13>FGC33621. Hotet nuk di, ka mundesi te jene L283 por edhe R1b apo ndonje grup tjeter nuk do e perjashtoja.
6
Etnologji / Drenica
« Postimi i Fundit nga Shalian i Drenasit Me Maj 30, 2019, 02:48:25 PD »
Lek, bucollt e poklelit a jan fis Morine? Fise Morine mendoj qe jan R1b.. Dhe hotet e drenices ndoshta Jan L283.
7
Muzika / Muzik Shqip
« Postimi i Fundit nga shestani Me Maj 23, 2019, 11:23:10 MD »
8
Projekti Shqiptar për ADN / Rezultatet e personaliteteve të shquara shqiptare
« Postimi i Fundit nga Alban Me Maj 22, 2019, 02:28:02 PD »
Luigj Gurakuqi: R1b-Z2103>CTS9219

Një anëtar nga Shkodra i familjes së Luigj Gurakuqit është testuar në 23andme si R-CTS9219, dhe shpejt do të bashkohet me projektin tonë përmes një testi më të thellë. Sipas të gjitha gjasave do ti takojë ndonjë nëndege të R1b-Z2103>CTS9219>BY611>Z2705.

Luigj Gurakuqi ishte një ndër intelektualët shqiptarë më të rëndësishëm të fillimit të shek XX, firmëtar i pavarësisë dhe Minitstër i Arsimit në qeverinë e parë të Shqipërisë së pavarur.
9
Muzika / Muzik Shqip
« Postimi i Fundit nga shestani Me Maj 21, 2019, 09:56:52 MD »
10
Linjat Mashkullore (Y-DNA) / R1b-BY611>Z2705
« Postimi i Fundit nga Beki Me Maj 21, 2019, 03:32:01 PD »
Disa zhvillime të reja:

- Testi i fisit Piper të Malit të Zi hapi një linjë të re paralele R-Z2705* (grupi 393=13 & Y32147-).

- Sipas një postimi në Poreklo, një R-Z2705 nga Bosnja duhet të formojë një subkladë me shembullin nga Kroacia.

- Një shembull i ri nga Bullgaria gjithashtu u konfirmua 393=13 & Y32147-. Prejardhja e tij është nga Serbia juglindore, por sipas traditës familjare aty kanë mbërritur nga Mali i Zi pas pushtimit osman. Pasi u bashkua me projektin tonë, vura re që ka një Novel SNP të përbashkët me YF14449. Ende nuk mund të themi me 100% që do të krijojnë subkladë e re në YFull, pasi deri tani nuk e kanë përdorur këtë SNP, por ndoshta mund të lidhen në FTDNA. Gjithashtu, jemi në pritje të një BigY që duhet të lidhet në disa qindra vjet me Y14449, dhe që mund ta sqarojë më mirë situatën. Nëse degëzimi konfirmohet, mund të interpretohet si një e dhënë më tepër në mbështetje të traditës së prejardhjes nga Mali i Zi. YF14449 është me prejardhje nga Tropoja, dhe më herët thuhet nga Malësia e Madhe.

-Bashkë me testin që duhet të bashkohet me YF14449, jemi në pritje edhe të dy testeve të tjera Y32147-. Pra, shumë shpejt duhet të krijohen edhe 2-3 degëzime të reja paralele me Y32147.
This is great news. The results of the BigY Test Grabezh from BiH should arrive soon 100% will form a branch with Zrniq from Croatia.
Faqet: [1] 2 3 ... 10